Izvješće o nastupu dječjih folklornih skupina na 28. smotri dječjeg folklora

Krapinsko zagorske županije, održane 2.3.2024. u 17.00 u Loboru.

 

UVOD

Na 28. smotri dječjeg folklora Krapinsko zagorske županije sudjelovalo je 11 KUD-a sa 16 skupina i jedna Osnovna škola. Ukupno 390 izvođača, od toga 259 djevojčica, 51 dječak i 80 tamburaša. Izvedene su koreografije iz slijedećih etno regija Hrvatsko zagorje (11) , Posavina (3), Podravina(1), Međimurje (2).

Najviše izvođača vidjeli smo u izvedbi KUD Mače – 28 izvođača, a najviše tamburaša KUD „Sveti Križ Začretje“ -18. S najviše skupina nastupio je KUD Lovro Ježek – 3.

Moram pohvaliti vokalni izričaj, čak smo u nekim prilikama slušali i točno i nadahnuto dvoglasje. To je veliki uspjeh i vrlo značajno postignuće koje je na tragu naše scenske tradicije prepoznatljive u svijetu – istovremeno plesanje i pjevanje,

Sva djeca izvođači bili su vrlo uredni. Vidjeli smo prikladne frizure, obuću i odjeću. U ponekim slučajevima trebalo je obratiti veću pozornost na poravnavanje suknji i košuljica jer to je vrlo bitno s vizualnog gledišta i aspekta urednosti.

Tamburaši su svoj dio izvedbe u pravilu izvrsno odradili. Gledali su i pratili djecu tako da nije bilo neželjenih odstupanja u tempu ili promašenih tema. Glazbene obrade su bile u duhu dječjeg folklora i etnomuzikoloških zasada. Pohvale.

Gledalište je bilo ispunjeno do posljednjeg mjesta. Zahvaljujući mudroj odluci organizatora svi roditelji, rodbina i ostali mogli su sjesti i pogledati djecu. Gledateljstvo i s burnim aplauzom nagradilo svaku izvedbu.

Scena je po svojim dimenzijama odgovarala potrebama izvođača, a ozvučenje je bilo na potrebnoj razini. Najava svake točke sadržajna i osmišljena.

Organizator si je dao stvarno truda i dolično počastio sve izvođače i čak nije zanemario ni selektora te je moj stol izgledao kao na svadbi.

Predlažem za ubuduće nek’ se promisli o načinu nagrađivanja skupina jer postojeći – naj zagorsko i naj izvan zagorskog ne pridonosi objektivnom vrednovanju postignuća. Predlažem odrediti i nagraditi tri naj izvedbe do 10 godina i 3 naj izvedbe do 15 godina. Mogu biti i dvije NAJ.

Ovo stručno izvješće namijenjeno je voditeljima i koreografima kao uputa za još kvalitetniji rad i stvaralaštvo, a sva djeca izvođači zaslužuju velike pohvale.

 

1. Kulturno-umjetničko društvo „LOBOR“, Lobor
Mlađa dječja folklorna sekcija (3 – 10 godina)
„HOPA, CUPA, SIM PAK TAM“
Hrvatsko zagorje
Voditelj/ica: Melani Galunić, Diana Plancutić
Koreografija: Melani Galunić, Diana Plancutić
Glazbena obrada: Nikola Šrajbek

Primjeren izbor folklorne građe i njeno scensko oblikovanje. Djeca su lijepo i točno pjevala. Uredno odjeveni. Dvije frizurice je ipak trebalo splesti u pletenicu ili začešljati uz glavu. Na kraju starija djeca plešu, a mlađi se igraju sa dječjim tradicijskim igračkama. Lijepa završna slika.
Izvođači: 16 djevojčica, 2 dječaka i 9 tamburaša.

