Naše kolo veliko – 2016.

Festivalčić je dočekao ozarena dječja lica i devetu godinu zaredom! Nije to više skromna priredba, već jedan od glavnih događaja dječjeg folklornog stvaralaštva u Gradu Zagrebu, a uzevši u obzir od kuda sve skupine dolaze – i šire! Forma festivalčića ostala je dosljedna – pokazati dječje igre, brojalice i pokoji ples u pet minuta, taman dovoljno da se djeca upoznaju sa scenom. Zbog velikog interesa festivalčić je koncepcijski podijeljen u tri djela, ne duža od sat vremena, kako bi braća i sestre malih izvođača mogli bez prevelikog komešanja izdržati trajanje koncerta. Prvi koncert gotovo je rezerviran za dječje vrtiće i igranje na pozornici. Posljednji, treći koncert već je rezerviran za podmlatke folklornih ansambala pa su i očekivanja malo veća. Sukladno tome napisao sam i sugestije u nastavku.
Ove je godine nastupilo je puno “klinaca” u 25 raznih skupina – od onih vrtićkih pa sve do podmladaka renomiranih folklornih skupina. Valja spomenuti kako je pogrešno na ovakvim manifestacijama opterećivati djecu nekom brojčanom vrijednošću njihove izvedbe, jer to nije meritum dječjeg folklornog stvaralaštva, a iz aspekta umjetnosti nije niti pedagoški opravdano. Treba odmah postaviti stvari na svoje mjesto i reći da je svaka dječja izvedba za pet (ili za deset – kako tko hoće…), međutim rad njihovih voditelja koji se reflektira na sceni, način upotrebe etnološke građe kao i izbor te građe mogu biti i jesu predmet rasprave, ali sve s ciljem i u svrhu što ljepšeg i ispravnijeg dječjeg doživljaja folklorne umjetnosti. Treba uvijek imati na umu da se djeca igraju folklora. Stoga, drage voditeljice i voditelji, nakon svakog nastupa pohvalite svoje klince, nemojte izražavati svoje viđenje njihovog nastupa brojkama, jer tu nema pobjednika, tj. pobjednici su sva djeca koja su prošetala pozornicom! Biti će trenutaka kada će ih život ocjenjivati – pustimo ih stoga neka sada uživaju!

KONCERT I. – petak, 11.3.2016. – 18:00

1.DV PIPI DUGA ČARAPA
Dječje igre s pjevanjem iz Legrada
Koreografija i voditeljica skupine: Lidija Mikulan Sraka

Smatram da je voditeljica izabrala previše pjesmica i brojalica za ovaj uzrast pa je nastup trajao preko sedam minuta. Djeca bi se osjećala sigurnije s manje “gradiva” pa bi i voditeljica trebala manje intervenirati tijekom izvedbe. Evidentno je da su djeca izabrala svoj ritam kao i slobodniji način izvedbe što je jako dobro, ali uvođenjem udaraljki i malo preteške pjesme za njih (čak i neprimjerene djeci – “Mesec svetli ober kleti…”) ritam je bio dosta narušen. Sugerirao bih voditeljici da djeci zadaje malo određenije položaje na sceni kako bi stekli veću sigurnost.

2.KUD SESVETE
Mlađa dječja folklorna skupina
“Čvorak, čvorak slušaj sada “, (dječje igre i pjesme iz Slavonije)
Koreografija i voditeljica skupine: Ivana Balen
Garderobijerka: Jasna Dročić

Lijepo složen splet brojalica i pjesmica u manje od pet minuta. Vrlo lijepo se prati ritam malog “orkestra” kroz cijelu koreografiju, a djeca pokazuju sigurnost u pjevanju. Bilo bi dobro uvježbati pravilnije držanje forme kruga kada su djeca u kolu.

