10. FESTIVALČIĆ DJEČKEG FOLKLORNOG STVARALAŠTVA
„NAŠE KOLO VELIKO“

 

 

Jubilarni Festivalčić pokazao je ponovo svu raskoš dječje radosti i imaginacije na sceni! Kao i do sada, kroz tri koncerta, scenom je prodefiliralo preko 500 djece. Od toga je bilo devet vrtićkih skupina, tri školske skupine te čak petnaest skupina raznih folklornih društava. Mjesta u publici na žalost uvijek je premalo kada se prate djeca pa su mnogi roditelji bili prisiljeni stajati. To, naravno, ne podrazumijeva premještanje u veću dvoranu jer smatram da je ovo mjesto na Trešnjevci idealno, a već je postalo pomalo i kultno za njegu dječjeg folklornog stvaralaštva. Kao i prethodnih godina organizacija je odlična i sva su djeca mogla biti zadovoljna svojim izvedbama, a nekima je to bio i prvi ulazak u svijet folklorne igre, običaja i plesa!
Eventualne afirmativne kritike dolje navedene namijenjene su prvenstveno voditeljima skupina. Razmišljanja ovdje iznesena u par rečenica pokušavaju dočarati moje osobne impresije svake pojedine skupine. Sam prolazak scenom veliki je uspjeh za svu djecu i ostaje im kao draga uspomena na prve folklorne korake.

1. KONCERT 31.3.2017., 18:00 sati

1) DV „PIPI DUGA ČARAPA“
„Jas pak nekaj mam“ – Hrvatsko Zagorje
Skupina je izvela nekoliko igrica i brojalica iz Hrvatskog Zagorja. U brojalici „Ringe ringe raja“ djeca ritmički korektno i opušteno svladavaju prostor scene. Plesajuć na linijama uvijek je teško za malene plesaće kao što je bilo prilikom plesanja „Naše kolo veliko“ pa bi na to trebalo malo više obratiti pažnju. Puno je bolje kad se djeca slože u dva kola koja su lijepo pozicionirana na sceni! Prilikom izvedbe brojalice „Eden doden“ jedan je dječačić bio malo veseliji od ostalih pa bi bilo dobro da ga voditeljice malo bolje pripreme za nastup kako ne bi ometao ostale male plesače. Moglo se vidjeti da su djeca uživala jer su poželjela ostati na sceni i malo druže nakon posljednjeg kola „Pasel sam pasel“

2) DV GRIGORA VITEZA
„Hote sim“ – Međimurje
– voditeljica na sceni u nošnji, nema poculice samo punđa
Vrlo zgodna vrtićka skupina s jednostavnom promjerenom izvedbom. Prilikom izvedbe dio djece je na starinskim ritmičkim instrumentima pratio koreografiju sjedeći na polukrugu. Valjalo bi malo pripaziti da djeca udarcima ručicama o pod ili pljeskanjem ne ometaju sami sebe dok pjevaju. I u ovoj skupini se pojavio „solist“ koji je nadglasao ostale, što je vrlo simpatično nadopunio sa „ću-ću“ prilikom izvedbe vlakića pri kraju točke. Treba pripaziti da je dječja bjelina zbilja iz Zagorja ili neutralna te da voditeljice, kada su u nošnji imaju i uređena oglavlja.

3) DV BUDUĆNOST
„KOLO“ – Hrvatsko Primorje
Voditeljica asistira u krčkoj nošnji postavljanjem predmeta po sceni. Sam odabir lokaliteta koreografije nije najsretnije odabran jer su prikazani i plesovi koji ne spadaju u Primorje već više naginju Dalmaciji (Kvatro pasa – Hvar). Stekao sam dojam da je nošnja u koju su djeca obučena ipak malo preozbiljna i kao da se u njoj ne osjećaju ugodno. Djecu prate tri odrasla svirača. Pjevanje je nešto slabije, a djeca su bila previše uzbuđena nastupom i publikom što se pomalo odrazilo na izvedbu. Ima puno prostora za napredak i sigurno će slijedeće godine biti uigraniji.

4) DV SESVETE
„Vrapčić“ – Bilogora
Vrtić se predstavio s pjesmicama i igricama „Ja sam mala princeza“, „Sadila sam žito i pšenicu“, „Čići mali vrapčići“ i biračkim kolom na kraju. Vrlo dobra pratnja jedne od voditeljica na blok flauti. U načelu vrlo zgodan nastup ali bi malo trebalo poraditi na ritmu plesa i bolje osmisliti kraj, odnosno izlazak s pozornice.