 

2. Kulturno-umjetničko društvo „LOBOR“, Lobor
Mlađa dječja folklorna sekcija (11 – 16 godina)
„MALO MEĐIMURJE“
Međimurje
Voditelj/ica: Marija Rihtarić
Koreografija: Marija Rihtarić
Glazbena obrada: Nikola Šrajbek

Uvodna pjesma „Malo Međimurje“ lijepo i točno otpjevana. Baš me se dojmila. Ples Vu toj Turskoj zemlji izveden je ujednačeno ali ritmička struktura koraka ne odgovara glazbenoj podlozi, a nije niti usklađena s izvornim predloškom. Regica je otplesana kako treba. U plesu Idete na japa dime treba smanjiti visinu podizanje slobodne noge prilikom plesnog trčanja. Inače plesni obrazac je točan. Nastojati točnije prenositi plesne predloške. Pjesma izvrsna.
Izvođači: 14 djevojčica i 2 dječaka.

 

3. Kulturno-umjetničko društvo „Ljudevit Gaj“ Mače
dječja folklorna sekcija (3 – 10 godina)
„DJECA BI SE IGRALA“
Posavina
Voditelj/ica: Josipa Petreković
Koreografija: Josipa Petreković
Glazbena obrada: Danijel Rožanković

U uvodnoj dječjoj igri Škanjec djeca postavljena u koloni izvodila su podosta ujednačen korak što je značajno plesno postignuće. No dječak koji je glumio Škanjca kao da nije bio pretjerano raspoložen i nije se pretrgnuo u borbi za „piliće“ i vjerojatno će zbog toga ostati „gladan“. U narednim dječjim igrama s pjevanjem sve je izvedeno u skladu s etnokoreološkim predlošcima i sadržajima. S time da je završna dječja igra s pjevanjem Djeca bi se igrala dobro scenski osmišljena. Točno pjevanje. Primjerno i osmišljeno.
Izvođači: 14 djevojčica, 5 dječaka i 7 tamburaša.

 

4. Kulturno-umjetničko društvo „Ljudevit Gaj“ Mače
mlađa folklorna sekcija (11 – 14 godina)
„IDEMO V MEĐIMORJE“
Međimurje
Voditelj/ica: Ivana Herceg
Koreografija: Ivana Herceg
Glazbena obrada: Danijel Rožanković

Rekli bi nemam primjedbi. Međimurština za pet. Izvedena je uvodna pjesma Ideme v Međimurje, plesovi Idete nam japa dime, Lepe naše senokoše , Klinček stoji pod oblokom, Raca plava i Pikuša. Svi plesovi izvedeni su u skladu s međimurskim plesnim folklorom čak je i stil dobro pogođen. Pjesma po Međimurski s dobrim naglascima. Brojan ansambl koji je sve zadaće izveo vrlo uvježbano uvjerljivo i raspoloženo.
Izvođači: 27 djevojčica i 1 dječak.

 

5. Kulturno-umjetničko društvo „Belec“, Belec
dječja folklorna sekcija (do 10 godina)
„NA ŠIROKEM POLJU“
Hrvatsko zagorje
Voditeljice: Maja Šćuric i Jasmina Petrinec
Koreografija: Maja Šćuric
Glazbena obrada: Robert Mihovilić

Uvodno pjesmu su nam dvoglasno vrlo sigurno i s lijepom bojom glasova otpjevale dvije djevojčice. Ostali članovi skupine su se za to vrijeme harmonično i organizirano kretali po sceni. Zatim smo vidjeli govorkalicu Zibu zibalka i Ač, ač ač te ljuljanje dječaka, lijepa dječja sličica. Potom su djeca uigrano u trojkama otplesala ples Ciganicu koji ima strukturu vrlo sličnu poznatijem plesu tipa Šemička. Izvedba plesa Žena išla … ujednačena i dobro scenski osmišljena. Završni ples Hopa, cupa, sim pak tam izveden je razigrano u dobroj atmosferi atraktivnoj scenskoj sličici.
Izvođači: 23 djevojčice i 9 tamburaša.