3.DV BUDUĆNOST
„Velka repa, mali klin“ (dječje maškare iz Međimurja)
Koreografija i voditeljice skupine: Anita Šipek i Snježana Muretić
Glazbena obrada: Petar Varga

Ovaj veseli nastup bilo je u stvari upoznavanje djece s pozornicom. Djeca su slobodno trčkarala po pozornici, izvan ritma pa tako i bez neke određene pozicije. Kod tako osmišljenog nastupa tete moraju utrošiti puno energije, ali i vremena kako bi usmjerile djecu na određena zamišljena mjesta na pozornici. Teško je pri tome uigrati varijante linijskog kretanja tj. kontradansi pa bih sugerirao da se kod ovako vesele djece to izostavi. U svakom slučaju, djeca se nisu dala zbuniti te su uz pjesmu Vrapček se je ženil… u svom ritmu veselo izašli s pozornice.

4.DV GRIGORA VITEZA
„Nek’ nam cvate život mlad“, (dječje igre s pjevanjem iz Zagreba)
Koreografija i voditeljice skupine: Natalija Duvancic i Dubravka Knezovic

Jako je teško “izgurati” cijelu ovakvu koreografiju bez ikakve glazbene pratnje, samo uz pjevanje. Tim više što smo ove pjesmice navikli slušati uz glazbenu pratnju. U svakom slučaju 15 curica i 7 dječaka vrlo dobro prati pozicije na sceni, ritmički su ujednačeni, a koreografija se smisleno razvija. Šteta što ih ne prati glazba.

5.DV SESVETE
„Sve ptičice zapjevale“, (dječje igre s pjevanjem iz Hrvatskog zagorja)
Koreografija i voditeljice skupine: Natalija Malić
Gl. obrada i glazbena pratnja: Snježana Petej

I prošle godine napomenuo sam kako bi bilo dobro ubrzati namještanje djece na pozicije na pozornici. Djeca ove dobi to sigurno mogu i sama! Djeca na momente nisu suglasna s pratnjom na blok flauti koja je dosta tiša, pa je čini se, djeca ne slušaju. Koreografija je dobro složena i prati mogućnosti djece. Bilo bi dobro u budućnosti uskladiti dječje pjevanje sa svirkom.

6.DV Marukeševac
„Ko je moje guske krao“, (dječje igre s pjevanjem iz Posavine)
Koreografija i voditeljica skupine: Anita Andrašek i Smiljana Špoljar.

Prilikom upotrebe raznih vrsta udaraljki i ritmičkih instrumenata na pozornici treba jako paziti. Nerijetko se događa da djeca udaraju u svoj ritam ne slijedeći ritam ostalih na pozornici. Nakon igre ‘Ko je moje guske krao djeca su se šćućurila u kut pozornice te su na malom, zgusnutom krugu otpjevali, odnosno odrecitirali dvije brojalice-pjesmice Engele-bengele i Djeca bi se igrala. Iako su se djeca uživila u izvedbu nije se moglo puno razaznati pa smatram da je voditeljice ovdje trebala pripomoći malo raširiti krug, kad je već bila na pozornici.

7.KUD “SLOGA”, Veliko Trgovišće
dječja folklorna grupa “Tičeki”
“Ja sam mali miš”, dječje igre, pjesme i plesovi iz Hrvatskog zagorja
Koreografija i voditeljica: Iva Cvetko
Gl.obrada i voditelj tamburaškog sastava: Stjepan Kahlina

Ova dječja folklorna skupina predstavila je prilično zahtjevnu koreografiju. Kako se ipak radi o većoj djeci bilo je manje igara, a više plesa. I to dobrog! Mali harmonikaš na početku odlično je otvrorio koreografiju. Šteta što se nakon toga izgubio i glazbeni primat dao starom tamburaškom orkestru. Osobno bi mi bilo simpatičnije da je dječak nastavio pratiti cijelu koreografiju jer se u graničnim zagorskim područjima harmonika pojavljuje kao prateči instrument, pogotovo ako se svira u pravom registru. Također, malo manje energično plesanje polke bilo bi mi prihvatljivije za dječji uzrast. U svakom slučaju vrlo dobra i koreografija, ali i izvedba. Čestitam!

