Stručno izvješće o nastupu dječjih folklornih skupina na 13. festivalčiću dječjeg folklornog stvaralaštva Naše kolo veliko,  održanog 2. i 3. 12. 2023. godine u Centru za kulturu Trešnjevka.

 

UVOD
Ipak nastavili smo s organizacijom festivalčića od koje smo skoro odustali jer korona i posljedice su nas podosta udaljile od masovnih događanja. No stalni pozivi i poticaji prvenstveno voditeljica djece iz vrtića na neki način su nas motivirali i dali poticaj za nastavak i nakon održanog 13. festivalčića nismo požalili jer možemo kazati kako je sve to imalo smisla i opravdanja. Najveći poticaj i opravdanost održavanja festivalčića su djeca i njihova silna energija i radost što mogu nastupiti na velikoj i ozbiljnoj pozornici pred prepunim gledalištem. Na oba koncerta gledalište je bilo dupkom ispunjeno. Ulaz je bio besplatan.

Festivalčić se održavao dva dana, 2.12.2023. (subota) u 18.00 i 3.12.2023. (nedjelja) u 11.00. Sudjelovalo je 8 dječjih vrtića, 2 osnovne škole, 1 društvo iz Mađarske i 9 folklornih društava iz Zagreba. U subotu je sudjelovalo u programu 90 djevojčica, 61 dječak i 36 svirača/ica (187 izvođača), a u nedjelju 129 djevojčica, 34 dječaka i 49 svirača (212). Ukupno je na festivalčiću svoje programe izvodilo 399 izvođača(119 djevojčica, 95 dječaka, 85 svirača).

Ugodno su nas iznenadile izvedbe vrtičanaca. Moramo priznati kako je ostvaren značajan napredak u svim segmentima folklorne izvedbe. Djeca su bila izuzetno uvježbana i nadahnuto su izvodila svoje programe. Svi su bili korektno obučeni, sa sređenim frizurama i duljinama suknji/košuljica. Slušali smo ujednačeni i inovativno točan grupni pjev. Tete koje su bile uz djecu na sceni također su bile obučene u duhu krajevne tradicije.

Samo dvije osnovne škole, ali s izvrsnim folklorom. I to jedna iz Zlatara, a jedna iz Zagreba. Znamo kako je folklor „zapušten“ u osnovnim škola i koliko se malo pridaje njemu pažnje ali ipak zahvaljujući entuzijazmu i upornosti voditeljica folklor i tamo opstaje. Nadamo se da će idućih godina sudjelovati više osnovnih škola.

Djeca iz KUD- ova prikazala su nam manje-više sve najljepše što očekujemo od dječje folklora i njegove scenske primjene. Tu se nema što za primijetiti osim pohvala svima. Čak su se i odrasli tamburaši potrudili svoje znanje i iskustvo utkati u kvalitetu dječje izvedbe. Lijepo je vidjeti i slušati „velike“ tamburaše kako uživljeno i pažljivo sviraju dječje glazbene etno predloške. Gledali smo i slušali svirku na dječjim tradicijskim instrumentima (OŠ Prečko), nadamo se češće u narednim godinama jer se radi o autentičnom segmentu dječjeg folklora koji omogućava svakom djetetu stvaranje zvuka i grupno muziciranje.
Svi izvođači su bili vrlo uredni i nosili su odgovarajuće tradicijsko ruho. Nije bio zabilježen niti jedan slučaj tenisica na pozornici ili neuredne frizure.

Voditeljima i društvima uručena su priznanja za sudjelovanje.

Ovu manifestacija financijski potpomognuta je jedino od strane Grada Zagreb, Gradski ured za kulturu i civilno društvo.

 

SUBOTA 2.12.2023. U 18.00
Centar za kulturu Trešnjevka

KUD Croatia
„Širi viri“
(dječje igre i pjesme iz Dalmacije)
Voditeljica: Lidija Mikulan Sraka
Za scenu priredila: Lidija Mikulan Sraka
Program je izvelo 12 djece ( 10 djevojčica i 2 dječaka) vrtićke dobi. Na sceni je uz djecu bila i voditeljica. Djeca su nam izvela četiri dječje tradicijske igre i Dalmacije: Kolo i šulanca, Širi viri, I okolo se vata, Kolo bi će pir. Djeca i voditeljica su nam na scenu donijela jednu vedru i veselu energiju koja se osjećala tijekom cijele izvedbe. Svirač na harmonici je također vrlo budno i točno pratio djecu i koristio prostor scene. Djeca su bila uredno obučena primjereno području iz kojeg potiču dječje igre. Frizure su im također bile priređene u duhu krajevne tradicije.

