8. festivalčić dječjeg folklornog stvaralaštva „Naše kolo veliko“ 20. i 21. 3. 2014. Centar za kulturu Trešnjevka

IZVJEŠĆE ČLANA STRUČNOG POVJERENSTVA

OSVRT NA IZVEDBE I SCENSKE PRIKAZE

Već nekoliko godina zaredom možemo pratiti manifestaciju, koja je od skromnijih početaka rasla do zavidnog nivoa kakav je danas. Sada je to „festivalčić“ na kojem se dječje skupine jednostavno moraju pojaviti, jer je kao iznimno važan događaj zabilježen u kalendarima vrtićkih skupina, školskih folklornih grupa, a u posljednje vrijeme i podmladaka respektabilnih folklornih ansambala! Relativno jednostavna forma u kojoj se prikazuju dječje igre, brojalice i rugalice te tu i tamo pokoji plesni obrazac, uvjetovana je trajanjem od maksimalnih šest minuta. Primijetio sam da je i pratnja ove godine više prilagođena djeci pa odraslih svirača i pretjerano naglašene svirke gotovo da i nema.

Kao i do sada manifestacija je podijeljena na tri djela – tri koncerta od koji niti jedan nije bio duži od sat vremena. Idealno za publiku koju je činila uglavnom rodbina malenih izvođača.

Organizator je međutim ove godine posegao za mladim voditeljem programa, koji je, kako je i sam rekao, nastupao na čak pet prethodnih festivalčića. Bio je to pomalo hrabar pokušaj, jer se dječak tu i tamo „izgubio“ u najavama skupina i njihovih voditelja. Vjerojatno je i trema učinila svoje, a s obzirom na hrabar ulazak u voditeljske vode dat ćemo mu podršku s vjerom da će nagodinu biti još bolji.

Tijekom navedena tri koncerta na sceni su se izmjenjivale skupine iz šest vrtića, tri osnovne škole i čak petnaest kulturno-umjetničkih udruga te jednog centra za kulturu. Ako se uopće i može tražiti zamjerka izvedbama, generalno bih sugerirao voditeljicama pripremu djece za nastup na sceni. To je za njih neki sasvim drugi svijet, puno „nesigurniji“ od prostora gdje inače vježbaju. Scena ipak ima neke svoje zakonitosti koje bi trebalo poštovati, a da se pritom pokuša ne osporiti dječju spontanost i nepredvidljivost.

 

KONCERT I. – petak, 20.3.2015. – 18:00

 

  1. KUU „Staro Brestje“

„Cin, can cvrgudan“
(dječje igre s pjevanjem iz Međimurja)
Koreografija i voditeljica: Snježana Marković (učiteljica dječjeg folklora HDFKiV)
Gl. obrada i voditelj tamburaškog sastava: Marijan Sivoš

Djeca su izvela nekoliko vrlo jednostavnih pjesmica i kola. Bilo bi dobro ritmički uskladiti malene plesače i orkestar koji je malo previše forsirao tempo pa ih plesači katkad nisu mogla pratiti. Šteta.

 

  1. DV PIPI DUGA ČARAPA

„Sedam godin’ okolo“
(dječje igre s pjevanjem iz Posavine)
Koreografija i voditeljica skupine:
Lidija Mikulan Sraka

Ovdje smo vidjeli spontanu dječju izvedbu gdje su se djeca igrala kao u vrtiću. Pohvaljujem korištenje suvremenih imena djece u pjesmicama (Sedam godin okolo). Trebalo bi pripaziti tj. olakšati djeci vezanje marama na sceni kako ne bi gubili vrijeme i predugo se namještali. S obzirom da nije bilo glazbene pratnje koja obično diktira tempo plesova šetnja u kolu mogla je biti i sigurnije izvedena, ali s obzirom na dob djece siguran sam da će dogodine biti još i bolji.

 

  1. DV GRIGORA VITEZA

„Rodila vam godina“
(dječje igre s pjevanjem iz Slavonije)
Voditeljice skupine i glazbenog sastava:
Natalija Duvancic i Dubravka Knezovic

Nakon prošlogodišnjeg uspješnog „izleta“ u Dalmaciju, voditeljice su se odlučile djeci predstaviti i slavonske igrice i kola. Velika dječja skupina dobro je odradila zamisli svojih teta. Razgovijetno su izgovarali tekstove brojalica. Dječja biračka kola izvedena su sigurno kao i otvoreno kolo „Oj ptičice, lastavčice“ na kraju točke.

