11. FESTIVALČIĆ DJEČJEG FOLKLORNOG STVARALAŠTVA
„NAŠE KOLO VELIKO“

Osvrt na izvedbe u petak, 16. 03. 2018. u 18.00 sati.
Ovoga puta organizator se nije držao tradicije već je program vodila odrasla voditeljica.
Dvorana je, naravno bila puna kao i sve ove godine. Festivalčić je potpomognut sredstvima Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i sport Grada Zagreb te Hrvatskog društva skladatelja.
Obzirom da sam odgledao sva tri koncerta, mislim da je po izvedbama skupina, ovaj prvi koncert bio nekako najslabiji. U stvari, prvi dio gdje su nastupale vrtićke skupine, bilo je po mom mišljenju bolje nego drugi dio kad su koncert nastavile skupine okupljene u dječje folklorne ansamble od kojih se možda očekivalo i trunac više. To, naravno, nikako ne umanjuje intenzitet entuzijazma, želje i veselja kojima je dvorana u petak navečer bila ispunjena!

1 DV GRIGORA VITEZA
„Svi u šir“
(dječje igre s pjevanjem iz Dalmacije)
Koreografija i voditeljice skupine:
Natalija Duvančić i Dubravka Knezović
Djeca nisu impresionirana scenom što je jako dobro. Uopće nemaju tremu i teta im gotovo uopće ne pomaže! Izvedba je bila bez glazbene pratnje, na suho, vrlo dobro i sigurno! Možda je malo prekratko trajanje pojedinih brojalica koje se prebrzo mjenjaju pa se gubi njihov smisao. Malo treba poraditi na pozicijama kola, ali inače jako dobro, vrlo živo i angažirano!

2. DV SESVETE
„Lijepa Mara kolo vodi“
(dječje igre s pjevanjem iz Turopolja)
Koreografija i voditeljice skupine:
Natalija Malić (učiteljica dječjeg folklora HDFKiV)
i Marija Srakec
Gl. obrada i glazbena pratnja: Snježana Petej
Uz veliki broj djece na pozornici su bile i njihove odgojiteljice adekvatno obučene u narodnu nošnju. Valjalo bi pripaziti prilikom upotrebe instrumentalne pratnje (u ovom slučaju radi se o blok flauti) koristi li ona djeci ili ih ometa. Obzirom da je teta koja je svirala flautu bila previše iza zastora, bojim se da ju djeca nisu dobro čula pa je na pojedinim mjestima pjevački dio izvedbe bio lošiji. Djeca su bila vrlo simpatična tražeći rodbinu u publici, ali bi to trebalo svesti na minimum. Prilikom izvedbe plesa i pripadajuće pjesmice „Stjepane bane…“ nije baš došlo do sretne ravnoteže kod povlačenja djece pa bi tome trebalo posvetiti malo više prostora kod uvježbavanja.

3. DV „LEPTIR“
„Došel je, došel, zeleni Jura“
(dječje igre i običaji iz Turopolja)
Voditeljica skupine: Mirjana Matovina
Voditeljica glazbenog sastava: Valentina Cerinski
Vrlo zgodan primjer prikaza jurjevskih običaja. Velika skupina djece s mnogo dječaka koji u jednom trenutku, prilikom izvedbe kola „Judica se šeće“ udaraju ritam na priručnim dječjim instrumentima vrlo dobro. Prikaz je dobro osmišljen, a dodatno ga podiže ulazak „zelenog Jure“, međutim zadnja pjesma je možda malo preteška za dječji uzrast pa bi valjalo naći primjereniju.

4. DV BUDUĆNOST
„Paun pase“
(igre i pjesme iz Like)
Koreografija: Anita Šipek
Voditeljice skupine: Anita Šipek i Snježana Muretić
Odmah moram reći da je bilo malo previše namještanja djece na pozornici što je rezultiralo nešto dužom izvedbom. Treba djecu pustiti – pa kako bude… Valjalo bi više koristiti dijagonalne pozicije na sceni, a ne okomito prema publici jer se onda dio djece ne vidi! Malo neuravnotežena, ali zato vrlo simpatična „Vujaljka“. Trebalo bi pustiti dečke da se zaderu prirodnim glasom pa bi bilo još efektnije!

5. ZFA DR.IVANA IVANČANA
„Prvo leto služim“
(dječje igre i pjesme iz Međimurja)
Koreografija i voditeljica skupine: Iva Cvetko
Glazbena obrada i voditelj tamburaškog orkestra: Marko First
U jednoj rečenici – kratko i slatko! Možda sam očekivao malo zahtjevniju izvedbu, ali i više djece u skupini. Trebalo bi malo pripaziti na otvaranje kola na polukrug pa iskoristiti dubinu pozornice što ova djeca zasigurno mogu! U budućnosti bi valjalo opraditi na uvođenju dječjeg orkestra, a vjerujem da se u ZFA-u o tome sigurno razmišlja.

6. ETHNOTEKA
„LONČIĆI“
(dječje igre i pjesme Slavonije)
Koreografija i voditeljica skupine: Iva Cvetko
Vrlo siguran nastup! Pozornica je cijelo vrijeme bila dobro ispunjena. Brojalice i pjesmice su ujednačene i dobro povezane sa zgodnim rješenjima. Prva skupina koja je izvela kolo na gotovo savršenoj poziciji kružnice uz pjesmu „Sad ću pjevat što istina nije“. Pjesmice jako lijepo otpjevane! Bravo.

7. DFA SESVETSKA SELA
„Imala sam puža muža““
(dječje igre s pjevanjem iz Posavine)
Koreografija i voditeljica skupine:
Morana Podnar (učiteljica dječjeg folklora HDFKiV)
Gl. obrada i voditelj tamburaškog sastava: Vedran Kolarić KULTURNO UMJETNIČKO DRUŠTVO
Vjerojatno najbolja izvedba večeri. Vrlo dobro uigrana kola s pjesmama i brojalicama. Pozicije se mjenjaju vrlo smisleno i zanimljivo. Vidi se da su djeca savladala koregrafiju i da uživaju u izvedbi. Jedino bih na kraju sugerirao da kod naklona najveća djeca budu u sredini, a ne na kraju linije kako bi se dobio ljepši efekt.

8. DFA HKUD -a Željezničar Zagreb
Ekete, pekete
(dječje igre i pjesme Moslavine)
Koreografija i voditeljica ansambla: Katarina Horvatović (selektor HDFKiV)
Glazbena obrada i voditelj pjevanja: Marko Robinić
Voditelj tamburaškog orkestra: Juraj Lovro Horvatović
Na prvi pogled vidljiv je veliki raspon u godištu djece. S obzirom da su samo stajali u pozadini, najstariji uzrast možda u ovom prikazu i nije bio potreban. Valjalo bi o tome razmisliti. Mali folkloraši vrlo lijepo razvijaju točku od početka do kraja uz uigrane brojalice i pjesmice. Osnovna zamjerka je što je cijeli prikaz bio „naguran“ u prednji dio pozornice. Pjesma je bila dobra, ali je kretanje po kružnici bilo dosta nesigurno. Tijekom izvedbe potkrala se nepažnja nekoga iza pozornice pa je jednim djelom prikaza iza zastora virila ruka s mobitelom!?! Šteta što se orkestar uključio tek pri samom kraju prikaza. Isto kao i kod prijašnjih skupina – valjalo bi razmišljati o dječjem orkestru.

Goran Ivan Matoš, prof. etnologije
Selektor (prema HDFKiV)