8.KUU „Staro Brestje“
„Igrajmo se lončića“, (dječje igre s pjevanjem iz Slavonije)
Koreografija i voditeljica: Snježana Marković (učiteljica dječjeg folklora HDFKiV)
Gl.obrada i voditelj tamburaškog sastava: Marijan Sivoš

Tri djevojčice na početku koreografije lijepo su i sigurno otplesale svoj dio. Ulaskom ostatka djece na pozornicu cijela se slika malo “seli” u lijevu stranu. Orkestar vrlo dobro prati male plesače, a oni uzvraćaju jasnom pjesmom i plesom. Šteta što je jednoj curici ispala papuča, pa ju je to evidentno mučilo ostatak koreografije. Bilo bi dobro prilikom izvođenja plesa Mi smo djeca vesela malo bolje uskladiti dječje pokrete i okrete.

9.DFA SESVETSKA SELA
„Međimurski dečji svati“, (Igra svadbe iz Međimurja)
Koreografija i voditeljica skupine: Morana Podnar (učiteljica dječjeg folklora HDFKiV)
Gl. obrada i voditelj tamburaškog sastava: Vedran Kolarić

Sada je to već pravilo da iz Sesvetskih Sela stiže odlična dječja skupina – od plesača do svirača. Koreografija je od početka u priličnom tempu, ali se ova djeca s njim mogu vrlo dobro nositi. Od početka do kraja koreografija ima priču koju su djeca odlično prikazala na sceni!

KONCERT II. – subota, 12.3.2016. – 11:00

1.DV MALEŠNICA
Dječje igre s pjevanjem iz Posavine
Koreografija i voditeljica skupine: Ljiljana Jungić
Voditelj tamburaškog sastava: Karlo Mikačić

Jako velika skupina. Rekao bih prema prikazanom da su na dobrom početku, veseli i razigrani. Sugerirao bih teti da više prepusti vođenje djeci, iako ih je uspjela vratiti u ritam kada su se malo izgubili. Druga igra, Prstenak ako se ne varam, dosta je komplicirana za scenu jer se gubi puno vremena s rekvizitom. S druge strane, djeca se igraju na krugu, ali nitko osim njih ne vidi o čemu se radi. Načelno je to u redu, ali bi se trebali više otvarati prema publici, pogotovo prilikom pjevanja. Orkestar je bio korektan.

2.DV IVANE BRLIĆ MAŽURANIĆ
“Jelena je kruva pekla” (dječja igra iz Podravine)
Korografija i voditeljice skupine:Biserka Detelj Kisić i Mira Boban Majić
Glazbena pratnja: Nataša Pavlešen Topolko

Ova skupina nije bila prošle godine na festivalčiću, pa pretpostavljam da je ovo njihova premjerna izvedba. Tete su se odlučile za kratku ali konkretnu izvedbu plesa Jelena je kruha pekla. Linije su vrlo uredne s obzirom na dob djece. Djeca koja prate na udaraljkama sigurno drže ritam, pratnja jedne od (čak) tri teta primjerena je i pomaže djeci. Odlazak s pozornice spontano, s pjesmom uvijek je dobro rješenje. Očekujem malo duži nastup druge godine, a za ovu čestitam!

3.DV VRAPČE
„Dili, dili dana“ (dječje igre s pjevanjem iz Hrvatskog zagorja)
Koreografija i voditeljica skupine: Jadranka Lončarić (učiteljica dječjeg folklora HDFKiV)

Mislim da je ovo jedna od boljih vrtićkih izvedbi. Možda čak i najbolja izvedba ove vrtićke skupine od kada je pratim. Nema tete na sceni što sugerira da su djeca dovoljno sigurna, a ujedno i spontana u svojoj izvedbi.