 

  1. DV BUDUĆNOST

„Vožica“
(dječje igre s pjevanjem iz Zagrebačkog prigorja)
Koreografija i voditeljica skupine Anita Šipek

U pratnji tročlanog orkestra skupina je izvela pjesmu Po Prigorju i , rekao bih, prikaz uz pjesmu Vežica. Dok je manja skupina djece (dvije djevojčice i tri dječaka) „svirala“ na stupi, preslici, situ, bačvi i srpu, druga je skupina djevojčica o tome pjevala. Bilo bi dobro da su djeca na sceni samostalnija i da ih njihova voditeljica tek nadzire sa strane. Pohvala za nenametljivost orkestra koji su dozirali jačinu i tempo glazbe.

 

  1. OŠ LJUDEVIT GAJ – KRAPINA

“Prvo leto služim”
(dječje igre, pjesme i plesovi Međimurja)
Koreografija i voditeljica: Marija Klasić (učiteljica dječjeg folklora HDFKiV)
Glazbena obrada i voditelj tamburaškog sastava: Katarina Rihtar

Malo starija djeca. Logično, i prikaz je bio nešto zahtjevniji. Izveli su pjesmu Prvo leto služim… zatim Mali bratec Ivo, Pi,pi,pi i Mamica su štrukle pekli. Djeca se vrlo dobro kreću po sceni i svladavaju zadane plesne elemente. Treba pripaziti da korak koji trebaju svladati nije kompliciran kao u posljednjem plesu (gdje je usto i nepriodan… na liniji) pa se djeca trebaju dodatno koncentrirati kako ne bi pogriješili pa se mogu lako zbuniti! Orkestar je bio skroman, a na žalost, isticali su se samo bisernica i bugarija koja je čini mi se bila i raštimana.

 

  1. KUD Pušća

(dječje igre s pjevanjem iz zaprešičkog kraja)
Koreografija i voditeljica: Jelena Kiseljak
Gl. obrada i voditelj tamburaškog sastava: Srđan Stanojević

Velika skupina. Vrlo lijepog i sigurnog nastupa ispočetka. Šteta zbog intonacijskog nesklada, pa je cijela prva pjesma djelovala malo predugo. I tijekom Seljančice skupina je sigurno plesala i igrala se uspješno pokrivši sve dijelove pozornice. Osim u drugom djelu Oberštajera kada je nastala mala gužva na pozornici, sve je ostalo izvedene vrlo dobro.

 

  1. ZFA DR. IVANA IVANČANA

„Dvoje milih, dvoje dragih“
(dječje igre s pjevanjem iz Slavonije)
Koreografija: Ana Marić (voditeljica dječjeg folklora HDFKiV)
Gl. obrada: Marijan Makar
Voditelj tamburaškog sastava: Marko First

Nekoliko skupina ipak je prikazalo jednu višu dimenziju rada. Ovdje svakako spada i skupina podmlatka Zagrebačkog folklornog ansambla Dr. I. Ivančana. Prikazane su neke koreografske ideje koje su na pragu vrlo ozbiljnih i dobrih rješenja. Vidjeli smo puno lijepog i originalnog materijala koji se malo prebrzo izmjenjuje, ali ovi mali plesači su ga uspješno svladali!

 

  1. OŠ TITUŠA BREZOVAČKOG

„Zagrebačke frajlice“
(dječje igre s pjevanjem iz Starog Zagreba)
Koreografija: Mirjana Valter
Voditeljice: Morana Podnar (učiteljica dječjeg folklora HDFKiV) i Ana Lalić
Gl. obrada i voditelj tamburaškog sastava: Predrag Bobić

Još jedna dobra i velika skupina! Šteta što se orkestar pogubio i djelovao nekoncentrirano. Malim plesačima bilo je dosta teško svladavati ubrzani tempo koji su nametnuli tamburaši, ali su uglavnom uspijevali. Izveli su pjesme i plesove Izniknulo drevčece, Igra kolo, Tri koraka, U Zagrebu je kučica i Seljančicu.