 

6. Kulturno-umjetničko društvo „GOLUBOVEC“ Novi Golubovec
Mlađa dječja folklorna skupina SLAVIČEKI
„BARE KOŠARE“
Hrvatsko zagorje
Voditelj/ica: Vlatka Brozd
Koreografija: Vlatka Brozd
Glazbena obrada: Nikola Šrajbek

Uvodna dječja igra me je posjetila na vlastito djetinjstvo. Lijepo su to izveli. Zatim smo gledali dječje igre Igra kolo također po meni izvedeno vrlo uživljeno. Plesovi Stučica bučica, Jelica, Išla je vrana i Oj ti lepa kći izvedeni su korektno. Možda malo „tvrđe“ izvesti ples Jelica kolce vodila. Suknje treba točnije poravnati. U svim segmentima folklorne izvedbe korektno i samo tako nastaviti s naglaskom na dječjim igrama biranja očiti da ovoj djeci to dobro ide i da se pri tome dobro osjećaju – biti birani i kad biraju. Samo tako, nek’ se vidi i nek’ zna.
Izvođači: 14 djevojčica, 4 dječaka i 7 tamburaša.

 

7. Kulturno-umjetničko društvo „Lovro Ježek“, Marija Bistrica
dječja folklorna sekcija Žveglice (4-7 godina)
„IGRE IZ POSAVINE“
Posavina
Voditelj/ica: Melani Vajdić
Koreografija: Melani Vajdić
Glazbena obrada: Robert Mihovilić

Na početku su nam dvije curice recitirale tekst pjesme Imala sam puža muža a ostali su izgovarali refren „Trajala…. Dobro izvedeno no sretniji bi bio da se ipak ta pjesma i zapjevala. Ples – igru Diri, diri, tago nisam čuo, a niti pročitao da se izvodila u Posavini. No sve je moguće i bio bih zahvalan ako mi autor koreografije može potvrditi posavsko porijeklo te igre. Isto tako plesni obrazac plesa Repa (pokreti rukama) su meni nepoznati. Izvedba Teče, teče bistra voda je bila ujednačena i korektna. Djeca su bila uredno obučena (košuljice) no ipak je trebalo barem kod djevojčica istaknuti pokoji posavski detalj, mašnu, pojas i sl. Točni u pjesmi, organizirani u prostoru, sam kraj izvedbe lijepo osmišljen.
Izvođači: 17 djevojčica, 3 dječaka i 6 tamburaša.

 

8. Kulturno-umjetničko društvo „Lovro Ježek“, Marija Bistrica
dječja folklorna sekcija Srčeka (8-10 godina)
„SVE PTIČICE ZAPJEVALE“
Hrvatsko zagorje
Voditelj/ica: Karmen Prugovečki
Koreografija: Karmen Prugovečki
Glazbena obrada: Robert Mihovilić

Djeca su izvela tri etnokoreološke sličice u kojima su prikazale plesnu ujednačenost i ugodnu uhu raspjevanost. U plesu Judin polka korača se i izvodi pritilica a u drugom dijelu čvrsto se treba „nasloniti na desnu odnosno lijevu nogu. Pjesmu Sve ptičice zapjevale prvo su dvoglasno otpjevale dvije djevojčice a zatim cijela skupina. To je sasvim lijepo zvučalo.
Izvođači: 10 djevojčica, 3 dječaka

 

9. Kulturno-umjetničko društvo „Lovro Ježek“, Marija Bistrica
dječja folklorna sekcija Kolovrti (11-15 godina)
„SVETI JURA KRIJES NALAŽE – NA JURJEVO“
Hrvatsko zagorje-zagorsko podravlje
Voditelj/ica: Tihomir Kukulić
Koreografija: Tihomir Kukulić
Glazbena obrada: Boris Važanić/Robert Mihovilić

Vidjeli smo vjerno scenski rekonstruiran jurjevski običaj. Od obilaska jurjaša po kućama gdje su se u izvodili prigodne pjesmice i govorkalice, preskakanja prijeko krijesa do odlaska. Djeca su prikazala- nosila prigodne rekvizite koji obilježavaju običaj na Jurjevo. Pjesama je bila točna i usklađena. Ples Oberštajer manje-više ujednačena ali prvi akcent koraka treba biti življe izveden. Ples uz melodiju salinovečke polke izveden je korektno. Zanimljiva i etnokoreološki točna prezentacija jurjevskog običaja.
Izvođači: 11 djevojčica i 4 dječaka

 

10. Kulturno-umjetničko društvo „Laz“, Laz Bistrički
Kombinirana dječja skupina
„PASEL SAM PASEL“
Hrvatsko zagorje
Voditelj/ica: Ivan Mihovec
Koreografija: Ivan Mihovec
Glazbena obrada: Tatijana Lenart

