Stručno izviješće o nastupu dječjih folklornih skupina na 21. Smotri dječjeg folklornog stvaralaštva, Međimurske županije,
održanoj 11. i 12.11.2023. u Maloj Subotici

 

UVOD

Baš se dobro osjećam, kad se trebam zaputiti na smotru dječjeg folklornog stvaralaštva u Malu Suboticu, jer već unaprijed znam kako me tamo dočekuje izvrsna organizacija, odlično pripremljene folklorne skupine te vrlo raspoložena i brojna publika u sportskoj dvorani Tomaš Goričanec. To se potvrdilo i ovom prilikom između ostalog obistinila su se moja predviđanja kako će se nakon korona epidemije i određene stagnacije u dječjem folkloru, ponovo sve vratiti na staro i možda povećati broj folklornih skupina u Međimurskoj županiji. Moj optimizam se temeljio na spoznajama i uvjerenju kako su Međimurci vrlo osviješteni glede čuvanje vlastite tradicije i kako neće dozvoliti da ista nestane pogotovo kad se radi o djeci. I bio sam u pravu.

Sudjelovalo je 15 folklornih skupina (i jedna gostujuća) predškolske i školske dobi i to: 184 djevojčice 72 dječaka i 75 tamburaša. Ukupno 331 izvođača. To je već respektabilan broj. Ako usporedimo broj sudionika s prošlom godinom kada je sudjelovalo 154 izvođača onda je to porast za 215 %. Kad smo već kod statistike moram primijetiti neuobičajeno veliki broj dječaka što zaslužuje posebnu pohvalu jer svi znamo koliko nam dječaci nedostaju u folklornim skupinama. Stoga možemo slobodno zapjevati Međimurski lepi dečki..,..

Ove godine smo dočekali i ozbiljnu pozornicu koja je bila lijepo priređena i odavala je održeno dostojanstvo cijelom događaju što su i sama djeca na neki način svojim izvedbama potvrdila. Ozvučenje je bilo izvrsno, znalački izbalansiran zvuk djece, pjevača i pratećih tamburaša. Dobra je odluka da se tamburaše postavi na stražnji dio pozornice tako se dobilo više prostora za izvođače, a i sami tamburaši si bili u kompaktnijoj formaciji.

Izvođači i tamburaši su bilo vrlo uredno obučeni. Samo u jednoj skupini sam primijetio neadekvatnu obuću (tenisice), nadam se da se to više neće ponoviti. Isto tako zanemarivi broj djevojčica nije imao sređenu frizuru. Dogovorili smo se kako djevojčicama koje imaju izrazito kratku kosu istu treba „zagelirati“ uz glavu. Kao što smo naglašavali riblja kost nije frizura iz naše tradicije i bilo bi dobro da se ne prakticira. Konačno smo počeli i s poravnavanjem suknji, što je do sada bilo vrlo teško provedivo. Dakle, suknje svim djevojčicama trebaju biti jednako udaljene od poda.

Tamburaši su zaslužili sve pohvale. Pomno su pratili djecu i nije dolazilo do razmimoilaženja u tempu i preskakanja glazbenih tema. Usredotočeno su pratili djecu i bili su ima velika podrška u njihovim izvedbama. Konačno smo doživjeli vidjeti i čuti dječje tradicijske instrumente koristila ih je dječja skupina iz KUD – a Zasadbreg.

Djeca su pjevala na sočnom međimurskom dijalektu što je bilo prekrasno za slušati. Zašto to naglašavam, jer brojne folklorne skupine izvode međimurski folklor i pjevaju na štokavštini što „bode uši“. Pjevanje je bilo točno i u suglasju s tamburaškom pratnjom. Mali vrtičanci su također vrlo hrabro i usklađeno pjevali bez obzira što ih veći broj nije imao tamburašku pratnju. Općenito vokalni izričaj je bio na visokoj razini.

Tete koje su bile na sceni vrlo dobro su osmislile svoje sudjelovanje. Bile su diskretne i neupadljive i vrlo značajna podrška djeci. Skoro sve su bile obučene u međimurske narodne nošnje što treba biti primjer i ostalima.

U svim izvedbama razvidno je da su se voditelji i koreografi vodili principima primjernosti i tu nije bilo velikih odstupanja što je i pridonijelo značajnoj uspješnosti kvalitete izvedbi. Još nekoliko detalja. Korištenje playbacka nije primjereno na smotri. Možda u priredbama u samom vrtiću za roditelje ima opravdanja ali na smotri, ne. Isto tako nije uputno koristiti u jednom scenskom prikazu dječje igre iz različitih etno regija. Valja se držati Međimurja i to je to. Rekli smo da će djeca prije naučiti plesti drmeš nego se ujednačeno pokloniti. Dakle, valja izbjegavati klasičan poklon, već će biti dosta mahanje s rukama i odlazak sa scene.