 

 

SUBOTA, 21.03. 2015. – 11.00

 

  1. CENTAR ZA KULTURU I FILM „AUGUST CESAREC“

Jurjevski običaj iz Turopolja
Koreografija i voditeljica skupine: Anita Šipek
Glazbena obrada i voditelj tamburaškog sastava: Petar Varga

Osnovna zamjerka je dužina trajanja od preko sedam minuta. Ideja jurjevskih običaja uopće nije loša, ali bih možda igre koje nisu direktno vezane uz „Juru“ sačuvao za neku drugu točku. Šteta što su se djeci razvezali opanci pa ih je to povremeno odvraćalo pažnju od plesa. Sugeriram voditeljici da manje pomaže na sceni.

 

  1. DV VRAPČE

„Žaba v trsju“
(dječje igre s pjevanjem iz Podravine)
Koreografija i voditeljica: Jadranka Lončarić (učiteljica dječjeg folklora HDFKiV)

Svake godine sve bolji! Vidi se to po razgovijetnim brojalicama i pjesmicama, čistim pozicijama na pozornici te dojmu spontanosti koji djeca prikazuju na sceni. Tek ponekad malo im pobjegne kolo u stran, ali dobro drže ritam i to bez pomoći glazbene pratnje.

 

  1. HKPD „BOSILJAK“ – Čučerje

„Grij, grij sončece“
(dječje igre s pjevanjem iz Zagrebačkog prigorja)
Koreografija i voditeljica: Snježana Marković (učiteljica dječjeg folklora HDFKiV)
Gl. obrada i voditelj tamburaškog sastava: Dražen Šoić

Deset djevojčica i dva dečka prikazali su dječje igre iz zagrebačkog Prigorja.Uz pratnju nešto starijih tamburaša, plesači su se dobro snalazili na sceni. Točka nije komplicirana i djeca su je vrlo dobro izvela. Tek je na djelovima biračkog kola Mala nam je Janica tekst bio nerazgovjetan.

 

  1. DV VRBIK

„Cancaj mede crni kos“
(dječje igre s pjevanjem iz Dalmacije)
Koreografija i voditeljice: Andrea Antić i Ljubica Keleuva

Djeca se još traže u nalaženju pozicija na sceni pa su tako na početku prilikom brojalice Inćuli-binćuli svi zbijeni u jednom kutu, dok su na kraju u izvedbi Cancaj mede crni kos bili u popriličnoj gužvi. Točku prati i (pretpostavljam) voditeljica na harmonici, ali ona više puta zbog jačine zvuka pokriva dječje pjevanje i recitaciju pa im to na neki način i odmaže. Šteta.

 

  1. DV SESVETE

„Jabučica“
(dječje igre s pjevanjem iz Posavine)
Koreografija i voditeljice: Natalija Malić i Andrea Knežević
Gl. obrada i glazbena pratnja: Snježana Petej

Ovo je bila jedna vrlo interesantna skupina koju su pratile voditeljice u kutu pozornice – gotovo nezamjetno. Pratnja uz blok flautu bila je dobro zamišljena i djeci je, čini mi se, dosta pomogla. Samo par sugestija: neka se izvedba bazira na prednjem djelu pozornice, neka djeca pjavaju okrenuta publici cijelo vrijeme te malo ubrzati namještanje na pozornici. Plavokosi momčić očarao je publiku na kraju.

 

  1. KUD BRATINEČKO SRCE – Bratina

(dječje igre s pjevanjem iz Međimurja)
Koreografija: Snježana Skenderović (učiteljica dječjeg folklora HDFKiV)
Gl. obrada: Mario Kambić
Voditeljica skupine: Mateja Turk
Voditelj tamburaškog sastava: Mario Kambić

Prošle godine bio sam oduševljen spontanošću djece iz Bratine, tako da me ove godine nisu iznenadili. Ovo je jedino društvo na festivalčiću koje u svojim redovima ima duplo više dječaka nego djevojčica! Puno je tu bilo dječjih instrumenata i udaraljki. Čiste slike i jednostavni plesovi i odlična gluma djece. To je to! Šteta zbog razmimoilaženja sa orkestrom prilikom izvedbe plesa Prvo leto služim…