DV Pipi duga čarapa
„Op, šići, lončići“
(dječje igre i pjesme iz Slavonije)
Voditeljica i koreografija: Maja Nevistić
Program je izvodilo 4 djevojčice i 5 dječaka uz nazočnost voditeljice, prikazali su nam na sceni nekoliko dječjih igara s pjevanjem iz Slavonije. Izbor igara je bio primjerne dobi i mogućnostima skupine tako da je sve bilo kako treba biti. Izveli su nam brojalicu Aj,baj, dječje igre s pjevanjem Ide maca oko tebe, Igrajmo se lončića, Strina rodo, Mi smo djeca vesela. Iznenađujuće je koliko su djeca bila ujednačena u pjesmi i koraku te bez pomoći voditeljice vrlo su efektno završili svoj nastup.

KUD Croatia
„Princeza“
(dječje igre i pjesme iz Moslavine)
Voditeljica i koreografija: Vera Filipović
(voditelj dječjeg folklora prema kriterijima HDFKiV)
Gl. obrada: Nikola Biondić
Program je izvelo 7 djece uz pratnju 10 odraslih tamburaša. Vrlo ekspresivno u svim segmentima izvedbe. Snažno i točno pjevanje. U plesu i pokretu ujednačeno. Mlada solistica je bila baš prava princeza. Ugodan glas i gospodski šarm.

FG Koljnof
Marica rožica, kaj si bila?
(dječje igre, pjesme i plesovi srednjeg Gradišća)
Koreografija: Korláth Martina i Völgy-Egresits Andrea
Glazbena obrada: Korláth Zoltán
Voditeljica tamburaša: Ingrid Klemensits
I eto festivalčić poprimio međunarodni karakter. Sudjelovalo je 8 djevojčica i jedan dječak. Djecu je pratilo 18 tamburaša. Djeca su bila uredno obučena, počešljana s adekvatnom obućom. Tamburaši(ce) također su bili prikladno odjevene. Slušali smo točan i zvonki pjev. Gledali lijepo i skladno priređen scenski prikaz i uigranu izvedbu. Primjereni izbor narodnih plesova iz Koljnofa. Samo tako nastaviti.

DV Leptir
„Pilići“
(dječje igre i pjesme iz Međimurje)
Voditeljice i koreografija: Mirjana Matovina i Ksenija Moler-Korbar
Gl. pratnja: Ksenija Moler-Korbar
Program je izvodilo 6 djevojčica i 8 dječaka uz sudjelovanje voditeljice, uz glazbenu pratnju na harmonici. Prikazali su nam slijedeće igre s pjevanjem: Ide cug, Pi, pi, Mali bratec Ivo, i brojalicu Ententini. Jako lijepo osmišljen scenski prikaz s vrlo efektnim krajem. Sviračica na harmonici je svirala u primjernim intonacijama i tempima tako da su djeca pjevala točno i uigrano izvodila pokrete i kretala se po sceni. Da, jedna lijepa dječja priča.

DV Kolibri
„Čučerje je naše sele“
(dječje igre i pjesme iz Prigorja)
Voditeljica i koreografija:
Snježana Marković (učiteljica dječjeg folklora prema kriterijima HDFKiV)
Glazbena obrada i voditelj: Mario Pleše
Program je izvelo 13 djevojčica i 5 dječaka uz pratnju 4 tamburaša. Uz djecu na sceni je bila i voditeljica obučena u prekrasnu narodnu nošnju. Djeca su izvela bojalice i pjesmice Ač,ač, Mala Janica i Čučerje je naše sele. Veselo i razigrano kako se i očekuje od vrtičanaca.

DV Sesvete
„Ko je moje guske krao“
(dječje igre i pjesme iz Posavine)
Voditeljice i koreografija: Dunja Kutleša i Petra Malenica
Glazbena pratnja: Snježana Petej
Program je izvelo 10 djevojčica i 6 dječaka. Na sceni je bila voditeljica koja nije imala potrebe za „intervencijom“. Djecu je na blok fauti pratila jedna glazbenica. Izvedene su slijedeće igre: Puž, muž, Imala sam puža muža, Burmutica, Čoro, Ko je moje guske krao. Djeca su pokazala uigranost glede izvođenja koraka, pokreta, vokalnog izričaja i „držanja„ pravilnog kruga. Vidi se ozbiljan i kontinuiran rad.