4.DFA SESVETSKA SELA
“Ide vlak teretnjak” (dječje igre i pjesme iz Slavonije)
Koreografija: Morana Podnar
Voditeljica skupine: Irena Lacić
Gl. obrada i voditelj tamburaškog sastava: Vedran Kolarić

Vrlo siguran nastup. Šteta što pjesmica Gdje si bila curice nije bila u istoj intonaciji s orkestrom. Inače odlično osmišljeno od samog ulaska pa do naklona. Želio bih pohvaliti voditeljicu izvrstan rad s djecom, ali i čestitati ansamblu na broju prije svega djece u orkestru!

5.OŠ PREČKO „Pucika je mala“ (dječje igre s pjevanjem iz varaždinskog kraja)
Koreografija i voditeljica skupine: Nina Knežević (učiteljica dječjeg folklora HDFKiV)

Kratko i slatko! Splet nekoliko vrlo dobro poznatih dječjih igara podsjetilo nas je na jednostavnost koja bi trebala dominirati dječjim folklorom. Doduše djeca su se malo pogubila prilikom igranja igre Došla majka s kolodvora, međutim brzo su to ispravili. Pjesmu tj. ples Ti mala crvena… nisam do sada imao prilike vidjeti. Interesentno, no bilo bi možda bolje da je ritmička pratnja malo sigurnija.

6.ZFA DR. IVANA IVANČANA
„Sedi maček na stazici“ (dječje igre s pjevanjem iz Podravine)
Koreografija i voditeljica skupine: Andrea Kager (učiteljica dječjeg folklora HDFKiV)
Gl. obrada i voditelj tamburaškog sastava: Marko First

Kao što sam napisao i prošle godine, ima nekoliko skupina koje već vrlo ozbiljno pristupaju koreografijama prilagođenim djeci. Osim malo ustegnutog pjevanja i malo neuravnotežene pozicije na pjesmici Jelena je kruha pekla sve je vrlo dobro i nadasve jasno i sigurno izvedeno. Djevojčica koja glumi pauna posebno me se dojmila.

7.HKUD „PETAR ZRINSKI“ – Vrbovec
„Lilice na pašu“(dječje igre s pjevanjem iz vrbovečkog kraja)
Koreografija i voditeljica skupine: Ljiljana Stanko (stručna voditeljica HDFKiV)

Vrbovčani su nam ponovo došli s mnogo djece… Uz tradicionalnu dječju bjelinu, starija djeca obučena su u nošnje svoga kraja. U ovoj koreografiji vrlo uspješno je izvedeno da se dva, a u jednom trenutku i tri potpuno zasebne aktivnosti naizmjence odvijaju. I još bih rekao – vrlo uspješno. Puna ih je scena. Problem kod ovako velikih skupina može biti potencijalno mala pozornica, pa se pred sam kraj koreografije pojavila gužva. Sve u svemu – jako dobro!

8.HKPD „BOSILJAK“ – Čučerje
„Ja pletem vinac“ (dječje igre s pjevanjem iz Slavonije)
Koreografija i voditeljica skupine: Snježana Marković (učiteljica dječjeg folklora HDFKiV)
Gl. obrada i voditelj tamburaškog sastava: Dražen Šoić i Luka Ivančan

Jedan od boljih nastupa na festivalčiću. Puno djece koja jako lijepo razvijaju priču na sceni. Sigurno. Ipak, sugerirao bih dvije stvari; prvo – prilikom izvođenja plesa Igra kolo djeca su dovoljno velika da kolo izvode u ritmu, i drugo – izlaz s pozornice s pjesmom nije uvijek najsretnije rješenje pa bi možda bilo bolje prvo završiti pjesmu. Pravi dječji orkestar svirao je neusiljeno, taman dječje! Bravo.