 

  1. HKUD „PETAR ZRINSKI“ – Vrbovec

„U zagrebu je kučica“
(dječje igre s pjevanjem iz Zagreba)
Koreografija i voditeljica: Ljiljana Stanko (stručna voditeljica HDFKiV):

Jako velika skupina, rekao bih i velika dobna razlika. Nisam siguran jeli baš primjereno da jedna od curica glumi lutku… Osobno bih taj detalj izbjegao. Prilikom plesa Pleši brate sa mnom sad mislim da je okret ispod ruke koji izvode u paru ipak malo pretežak za sada za najmlađi uzrast djece. Točka je interesantna jer pokušava prikazati dječje igre i odjeću početkom 20. stoljeća… I mislim da nije to loše!

 

  1. SKUD “IVANA GORAN KOVAČIĆ”

“Mi smo seke bosonoge”
Koreografija i voditeljica: Irena Lacić
Glazbena obrada i voditelj tamburaškog sastava: Mario Pleše

Ovo je sada treći puta kako gledam male „Goranovce“ na raznim pozornicama. Mislim da je to najbolje u zadnjih par godina što se Ansamblu dogodilo. I ovaj nastup je odrađen kao da imaju sto takovih u „bosim“ nogama. Sukladno tome čestitam i voditeljici na odličnom radu.

 

  1. DFA SESVETSKA SELA

„Cin, can cvrgudan”
(dječje igre, pjesme i plesovi Međimurja)
Koreografija i voditeljica: Morana Podnar (učiteljica dječjeg folklora HDFKiV)
Gl. obrada i voditelj tamburaškog sastava: Vedran Kolarić

Mogli smo ovdje vidjeti već ozbiljne pokušaje koreografiranja, koji su na granici onoga što djeca mogu podnijeti, međutim ona su zamisli izvela vrlo dobro! Kao i kod prethodne skupine – nema se tu ništa suvislo za dodati! Po osobnom mišljenju to je bila najkonkretnija izvedba ove godine!

 

 

SUBOTA, 21.03. 2015. – 18.00

 

1.KUD IVANIĆ – Ivanićgrad
„Srebrna kola, zlaten kotač“
(dječje igre s pjevanjem iz Podravine)
Koreografija i voditeljica: Sanja Emm
Gl. obrada i voditelj tamburaškog sastava: Vitomir Čanađija

Djeca su izvela pet igrica. Pri prvoj pjesmici pozicioniranoj na polukrugu Srebrna kola, zlaten kotač malo se izgubila intonacija. S obzirom na različit uzrast skupine ponekad je teško uskladiti korake (Ja sam crni ja) međutim što se izvedba bližila kraju sigurnost je rasla tako da je Grizlica izvedena odlično! Vrlo lijep nastup.

 

  1. KUD PRESLICA – Blato

„Šečem, šečem drotičko“
(dječje igre s pjevanjem iz Međimurja)
Koreografija i voditeljica: Nikolina Tomaško (voditeljica dječjeg folklora HDFKiV)
Gl. obrada: Nikola Tuškan
Voditelj tamburaškog sastava: Dražen Šoić

Odmah se vidi da su djevojčice vrlo uredno odjevene i da male nošnje znaju nositi. Kod izvedbe Šećem, šećem drotičku bilo bi dobro da dječak pjeva prema, a ne od publike zbog razumijevanja teksta i glasnoće pjevanja. Ples Mali bratec Ivo otplesan je vrlo dobro na dvije kružnice, dobno raspoređene. Šteta što je tempo pao baš na zadnjem plesu. Sugeriram voditeljici da, ako je moguće, to promijeni. Jedna od boljih točaka večeri!

 

  1. KUD “HORVATI” – Horvati

„Došle jesu ivanjčice!
(dječje igre i običaji iz jaskanskog polja i prigorja)
Koreografija i voditeljica: Snježana Maslać
Gl. obrada i voditelj tamburaškog sastava: Nikola Biondić

U skupini plešu samo djevojčice, a prati ih vrlo dobro sedam mladih tamburaša. Tijekom cijelog nastupa djeca su uspjela iskoristiti cijelu pozornicu što rijetko kome uspijeva. Bilo bi dobro u plesovima Oj ružice šipkovice i drmešu na kraju malo bolje uskladiti korake te malo poraditi na samom završetku točke pa bi ona bila još i bolja.