Ovaj stručni izvještaj namijenjen je koreografima i voditeljima kao uputa za uspješniji rad, a sva djeca izvođači zaslužuju velike pohvale i zahvalnost što su se opredijelila čuvati svoju tradicijsku baštinu.

Također čestitke organizatoru KUU ZVON iz Male Subotice na uspješnoj organizaciji Smotre.

Na kraju sve pohvale i zahvale svim voditeljima jer oni su najzaslužniji za uvođenje djece u čarobni svijet našeg folklora.

 

 
SUBOTA – 11. studeni 2023

1. DFS DV „Maslačak“ Mursko Središće
dječja folklorna skupina do 10 godina
Dječje igre s pjevanjem: „Žibeki hojte dimo“
Žibeki hojte dim; Išla žena na gosti; Veliki bratec Ivo
Autorice koreografije: Martina Pintarić i Lana Kovačić
Voditeljice folklorne skupine: Martina Pintarić i Lana Kovačić
Izvođači: 9 djevojčica, 11 dječaka

Vidjeli smo više dječaka nego djevojčica. Bravo. Skupina je vrlo uživljeno izvodila dječje igre s pjevanjem iz Međimurja. Bez obzira što nisu imali glazbenu pratnju kao oslonac vrlo srčano su izvodili svoje napjeve i igrali se dječjih igara. Djeca su nosila lijepe nošnje, i svi su bili u bijelim čarapama. To je dobro rješenje. Da, baš lijepa scenska izvedba i estetika. Tete na sceni također trebaju biti u kompletnim narodnim nošnjama.

 

 

2. DFS DV „Zvončić“ Nedelišće
dječja folklorna skupina do 10 godina
Dječje igre s pjevanjem: „Igrajmo se maleni“
Tko je moje guske krao; Jelena je kruha pekla; Mi smo djeca vesela
Autor koreografije: Goran Knežević
Voditeljice folklorne skupine: Davorka Šipek, Alenka Maslać
Izvođači: 14 djevojčica, 6 dječaka

Izbor dječje folklorne građe bio je primjeren ovom dječjem (vrtić) uzrastu i djeca su svoj program izvodila uigrano i vrlo raspoloženo. Play back nije uputno koristiti na Smotri tim više što bi se ova djeca zasigurno i bez njega dobro vokalno snalazila. Suknjice kod 6- 7 djevojčica su bile prekratke. Vjenčići na glavama djevojčica postigli su određenu estetiku i arhaiku. Tete su bile sređene kako treba. Bravo. I na kraju Mi smo djeca vesela – ijujuh. Kod izbora dječjih igra treba koristiti građu iz određene etno regije.

 

3. DFS DV „Kockavica“ Sveta Marija
dječja folklorna skupina do 10 godina
Dječje igre s pjevanjem, izvorna međimurska kola i plesovi: „Buj, buj zelce“
Buj,buj zelce; Šečem, šečem drotičko; Žena išla na gosti
Autorice koreografije: Tamara Hobor i Antonija Kanižaj
Autor glazbene obrade: Mijo Ujlaki
Voditeljice folklorne skupine: Tamara Hobor i Antonija Kanižaj
Voditelj tamburaške skupine: Mijo Ujlaki
Izvođači: 11 djevojčica, 8 dječaka, 5 tamburaša

Očito da vrtičanci jedva čekaju nastupiti na sceni jer i ova djeca su nam donijela jednu novu i svježu energiju. Vrlo raspoloženo su izvodila svoj program. „Mali“ drotić je točno i uživljeno pjevao svoju pjesmicu pri čemu su ga ravnopravno pratila ostala djeca. Sve korake i pokret koje smo vidjeli djeca su izvodila manje više ujednačeno i dječje razigrano. Tete sa strane su bile lijepo obučene. Svoj program djeca su izvodila bosa što je doprinijelo autentici izvedbe. Ribljim frizurama nije mjesto na folklornoj sceni.