5) DV MALEŠNICA
„Mi smo djeca vesela“ – Slavonija
Ovu skupinu čini jako mnogo djece. Voditeljica ih je pratila na harmonici, vrlo diskretno. Prilikom izvedbe naslovne pjesmice djeca ne slušaju pozorno što voditeljica svira. Kako bi pratili ritam bilo bi dobro pojednostavniti poskoke. Prilikom izvedbe igre „Oj ptičice lastavčice“ trebalo bi momčića na konjiću gurnuti u prvi plan kako bi bio uočljiviji. Izlaz uz ponovno naslovnu pjesmu bio je zgodan.

6) DFA SESVETSKA SELA
„Cin can cvrgudan“ – Međimurje
Ovo je bio nastup koji je već imao odlike prave koreografije, a ne samo igre. Djeca su dobro usklađena u bjelini (manji) i u varijanti nošnje (veči). Pjesma je bila vrlo dobra i te je dobro pokrivena pozornica, a poskoci su izvedeni na dječji način kakovi bi trebali biti! Možda se ne bi u ovoj dobi trebalo zamarati sa odabirom linija kao koreografske slike, jer se može lako pogriješiti, a s druge strane ova bi djeca vjerojatno mogla otplesati pravilan trokorak prilikom izvedbe „Pikuše“ – valjalo bi probati! Sve zajedno– vrlo efektno, uredno i sigurno!

7) DV IVANE BRLIĆ MAŽURANIĆ
„Prošel je prošel pisani Vuzem“ – Turopolje
Sam početak, kako djece, tako i voditeljice, bio je prilično nesiguran, međutim kako je točka odmicala i to se promijenilo. Mališani koji prate na udaraljkama svirku na harmonici su vrlo dobri isto kao i upotreba klepetaljki na sceni. Svakako treba pohvaliti recitaciju dječačića u kostimu Zelenog Jure! Valjalo bi više uključiti ostale dječake koji uglavnom stoje na polukrugu dok djevojčice plešu. Obzirom na broj djece i njihove mogućnosti vjerujem da će naredne godine biti još bolji.

8) KUD CROATIA
„Na drvenom konjicu“ – Slavonija
Pred sam kraj vrlo dobra izvedba poznate dječje koreografije. Dio koji bih mogao prigovoriti je voditeljica nije trebala izvoditi „Kolo kolo ćuć“, već pustiti djecu samu. Sve ostalo bilo je vrlo uredno i dobro posloženo i veselo! Tek je prilikom izvedbe igre „Ja sam momak siromah“ bio narušen ritam koji bi valjalo popraviti. Brojalica na kraju izvedena je jako dobro!

10) HKUD PETAR ZRINSKI VRBOVEC
„Prvo leto služim“ – Međimurje
Vrlo zgodan odabir materijala za djecu. Na samom početku momčić jako dobro izvodi solo pjesmicu, a u odnosu na orkestar vrlo je lukavo postavljen. Ova skupina ima jako puno djece pa je izvedba u svim segmentima bila jako dobra. Trebalo bi ipak malo pripaziti kod pojedinih kola kako se ne bi stvarala nepotrebna gužva na sceni! Kolo za kraj – veliko i veselo!

 

2. KONCERT 1.4.2017., 11:00 sati

1) KUD SESVETE
„Ruža, ruža ima puža muža“ – Posavina
Drugi koncert otvorili su mali Sesvečani. Vrlo sigurno, s brojalicom i solo pjesmicom „Imala sam puža muža“. Malo je bilo nesigurnosti kod formiranja polukruga, ali to je vjerojatno zbog velikog broja djece. Simpatično je rješenje na temu „Ko je moje guske krao“ i dalje uz ritmičku pratnju na rifljači. S obzirom na puno djece treba paziti kako kola ne bi bila previše zbijena. Kraj – „Zeko hop!“, izveden je na polukrugu vrlo sigurno.

2) KUD „IVANIĆ“
„Prelice se spominjale“ – Moslavina
Uz pratnju starijih tamburaša vidjeli smo nekoliko šetanih kola koja su izvedena sigurno i vrlo dobro. Valjalo bi pripaziti na to da neka djeca plešu izrazito na prstima. Prilikom izvođenja plesa „Vijala se bijela loza vinova“ vrlo sigurno je izvedena figura „pletenice“. Naklon odličan. Bravo!