DV Sesvete
„Dobar vam večer japica“
Dječje igre i pjesme iz Hrvatskog zagorja
Voditeljice: Natalija Malić i Marija Srakec
Koreografija: Natalija Malić
Glazbena pratnja: Snježana Petej
Program je izvelo 16 djevojčica, 6 dječaka. Na sceni je bila voditeljica te sviračica na blok flauti.Na početku su se djeca razigrala s drvenim ptičicama i ostalim rekvizitima što je bio vrlo lijep uvod. Sve što smo vidjeli imalo je smisla i bilo je uvježbano. Slušali smo pjesmu Dobar Vam večer japica, te gledali dječje igre s pjevanjem Jas pak nekaj mam, Pasel sam pasel, Miš mi je polje popasel .Djeca su baš nadahnuto izvodila dječju igru imitacije Jas pak nekaj mam’. Imali su prave instrumente i to je bilo baš autentično. Završetak je atraktivno osmišljen i izveden.

DV Vrbik
„Hop, hop hop ajmo svi u skok“
(dječje igre s pjevanje iz Zagreba i okolice)
Voditeljice i koreografija:
Kornelija Pintar, Romana Rogić i Mirjana Rogić
Kostimografija: Ivana Vladić i Mateja Stanin
Gl. obrada: Andrea Antić
Program je izvelo 10 djevojčica i 11 dječaka uz glazbenu pratnju sviračice na harmonici. Djeca su nam izvela slijedeće igre s pjevanjem Hop, hop, konjiću u skok, U Zagrebu je kučica, Na okolo šalata i Regiment po cesti gre. Moram istaknuti kako su djeca djelovala sigurno, organizirano i vrlo raspoloženo. Čak što više ostvarila su izuzetna postignuća u svome segmentima folklorne izvedbe. Ova izvedba je pokazala kako vrtičanci mogu ostvariti značajne scenske rezultate.

OŠ Prečko
„Jabučice“
(dječje igre i pjesme iz Posavine)
Voditeljica i koreografija: Nina Knežević
Gl. obrada: Nina Knežević (učitelj dječjeg folklora prema kriterijima HDFKiV)
Program je izvelo 11 djevojčica i 10 dječaka. Konačno osnovna škola. Pratio ih je glazbenik na violini. Izveli su slijedeće dječje igre s pjevanjem, Jabučice, Ko je moje guske krao, Doletjela mala ptica, Burmutica, Zako hop, zeko hop. I konačno smo slušali svirku na dječjim instrumenti. Dalje neću jer ipak se radi o mojoj cijenjenoj supruzi.

DV Malešnica
„Igrajmo se lončića“
(dječje igre i pjesme iz Slavonije)
Voditeljice i koreografija:
Ana Bazina, Radomirka Đurić, Davorka Draganić
Gl. pratnja: Ljiljana Jungić
Program je izvelo 8 djevojčica i 12 dječaka, uz djecu su bile i dvije voditeljica, a pratila ih je glazbenica na harmonici. I opet jedna brojna i vrlo uvježbana dječja skupina. Vrlo nadahnuto su izvodili slijedeće igre s pjevanjem Kusoli, Teretnjak, Oj ptičice, Igrajmo se lončića, Gdje si bila curice, Mi smo djeca vesela. Raspoloženo, razigrano i organizirano.

 

NEDJELJA
3.12.2023.

KUD „Magdalena“
„Čvorak“
(dječje igre i plesovi iz Donje Kupčine)
Voditelji i koreografija: Antonija Puček i Ivan Konječić
Voditelj tamb. sastava i gl. obrada: Matija Prigorac
Izvođački sastav: 10 djevojčica, 6 dječaka i 7 tamburaša
Djeca su izvela uvodnu brojalicu, zatim dječju igru s pjevanjem Čvorak te plesove Tri koraka i Repa. Po prvi puta sudjeluju na festivalčiću i iskoristili su svoju priliku. Lijepo obučeni, uigrani i dobro raspoloženi donijeli su nam dah svog kraja i vlastiti veseli doživljaj.

KUD Kašina
„Jel je trden taj vaš most“
(dječje igre i pjesme iz Podravine)
Voditeljica i koreografija: Eva Đuran Filipović
Voditelj tamb. sastava: Vice Zirdum
Gl. obrada: Vid Šarkanj
Kostimografkinja: Laura Buntak
Izvođački sastav: 9 djevojčica, 3 dječaka i 5 tamburaša.
Djeca su izvela slijedeće dječje igre s pjevanjem: Žibeki, Eja, dunda eja, Brala sam žito i pšenicu i ples Grizlicu. Naoko mali broj izvođača ali su djeca svoj program izvodila vrlo uživljeno i srčano tako da se to nije primijetilo, a niti osjetilo na pozornici. Zamjetne su bile i interesantne koreografske sličice.