 

 

4. DFS PŠ Pušćine, OŠ Nedelišće
dječja folklorna skupina do 10 godina
Koreografija međimurskih kola i plesova: „Splet kola“
Klinček stoji pod oblokom; Mlinar; Međimurski čardaš; Sejala je baba lena
Autori koreografije: Članice KUU Seljačka sloga Nedelišće
Autor glazbene obrade: Tomislav Cvrtila
Voditelj folklorne skupine: Snježana Topolnjak
Voditelj tamburaške skupine: Tomislav Cvrtila
Izvođači:7 djevojčica, 5 dječaka, 8 tamburaša

Djeca su nam odmah na početku izvela međimurski plesni klasik Klinček i to vrlo ujednačeno i točno. Naredni ples Mlinar je vrlo zanimljivi i djeca su i tu bila ujednačena. U plesu Čardaš djeca su izvodila određene korake i pokrete po krugu što nije obilježje čardaša. Plesanje u parovima i četvorkama ili muške solo plesne improvizacije su odlike tog plesa. Ples Sejala je baba lena izveden je ujednačeno. Za vrijeme izvedbe plesa djeca su točno i zvonko pjevala što je potvrda kvalitete rada i znatnih dječjih vokalnih mogućnosti. Djeca su bila uredno obučena no jedna suknja je bila prekratka.

 

6. DFS KUD-a “Seljačka sloga” Donja Dubrava
mješovita dječja skupina
Izvorna međimurska kola i plesovi: „Izvorna međimurska kola“
Klinček stoji pod oblokom; Senokoše tam pri gaju; Igrajte nam japa; Ljepe naše senokoše
Autorice koreografije: Dora Čmrlec, Marija Duhović
Autor glazbene obrade: Antun Horvat
Voditeljice folklorne skupine: Dora Čmrlec, Marija Duhović
Voditelj tamburaške skupine: Antun Horvat
Izvođači: 15 djevojčica, 1 dječak, 5 tamburaša

U plesnom i vokalnom izričaju točni i vrlo sigurni. Scenski sadržaj, prostorni raspored plesača i izvedba utemeljena je na međimurskoj etnokoreološkoj potki. Kraj s mahanjem publici i odlazak sa scene je primjer koji bi trebali svi slijediti. Djeca su bila uredna no duljinu suknji treba poravnati.

 

7. DFS KUD-a “Fijolica” Orehovica
mješovita dječja skupina
Koreografija međimurskih kola i plesova, dječje igre: „Ide cug“
Ide cug; Vija se kolo; Ceški ples; Cin can cvrgudan; Senokoše
Autorica koreografije: Petra Ružić
Autor glazbene obrade: Zlatko Bacinger
Voditeljica folklorne skupine: Maja Srnec
Voditelj tamburaške skupine: Zlatko Bacinger
Izvođači: 11 djevojčica, 3 dječaka, 6 tamburaša

Djeca su na scenu ušla imitirajući „cug“ uz pjevanje, bez glazbene pratnje. I tu se već vidjelo da su vrlo dobro pripremljeni za nastup. Snažan i točan pjev. Uigrani i ujednačeni u pokretu i koraku. Vidjeli smo dobro osmišljene i izvedene imitacije u igri Cin, can cvrgudan. Uredni, i poravnate suknje.

 

8. DFS KUD-a “Donji Vidovec” Donji Vidovec
mješovita dječja folklorna skupina
Izvorna međimurska kola i plesovi: „Raca plava po Dravi“
Raca plava po Dravi; Jagode petrovske; Ljepe naše sinokoše; Došla sem vam japa dimo; Žena ide na gosti
Autorica koreografije: Gordana Zvošec
Autor glazbene obrade: Nikola Matulin
Voditeljica folklorne skupine: Gordana Zvošec
Voditelj tamburaške skupine: Nikola Matulin
Izvođači: 17 djevojčica, 5 dječaka, 11 tamburaša

U skupini plešu djeca različitih dobnih uzrasta ali su svi ujednačeni i uigrani. Pjevanje točno i baš pravo dječje. Mali dječaci izvrsni. Suknje su poravnate, osim kod dvije naviše djevojčice. Ukratko – izvrstan nastup u svim segmentima.