3) DV ŠPANSKO
„Mi smo djeca vesela“ – Slavonija
Treba priznati da su djeca uživala u igri „Laste prolaze“ koja je ipak bila malo preduga za scenu pa bi je valjalo malo skratiti. Bilo je simpatično vidjeti djecu kako se na licu mjesta dogovaraju tko će u koju kolonu! Kolo „Oj ptičice lastavčice“ ritmički je vrlo dobro izvedeno u tempu djece koje prate na dječjim udaraljkama, kao i naslovna pjesma na kolu. Za kraj.

4) DV VRAPČE
„Kolo naokolo“ – Dalmacija
Kao predložak je uzeta vrlo široka regija (Dalmacija) pa bi u buduće bilo poželjno malo je suziti! Izvedba jer pokazivala dosta nesigurnosti, ali je srećom na sceni bila voditeljica koja je pomagala i usmjeravala djecu. Treba pripaziti na tečnost točke kako ne bi bilo tzv. „praznog hoda“dok se djeca dogovaraju (Čvorak, čvorak). Kraj sa bacanjem djece prema centru kola djeci je bio vrlo zabavan!

5) DV TREŠNJEVKA
„A mi ćemo cincele“ – Dalmacija
Kao i prošle godine, djeca su pratila djecu na ritmičkim dječjim glazbalima koja su dobro izbalansirana. Pomaže im i nadalje jedna teta svirajući na braču i druga na sceni. Djeca su sigurna u izvedbi plesova igrica i pjesmica i veselo pristupaju scenskom nastupu, pogotovo momčić koji je tražio mamu i tatu u publici…

6) OŠ PREČKO
„Cug“ – Međimurje
Zgodno i jednostavno. Uz violinu. Djeca vrlo dobro prate ritam. Gotovo sve, osim ulaza u „cugu“, odvija se na kolu. Lukavo izbjegnuti eventualno mogući nedostaci kod promjene scenskih slika. Plesovi „Pikuša“, „Došli smo vam japa „ i „Senokoše“ vrlo dobro izvedeni. Bravo.

7) OŠ SAMOBOR
„Ko je moje guske krao“ – Posavina
Premjerna izvedba folklorne skupine iz ove škole. Vidi se da voditeljica ima puno folklornog iskustva u radu s djecom pa je izvedba ležerna, ali sigurna. Scenske slike su jasne, a djeca na sceni djeluju vrlo sigurno. Mala nesigurnost ukazala se prilikom izvedbe „Burmutice“ kada su djeca mijenjala parove. Za prvi nastup u ovakvoj dječjoj konkurenciji – bravo!

8) OŠ TITUŠA BREZOVAČKOG
„Mi smo seke bosonoge“ – Slavonija
Još jedan vrlo dobar nastup. Doduše, ovdje su nastupala nešto veća djeca što ni malo ne umanjuje kvalitetu izvedbe! Ples i pjesma vrlo sigurni, „Pošto kume…“ odlično. Zgodno izveden prijelaz s jednog na dva kola prilikom izvedbe plesa „Sjeno, slama“. Igra „Ide maca oko tebe“ i ples „Ćiro“… jako sigurno i vrlo dobro!

9) FA SKUD-a „IVAN GORAN KOVAČIĆ“
„Šećem, šećem drotičko“ – Međimurje
Za kraj jutarnjeg djela festivalčića još jedna iskusna skupina. Sada je već jasno je da voditeljica izrasta u izvrsnog dječjeg koreografa, a što je još važnije – očito ima vrlo dobru suradnju s djecom. Šteta što ih još uvijek prati odrasli orkestar. Od početka do kraja točke djeca sigurno vladaju scenom i točno znaju kuda idu. Tek se neznatno gubi formacija prilikom izvedbe plesa „Mali bratec Ivo“.

 

3. KONCERT 1.4.2017., 19:00 sati

1) KUD „ZLATKO BALOKOVIĆ“
„Šiš miš de stojiš“ – Hrvatsko Zagorje
Vrlo zgodna izvedba malih plesača. Nekoliko brojalica koje svi znamo („Ringe, ringe raja“, „Došla je vrana…“) sigurno je izvedeno na kolu. Trebalo bi pripaziti na situaciju kada se djeca vraćaju na naklon, a već su izašli s pozornice. Možda bi to trebalo malo drugačije ukomponirati. Obzirom da je bilo vrlo malo svirke („Melin“) možda nije potreban stariji orkestar.