9.DV TREŠNJEVKA
“Ajd’ da igramo” (dječje igre s pjevanjem iz Posavine)
Koreografija i voditeljice skupine: Božena Kuštre i Vesna Veron

Upozorio bih ovdje na važnost frizura koje su obavezan dio tradicije kada se oblači narodna nošnja. Mislim da uz silni trud tete mogu napraviti i taj relativno mali korak. Pratnja na jednom instrumentu pokazala se više nego dobra, a dječja ritmička glazbala u ovom slučaju su dobro izbalansirana. Iako djeca pri kraju malo gube ritam, od početka je koreografija vesela, sigurne izvedbe i jasnih scenskih pozicija.

KONCERT III. – subota, 12.3.2016. – 18:00

1.KUD PRESLICA – Blato
„Jana se okrenula“, (dječje igre s pjevanjem iz Posavine)
Koreografija i voditeljica skupine: Đurđica Svaton (voditeljica dječjeg folklora HDFKiV)
Gl. obrada: Nikola Tuškan, voditelj tamburaškog sastava: Dražen Šoić

I prošle godine ova je skupina bila jedna od boljih. Niti ove godine nemam prevelikih zamjerki. Sugeriram da prilikom izvođenja igre Škanjec djeca ne poskakuju jer gube korak te da ne izlaze s pozornice leđima okrenutim publici ako je moguće.

2.FA TUROPOLJE
„Oj, ptičice lastvačice“, (dječje igre s pjevanjem iz Slavonije)
Koreografija i voditeljica skupine: Vera Filipović
Glazbena obrada i voditelj tamburaškog sastava: Tomislav Mlinarić

Vjerojatno jedna od najbolje odjevenih skupina. Dječji orkestar je dobar, ali mali plesači su kadšto brži od njih. Bilo bi dobro kada bi se prilikom promjene smjera djeca okretala u isto vrijeme i u istu stranu prilikom pjesme Oj ptičice lastavčice. Pohvaljujem spontani izlazak ali bi u buduće ipak trebao biti brži.

3.KUD „IVANČICE“ – Kutina
„Guščice gdje ste “, (dječje igre s pjevanjem iz Moslavine)
Koreografija i voditeljica skupine: Katica Tomac (stručna voditeljica HDFKiV)
Glazbena obrada i voditelj: Damir Kralj

Kao što sam napisao za Turopoljce gotovo isto vrijedi i za djecu iz Kutine. Nošnje jako lijepe i različite. Ideja koreografije je dobra, ali je izvedba ipak malo slabija. Vjerojatno zbog velike razlike u dobi djece. Prvi dečkić je previše vukao kolo pa ostala djeca nikako da isprave krug. Savjetovao bih da se upotreba rekvizita smanji zbog dinamike koreografije. Premda su svi bli vrlo dobri i veseli na sceni, curica s lutkom koja je otpjevala pjesmicu Blistaj, blistaj zvijezdo mala bila je odlična!

4.HKD BRAĆE RADIĆA
Dječja folklorna družina Lajbeki
„Vrbenski vlašići“, (Vrbnik, otok Krk)
Koreografija: Mirjana Valter i Damir Kremenić
Voditeljica skupine: Mirjana Valter (učiteljica dječjeg folklora HDFKiV)
Voditeljica glazbene skupine: Dora Valter

Puno se toga željelo pokazati u pet minuta. Možda su se neke slike mogle i izostaviti kao recimo primjer kada dečki “love” djevojčice s mrežom. Pjevanje solidno, pogotovo solo izvedba. Nije lako djeci svladati narječje otoka Krka što je ovoj djeci čini se uspjelo vrlo dobro. Vjerujem da je koreograf, koji ima veliko znanje o krčkim folklornim običajima, bio zadovoljan izvedbom.