 

 

9. DFS KUD-a „Ivan Mustač – Kantor“ Sveta Marija
dječja folklorna skupina do 10 godina
Izvorna međimurska kola i plesovi: “Klinčec stoji pod oblokom”
Klinčec stoji pod oblikom; Međimurski ljepi dečki; Žena išla nagosti;
Zimske su nam duge noći
Autorica koreografije: Helena Vadlja
Autori glazbene obrade: Nikola Karažinec
Voditeljica folklorne skupine: Helena Vadlja
Voditelj tamburaške skupine: Mijo Ujlaki
Izvođači: 13 djevojčica, 3 dječaka, 5 tamburaša

Iznenađujuće dobro plesno uvježbana skupina. Dobro su se postavljali u prostoru i organizirano kretali. Možda su u plesu Međimurski lepi dečki izvođeni koraci i pokreti koji i nisu primjereni njihovoj dobi, ali što jest, jest, izveli su to odlično. Nošnje su mi nekako izgledale pre siromašno za ovaj uzrast djece i sadržaj izvedbe – plesovi. Suknje su bile poravnate ali nije postignuta folkloraški uobičajena izglednost. Obično se to postiže s podsuknjama ili tzv. potkasivanjem kako bi suknja učvrstila i bila u obliku zvona. Svi su bili u bijelom što primjerenije mlađoj djeci i dječjim igrama. Tu ima prostora za napredak.

 

 

10. DFS “Zvončice” KUU-e „Zvon“ župne zajednice Mala Subotica
dječja folklorna skupina od 10 do 15 godina
Koreografija međimurskih kola i plesova: “Zginula je pikuša”
Mamica su štrukle pekli; Tak veliju; Šoštar polka; Oj Suza, Suzena; Zginula je pikuša; Došla sam vam japa dimo
Autor koreografije: Tim Hrvaćanin
Autor glazbene obrade: Valentino Škvorc
Voditelj folklorne skupine: Tim Hrvaćanin
Voditelj tamburaške skupine: Valentino Škvorc
Izvođači:10 djevojčica, 6 tamburaša

Kao što rekoh na okruglom stolu: lijepi folklorni prikaz i izvedba. Jedino što je nedostajali jest brojniji izvođački sastav i pokoji dječak. Plesovi su izvedeni ujednačeno i u skladu međimurskom plesnom tradicijom. Slušali smo ugodan i točan pjev. Jedino bih napomenu kako u izvedbi A – dijela plesa Idete nam japa dime nije uputno skakutati na prstima i naglašeno zabacivati slobodnu nogu. To treba spustiti i smiriti.

 

NEDJELJA – 12. studeni 2023

1. DFS DV „Svetog Nikole“ Belica
dječja folklorna skupina do 10 godina
Dječje igre s pjevanjem, izvorna međimurska kola i plesovi: „Srečali smo mravlju“
Velki bratec Ivo; Srečali smo mravlju; Igra kolo; Brojalica – Jedan dva do neba; Tak veliju
Autorice koreografije: Andreja Jurišić, Katja Srnec, Rajka Mihalić
Autor glazbene obrade: Ivica Horvatić
Voditeljice folklorne skupine: Andreja Jurišić, Katja Srnec, Rajka Mihalić
Voditelj tamburaške skupine: Ivica Horvatić Lijepo su bili občeni

U ovoj skupini opet čudo. Više dječaka nego djevojčica. Bravo. Djeca su formirala održavala veliko lijepo kolo što nije nimalo lagano. Lijepo i točno pjevaju. Uredni i čak su i suknje poravnate. Sva čast. Posebno pohvaljujem tete za njihovu diskretnu ulogu i originalne međimurske nošnje.
Izvođači: 5 djevojčica, 8 dječaka, 8 tamburaša

 

 

2. DFS DV „Vrapčić“ Šenkovec
dječja folklorna skupina do 10 godina
Dječje igre s pjevanjem:
Žugice; Cin can cvrgudan; Igra kolo; Vrapček se je ženil
Autorice koreografije: Aleksandra Belec i Mihaela Lisjak
Voditeljice folklorne skupine: Aleksandra Belec i Mihaela Lisjak

Djeca su vrlo točno i sigurno pjevala iako nisu imala podršku pratećeg tamburaškog sastava. Primjeren izbor građe koji se temeljio na dječjim igrama s pjevanjem i to su djeca vrlo uživljeno i uigrano izvodila. Jedna djevojčica nije imala spletene pletenice.
Izvođači: 8 djevojčica, 2 dječaka

 

 

3. DFS DV Cvrčak, PO “Stonoga” Novo Selo Rok
dječja folklorna skupina do 10 godina
Dječje igre s pjevanjem: „Lepi moj vrtić ograjen“
Lepi moj vrtić ograjen; Žugice hote dimo; Pilići; Moček; Vija se kolo
Autorice koreografije: Jagoda Srša i Smiljana Nedeljko
Autor glazbene obrade: Nikola Kraljić
Voditeljice folklorne skupine: Jagoda Srša i Smiljana Nedeljko
Voditelj tamburaške skupine: Nikolina Novak