Ovo je bila jedna vrlo dobro koncipirana i primjerena točka. Djeca su točno pjevala odabrane glazbene predloške. Organizirano su se kretali po sceni. Plesna izvedba plesa Jelica ….izvedena je ujednačeno i uigrano. U plesu Oberštajer starija djeca smještena u sredinu su solidno ovladali tim plesnim predloškom dok su manja djeca sa obje strane ipak još uvijek nedorasla tom plesnom zahtjevu. Nisu trebali pokušavati plesati Oberštajer jer su unosili nepotrebnu zbrku na scenu. Trebalo se odabrati neke neodređene pokrete koji ne bi privlačili odnosno odvlačili pažnju od bitnog. Duljinu košuljica treba poravnati.
Izvođači: 18 djevojčica, 4 dječaka i 9 tamburaša.

 

11. Kulturno-umjetničko društvo „Sveti Križ Začretje“, Sv. Križ Začretje
mala folklorna grupa (3-8 godina)
„DECA BI SE IGRALA“
Posavina
Voditelj/ica: Martina Jakuš
Koreografija: Martina Jakuš
Glazbena obrada: Danijel Rožanković

Ova izvedba mi se baš dopala ali ne znam objasniti razlog. Vjerojatno zbog dobre energije koja su djeca donijela na scenu. Vidjeli smo interesantna scenska rješenja i slušali sigurno i lijepo pjevanje. No nismo vidjeli u igri Prstenac prsten, a niti špagu. Isto tako izostao je „škanjec“ u igri Škanjec. Dječje igre izvedene su nadahnuto i na pravilnim scenskim pozicijama. Hvale vrijedna je inicijativa da se djeci ipak stavi određeno posavsko obilježje.
Izvođači: 12 djevojčica, 5 dječaka i 18 tamburaša.

 

12. Kulturno-umjetničko društvo „Sveti Križ Začretje“, Sv. Križ Začretje
srednja folklorna skupina (8-13 godina)
„HOPA CUPA, SIM PAK TAM“
Hrvatsko zagorje
Voditelj/ica: Martina Jakuš
Koreografija: Martina Jakuš
Glazbena obrada: Martina Jakuš/Danijel Rožanković

Na početku smo slušali lijepu i sigurnu vokalnu izvedbu, da bi potom uslijedilo uigrano i ujednačeno izvođenje plesnih predložaka. Djeca su se organiziralo kretala po prostoru. Ples Mlinček je otpjevan dvoglasno. Par djece je to izvelo sigurno i točno. I ostali su vokalno bili na toj razini. U plesu je izveden valcer na liniji, bio bih sretniji da se to izvelo slobodno u prostoru. Bilo bi „narodskije“.
Izvođači: 12 djevojčica, 6 dječaka

 

13. Kulturno-umjetničko društvo „Sloga“, Veliko Trgovišće
Mlađa dječja skupina (3-9 godina)
„ZIBU, ZIBALKA“
Hrvatsko zagorje
Voditelj/ica: Marta Jakopčević, Lucija Seljan
Koreografija: Marta Jakopčević, Lucija Seljan
Glazbena obrada: Boris Važanić

Vidjeli smo autentičnu i pravu igru Zibu zibalku. Djeca pjevaju, i jedno malo dijete zibaju u pravoj drvenoj zibalkici. Lijepa scena. Zatim smo gledali i slušali dječju igru s pjevanjem Jas pak nekaj mam’. Djeca su izvela na pravim instrumentima guslicama i zvoncu i isto tako uživljeno i točno otpjevala. Dječja igra s pjevanjem Pase sem pasel izvedena je korektno. U plesu Jelica nisu sva djeca ovladala korakom. U plesu Pod mostec treba ujednačiti korak i stil plesanja. Suknje i pregače su bile nešto duže od ustaljene arhitekture zagorske nošnje.
Izvođači: 15 djevojčica i 4 tamburaša

 

14. Kulturno-umjetničko društvo „Sloga“, Veliko Trgovišće
Mlađa dječja skupina (3-9 godina)
„VIJALO SE ŠIBJE VIBJE“
Podravina
Voditelj/ica: Tihomir kukulić
Koreografija: Tihomir Kukulić
Glazbena obrada: Boris Važanić