5.KUD “HORVATI” – Horvati
„Pujo, hajo, dete malo“, (dječje igre i pjesme iz Međimruja)
Koreografija i voditeljica skupine: Snježana Župančić Maslać
Gl. obrada i voditelj tamburaškog sastava: Nikola Biondić

Vrlo dobar dječji orkestar, ali možda malo prejak, odnosno preglasan s obzirom na dječje pjevanje. Koreografiju bismo mogli podijeliti u dva dijela; prvi koji se u stvari odvija na polukrugu i drugi kada u stvari koreografija počinje. Prilikom izvođenja Pikuše ja bih pustio djecu da malo potrče, međutim ako je voditeljica zaključila da je taj dio prezahtjevan i ovako nije bilo loše. Sukladno tome, mislim da je trebalo izbjeći sam kraj Naše Rege kada djeca poskakuju u paru te se okreću ispod ruke jer je ipak malo komplicirano. Ukupno gledajući vrlo lijep nastup.

6.KUD ZVIR
Ča to šuška, ča to gre, (dječje igre iz grobničkog kraja)
Koreografija i voditeljica skupine: Martina Mičetić (učiteljica dječjeg folklora HDFKiV)

Nema se ovdje što dodati. Ozbiljna koreografija na dječji način – razigrano i veselo, a ujedno jako sigurno. Odlično posložena koreografija sa čistim scenskim slikama. Jedno od najboljih ostvarenja ovogodišnjeg festivalčića. Čestitam!

7.KUD BRATINEČKO SRCE – Bratina
„Na sajmeni dan“, (dječje igre s pjevanjem iz Bratine)
Koreografija: Snježana Skenderović (učiteljica dječjeg folklora HDFKiV)
Voditeljica skupine: Mateja Turk
Gl. obrada: Mario Kambić
Voditeljica glazbenog sastava: Mateja Čačković

Ovaj ansambl za razliku od ostalih izgleda da ima problema s djevojčicama… Do sada su uvijek bili dobri. U stvari je to jedna dobro uvježbana glumačka sekcija koja zna i dobro plesati! Vrijedi isto što i za prethodnu skupinu, ali ipak s nešto manje scenskih slika.

8.OSS BUŠEVEC
„Sedi maček na stazici“, (dječje igre iz Podravine)
Koreografija i voditeljica skupine: Maja Kovačević
Gl. obrada i voditelj tamburaškog sastava: Zoran Jakunić
Voditelj pjevanja: Bojan Pogrmilović

Tijekom izvedbe pjesme Zbirajmo si frajlicu djevojčice su vrlo dobre, dok se dečki malo razilaze s orkestrom u ritmu i pjesmi, kao da nisu zainteresirani. Dalje kao da su se probudili… Koreografske slike djeca odlično svladavaju. Šetano kolo na pjesmicu Sedi mačak je odlično izvedeno, tek me malo prestrašila djevojčica za vrijeme Kvocalice dok jer hodala unazad preko ruku ostale djece, ali nakon toga je do kraja bilo vrlo dobro, ritmično i sigurno!

9.SKUD “IVAN GORAN KOVAČIĆ”
“Hajd’ pogodi tko je to”, (dječje igre s pjevanjem iz Posavine)
Koreografija i voditeljica skupine: Irena Lacić
Gl. obrada i voditelj tamburaškog sastava: Mario Pleše

Moram reći da sam imao priliku vidjeti ovu koreografiju na probi što mi daje mogućnost za usporedbu. Na trenutke mi se činilo da je pozornica premala za toliko djece, a jedna se djevojčica i spotaknula o zastor što je neznatno utjecalo na formaciju. Inače koreografija je vrlo dinamična a djeca brzo prelaze iz jedne scenske slike u drugu. Pjesma je jaka i sigurna, pogotovo solistica. Moram primjetiti da je orkestar možda malo prebrzo svirao pa, iako su djeca to dobro pratila, ipak je nastajala manja gužva prilikom plesanja Procvala je jabučica i Škanjeca. I dalje smatram da ova djeca imaju veliki potencijal koji je do sada voditeljica uspjela vrlo dobro iskoristiti.

Goran Ivan Matoš, prof.
Slektor HDFKiV