Djeca su na pozornicu ušla s tihim pjevom kao da ih je trema suspregnula ali su se već na slijedećim igrama oslobodila i pjesma je bila sigurna i glasna kakvu i očekujemo. Bilo je lijepo gledati vrlo srčanu izvedbu plesa Kolo se vrti. Teta nenametljiva i adekvatno obučena.
Izvođači: 9 djevojčica, 8 dječaka, 7 tamburaša

 

 

4. DFS KUD-a “Žiškovec” Žiškovec
dječja folklorna skupina do 10 godina
Dječje igre s pjevanjem: “Tam pri našoj staroj Muri”
Tam pri našoj staroj Muri; Žabe (igra); Špengljarska igra (igra s pjevanjem); Brojalice; Pujo hajo (uspavanka)
Autorica koreografije: Katrin Kotur
Autori glazbene obrade: Nikolina Novak, Nikola Kraljić
Voditeljica folklorne skupine: Katrin Kotur
Voditeljica tamburaške skupine: Nikolina Novak
Izvođači: 9 djevojčica, 7 dječaka

I u ovoj izvedbi pjevanje je na početku bilo malkice pretiho, no možda je to voditeljica i tako zamislila. Dječja igra imitacije Šečem, šečem drotičko dobro je i sigruno otpjevano kao određeno nadmetanje između dječaka i djevojčica. No ta igra ima svoj sadržaj i barem bi ga se Međimurci trebali pridržavati. Drotić s rajnglicama obješenim na rame hoda i pjeva a ostali mu odgovaraju. Brojalice i govorkalice su izvodne jasno i glasno te smo mogli čuti o čemu se tu radi. Uredni i poravnate suknje.

 

 

5. DFS KUD-a “Katruže” Ivanovec
dječja folklorna skupina do 10 godina
Izvorna međimurska kola i plesovi: „Senokoše“
Vu pšenici; Regica; Sejala je baba lena; Senokoše tam pri gaju
Autorica koreografije: Saša Sabol
Autor glazbene obrade: Teodor Počekaj
Voditeljica folklorne skupine: Saša Sabol
Voditelj tamburaške skupine: Teodor Počekaj
Izvođači: 11 djevojčica, 3 dječaka

Prilikom izvedbe uvodnoga plesa veće sa dalo nasluti kako je skupina pjevno i plesno uigrana. Tako je i bilo no jedino u plesu Sejala je baba lena došlo je do neujednačenosti prilikom izvedbe trokoračnog koraka. Možda je trebalo izvesti obično koračanje. Djevojčice su imale neprikladnu obuću, a jedna čak i tenisice. Suknje su bile podsta „zgužavane“ vjerojatno od sjedenja prije nastupa. Valja ozbiljno posvetiti pažnju navedenim detaljima. Izbjegavati klasičan poklon.

 

6. DFS KUU-e “Zasadbreg” Zasadbreg
mješovita dječja skupina
Dječje igre s pjevanjem, koreografija međimurskih kola i plesova:
“Piceki su pobegli”
Tri krjičke bejle mele (brojalica); Pilići (igra s pjevanjem); Srečali smo mravlju (igra s pjevanjem); Šoštar polka (ples); Senokoše (ples); Klinček (ples)
Autorica koreografije: Barbara Dunjko
Autor glazbene obrade: Miroslav Novak, prof.
Voditeljica folklorne skupine: Barbara Dunjko
Voditelj tamburaške skupine: Miroslav Novak, prof.
Izvođači: 13 djevojčica, 5 dječaka, 10 tamburaša

Oh, ti divini dječji tradicijski instrumenti . Konačno ih se netko “usudio“ pokazati i omogućiti djeci da malo zasviraju na njima. Nadam se da je to samo početak i da će na narednoj smotri biti više takve svirke. Voditeljica je djecu na sceni podijelila na starije i mlađe tako da smo gledali dva kola i oba su dobro funkcionirala. Dječje igre s pjevanjem i plesovi izvedeni su ujednačeno i veselo svako svoje i to je to. Djeca su lijepo na polukrugu završila zadnji ples Klinček stoji pod oblokom.
Izvođači: 13 djevojčica, 5 dječaka, 10 tamburaša

 

 

Izdvajam tri najuspješnije skupine:

1. DFS KUD-a “Donji Vidovec”, Donji Vidovec- Vinkovačke jeseni
2. DFS KUU-e “Zasadbreg”, Zasadbreg – Festival dječjeg folklora u Kutini
3. DFS KUD-a “Seljačka sloga” – Donja Dubrava, Đakovački vezovi