 

  1. HKD BRAĆE RADIĆA

Dječja folklorna družina Lajbeki
„Kume, kume kol’ko ima sati“
(dječje igre s pjevanjem iz Zagreba)
Koreografija i voditeljica: Mirjana Valter (učiteljica dječjeg folklora HDFKiV)
Gl. obrada: Srđan Stanojević

Vrlo interesantna točka. Tim više što su me neke igre i pjesmice podsjetile na moje djetinjstvo. Pa ovoga sam se i ja igrao! S obzirom na „kostime“ djece bilo bi interesantno vidjeti u koje je vremensko razdoblje ona smjestila ovu točku. Odlična ideja, dobro razrađena i izvedena.

 

  1. KUD „IVANČICE“ – Kutina

„Mi smo djeca vesela“
(dječje igre s pjevanjem iz južne Moslavine)
Koreografija i voditeljica: Katica Tomac (stručna voditeljica HDFKiV)
Glazbena obrada i voditelj: Damir Kralj

Pet mlađih i devet nešto starijih djevojčica izveli su splet od šest plesova/igrica. Malo su plesale starije curice u, moram reći, jako lijepim nošnjama, pa su se malo igrale Ringe raja ove mlađe, pa opet malo svi zajedno… Lijepo složeno, kako nas je ovaj KUD već godinama naviknuo. Plesalo se dobro, slike su bile jasne i „pokrivena“ je cijela pozornica. Osim male gužve na drugom dijelu Burmutice, nema zamjerki!

 

  1. OSS BUŠEVEC

„Skoči kolo da skočimo“
(dječje igre s pjevanjem iz Brodske Posavine -Slavonija)
Koreografija i voditeljica skupine: Maja Kovačević
Glazbena obrada i voditelj tamburaškog sastava: Zoran Jakunić

Vrlo dobar prvi dio točke dok su se djeca igrala na pozornici, malo mi je zasmetao ulazak samičara i kad se pjesma pogubila. Međutim, pokazalo se da djeca plešu odlično, ujednačenim korakom, čak bih rekao i da mali Slavonci ne bi otplesali bolje. Šteta što gajde, samica i pjesma nisu najbolje usklađeni pa bi rezultat bio odličan…

 

  1. KUD DRAGUTIN DOMJANIĆ

„Buj, buj zelce “
(dječje igre s pjevanjem iz Međimurja)
Koreografija i voditeljica skupine: Snježana Fister
Gl. obrada i voditelj tamburaškog sastava: Danijel Pavlović

Skupinu čije djeca različitih uzrasta što katkad može biti problem ako se dobro ne uskladi. Ovdje je to došlo do izražaja kod hodanja po krugu tijekom plesova Igraj kolo, Mali bratec Ivo i Ide cug gdje su djeca hodala kako tko… Ima potencijala. Točka nije loša samo treba još malo uigranosti!

 

  1. OŠ ANTE KOVAČIĆA – Zlatar

Dječji folklorni ansambl Cvrgudan
„Cinci lanci na kamenci“
(dječje igre i pjesme iz Hrvatskog Zagorja)
Koreografija i voditeljica Anita Petanjek-Macan (učiteljica dječjeg folklora HDFKIV)
Glazbena obrada i voditelj tamburaškog sastava: Robert Mihovilić

Skupinu odlikuje vrlo angažirani ples, ali i pjesma što je na par mjesta dovelo do razmimoilaženjem s orkestrom. Za pohvalu je gluma djece i dikcija. Lijepo su podijeljene uloge pa dok se dečki igraju, cure plešu Naše kolo veliko. Upotreba dječjih instrumenata u svadbenoj povorci Slaviček se ženil uvijek je dobrodošla. Sugeriram da se uskladi drugi dio plesa u paru kod plesa Igra kolo. Sve ostalo je za pohvalu!

 

Goran Ivan Matoš, prof.