Vidjeli smo podravske plesove koji su bili primjerni ovom uzrastu djece. Djeca su to izvodila s velikom dozom sigurnosti. Ujednačeni i scenski dotjerani. Još da je bilo pokojeg poljupca u plesu Ja sam crnija priča bi bila još autentičnija.. Djeca su bila uredno obučena no ipak dužina suknji i pregača je bila preduga i „izgubila se“ nošnja Koprivničkog Ivanca. Vokalni izričaj je bio pravi folkloraški.
Izvođači: 18 djevojčica i 6 dječaka

 

15. OŠ Antuna Mihanovića Petrovsko
Folklorna skupina OŠ Petrovsko (7.g. Učenici 1. razreda)
„IGRAME SE IGRAME“
Petrovsko
Voditelj/ica: Andreja Cigula
Koreografija: Andreja Cigula
Glazbena obrada: Andreja Cigula

Naši školarci pokazali su zavidan scensko postignuće. Pjesma točna i sigurna, a kružnica kao da si je šestarom iscrtao. Uz to su bili vrlo veseli i živahni i donijeli su nam na scenu ono dječje – radost i veselje i sve to bez tamburaša. Samo tako nastaviti.
Izvođači: 7 djevojčica i 4 dječaka

 

16. Kulturno-umjetničko društvo „Zlatko Baloković“ Krapinske Toplice
mlađa dječja folklorna skupina
„VESELIL SVOJE GOSTE BUM“
Pjesme i plesovi Hrvatskog zagorja
Voditelj/ica: Laura Pogačić, Anđelko Plečko
Koreografija: Laura Pogačić, Anđelko Plečko
Glazbena obrada: Laura Pogačić, Anđelko Plečko

Na scenu su ušli u plesu Pod moste i to vrlo sigurno još bi bilo bolje da je tempo bio nešto brži. No očito je to bio samo uvod. Zatim smo slušali pjesmicu Pasel sem pasel i djeca su to pjevala glasno i veselo, a poneki u svojoj vlastitoj interpretaciji. Naredne dječje igre i plesovi izvedeni u plesnom i vokalnom izričaju korektno. S time da je zadnji ples bio opet Pod mostec ali ovaj put izveden u pravom tempu i lijepoj scenskoj obradi.
Izvođači: 13 djevojčica i 3 dječaka i 6 tamburaša.

 

17. Kulturno-umjetničko društvo „Horvatska“, Velika Horvatska
dječja folklorna skupina (6-13 godina)
„SVE PTIČICE ZAPJEVALE“
Hrvatsko zagorje
Voditelj/ica: Lucija Ljubić
Koreografija: Lucija Ljubić
Glazbena obrada: Rudolf Tramišak

Djeca su sigurno izašla na scenu i točno otpjevale pjesmu Sve ptičice zapjevale. Uvodna pjesma je točno otpjevana. Zatim smo vidjeli nekoliki klasičnih zagorski plesova koji su izvedeni manje više korektno. Određena neujednačenost se pojavila u plesu Jelica a B dio u plesu Judin polka izveden je u trokoračnom koraku. Poželjno je otplesati ispravan plesni predložak. Lijeva, desna vertikalni naglasak. Na kraju smo vidjeli lijepu izvedbi plesa Pod mostec.
Izvođači: 18 djevojčica i 5 tamburaša.

 

Temeljem pravila smotre koja me obavezuju na proglašenje najuspješnijih skupina po zadanim kategorijama odlučio sam slijedeće:

Najuspješniji za izvedbe folklora Hrvatskog zagorja
KUD BELEC – mlađi
„NA ŠIROKEM POLJU“

KUD LOVRO JEŽEK – stariji
„SVETI JURA KRIJES NALAŽE – NA JURJEVO“
Najuspješniji za izvedbe folklora izvan Hrvatskog zagorja

KUD ZAČRETJE – mlađi
„DECA BI SE IGRALA“-Posavina

KUD MAČE – stariji
„IDEMO V MEĐIMORJE“-Međimurje