2) KUD „IVANČICE“, KUTINA
„En-ten-tini“ – Moslavina
Eto nam mlađeg orkestra na sceni što bi trebao biti pokazatelj i ostalim društvima, naravno kada kod je moguće! Imam dojam da plesčima još nije „sjela“ koreografija jer su mjestimice izgledali dosta „zvuzlano“, unatoč voditeljici na sceni. Kod slaganja djece na kolo trebalo bi pripaziti na raspon u godinama, jer su prilikom izvedbe igre „Strino rodokud se šećeš“ najmlađe curice bile razapete između ostalih starijih plesača.

3) KUD PRESLICA, BLATO
„Lutkice draga“ – Zagreb
Koreografija počinje s igrom „Došla majka s kolodvora“, na dvije linije vrlo skladno uigrane. Jako lijepo rješenje pokazalo se kroz šetano kolo uz pjesmu „U Zagrebu je kućica“. Bilo je malo nesigurnosti kada starije djevojčice vežu pregaču manjima pa bi im tu možda trebalo ostaviti malo više vremena. Šteta što trokorak na kraju nije potpuno usvojen pa djeluje dosta komplicirano. Orkestar stariji – vrlo dobar!

4) ZFA DR. IVANA IVANČANA
„Taši, taši kolo“ – Baranja
Izvrsna izvedba baranjskih igrica i dječjih kola. Šteta što ima prilično malo djece za takav ansambl. Kada bi ih bilo više valjalo bi rasporediti u dvije skupine po starosti. Kao što sam spomenuo kod još nekih podmladaka ansambala, čekamo da se pojave i mali tamburaši pa bi izvedba bila zaokružena. Sugerirao bih primašu da manje gestikulira jer na taj način odvlači pažnju publike sa dječje igre na sebe.

5) HKD BRAĆE RADIĆA
„Ide cug“ – Međimurje
Jedina opaska je nepogođena intonacija kod igre „Medo bere jagode“. Sve ostalo – dikcija, jasnoća pozicija, dinamika, brojalice, šetana kola… Odlično! Sigurno među najboljim izvedbama ove godine.

6) KUD ZVIR, JELENJE
Cin cilin – Grobnik
Ovoga puta predstavila su se uglavnom velika djeca, bez glazbene pratnje. Izveli su igre „Ovčice na pašu“, „Cinca maca“ . Djevojčica jako dobro „komandira“ cijelom izvedbom, a izvedba „Potresuljke“ na kraju bila je jako dobra, kako smo već i navikli na male plesače iz Jelenja!

7) DFA HKUD-A „ŽELJEZNIČAR“
Mali gizdelin – pjesme i plesovi Splita i Kaštela
Zgodan, koreografski ne prezahtjevan, prikaz dječjih igara s juga. Djeca su smisleno poslagana po visini, iako mi se čini da su oni najmanji u nezavidniom položaju, pa ih veća djeca sputavaju i rastežu. Pjesma vrlo dobra i sigurna, a orkestar sastavljen od starih svirača nenametljivo prati djecu.

8) KUD „BRATINEČKO SRCE“, BRATINA
„Oj, lepi Ivo moj“ – Podravina
Jako zgodan ulazak s tačkama na scenu. Potrebno je malo više pažnje kako ne bi zapinjali o njih. Djeca dobro pjevaju, ali čini mi se malo pretiho što onda daje dojam nesigurnosti. „Jelena je kruha pekla“ i „Grizlica“ vrlo dobro izvedeni, dok su dečki krivo postavljeni, jedan kraj drugoga, prilikom izvedbe drmeša na kraju. Prelazak curice preko „mosta“ ne ulijeva baš povjerenje iako je prošlo dobro. Kao i na svim nastupima do sada, vrlo dobra skupina.

9) OSS BUŠEVEC
„Vrapček se je ženil“ – Međimurje
Cijeli prvi dio koreografije djeca se muče s intonacijom, međutim izvedba kola je lijepa i sigurna. U neku je ruku zgodno vidjeti kako si djeca spontano međusobno pomažu kada se zaboravi što treba… Prikaz svadbe je jako zgodan, vrapček uživa ulozi mladoženje, zastavničar treba malo pripaziti da nekog ne zvekne sa štapom! Lijepa je vizualna figura razmimoilaženja u dvije kolone kao i pozicije na četiri kola, ali onda se dogodila manja ritmička nesigurnost.… Vidi se da se mladenac uživio nastavljajući uzvicima „ću-ću“ tijekom izvedbe kola „Ide cug“. Vrlo lijepo za kraj festivalčića!

Goran Ivan Matoš, prof.
Selektor (prema HDFKiV)