OSS Buševec
„Prvo leto služim“
(dječje igre i pjesme iz Međimurje)
Voditeljica i koreografija:
Maja Kovačević Šubić
Kostimografija:
Maja Kovačević Šubić
Voditelj tamb. sastava i gl. obrada:
Zoran Jakunić
Izvođački sastav: 20 djevojčica, 2 dječaka i 8 tamburaša Djeca su izvela dječje igre s pjevanjem: Ide cug, Oj, Suza suzena i Prvo leto služim. Kad 22 djece u koloni hoda prema naprijed i svi u trenu istom nogom onda je bespredmetno dalje analizirati nastup. Lijepo osmišljen scenski prikaz. Djeca su ujednačena u koraku i pokretu i organizirano se kreću u prostoru. Uredni i sređeni kao za izlog.

OŠ Ante Kovačića, Zlatar
„Cinci, lanci na kamenci“
Dječje igre i pjesme iz Hrvatskog Zagorja
Voditeljica i koreografija:
Anita Petanjek Macan
Voditelj tamb. sastava i gl. obrada:
Matija Vučković
Izvođački sastav: 10 djevojčica, 12 dječaka i 7 tamburaša
Djeca su izvela Brojalicu Cinci linci, Slijepi kosec, Muha melin nosila, Bunčica, brojalicu Ač,ač i pjesmicu Sve ptičice zapjevale. Ovo su bila djeca iz osnovne škole, a kvaliteta koju su prikazali primjerena je kudovskim ansamblima. Vrlo uvježbani i uigrani s dobrom vokalnom dikcijom i scenskim držanjem. Posebne pohvale zaslužuju dječaci kojih je bilo čak 12 i više od djevojčica. Vrlo lijepo su se uklopili u ovaj umjetnički izričaj. Sve pohvale djeci, voditeljici i školi.

ZFA dr. Ivana Ivančana
Mi smo djeca vesela
(dječje igre i plesovi iz Bilogore)
Voditeljica i koreografija:
Martina Balija
Voditelj tamb. sastava i gl. obrada:
Marko First
Izvođački sastav: 18 djevojčica, 2 dječaka i 10 tamburaša
Izveli su dječje igre s pjevanjem: Šivonja. Šići, mali vrapčić, Mi smo djeca vesela. O ovoj točki sam se već izjasnio na Smotri folklora. Autentična Bilogora. Djeca su dobro pripremljena za nastup i to se vidjelo po kvaliteti izvedbe. U svim segmentima folklorne izvedbe djeca su bila na razini.

Dječji folklorni ansambl SKUD-a Ivan Goran Kovačić
„Hajd’ pogodi tko je to“
( dječje igre i pjesme iz Posavine)
Voditeljica i koreografija: Irena Rimac
Voditelj tamb. sastava: Goran Hlebe c
Gl. obrada: Mario Pleše
Kostimografkinja: Barbara Matijašec
Izvođački sastav: 14 djevojčica, 3 dječaka i 4 tamburaša
Djeca su izvela dječje igre s pjevanjem Čoro, Imala sam puža muža, Jabućice, Škanjec i Burmuticu. Sve što je izvedeno bilo je na visokoj razini i nemam primjedbe već samo pohvale. Nošnje originalne po dječjoj mjeri, svaka čast.

KUD Sesvete
„Kata i Mata zaljubljeni par“
(dječje igre i pjesme Slavonije)
Voditeljica i koreografija: Ivana Balen
Voditelj tamb. sastav: Vedran Kolarić
Gl. obrada: Zoran Gojmerac
Kostimografija: Ivana Balen
24 djevojčice . 5 dječaka i glazbenica
Djeca su izvela slijedeće dječje igre s pjevanjem: Ringe, raja, Gdje ci bila curice, Laste prolaze, Umro čovjek, Kusoli rasoli, Plivanje, Sad ću pjevat, U bunar i Pada kiša. Koreografija i izvedba na vrhunskoj razini. To je kvaliteta koju želimo vidjeti. Izvedba – razigrana, vesela; izbor materijala primjeren – koreografija osmišljena ( s glavom i repom). Čestitke.

FA Zagreb Markovac
Bijelom Bilogorom
(dječje igre i plesovi iz Bilogore)
Voditeljica: Ivana Biondić
Koreografija:
Marina Romić
Voditelj tamb. sastava i gl. obrada: Mario Tuđina
Izvođački sastav: 23 djevojčice, 1 dječak i 7 tamburaša
Djeca su izvela igre: Brala sam žito i pšenicu, Kostura, Op, šići, Skupljaj te se djevojčice, Loza vinova. Naziv točke je Bijelom Bilogorom, a ja bih kazao na osnovu viđenoga Lijepom Bilogorom jer brojnost skupine, urednost, točnost i uigranost stvoreno je na sceni nešto lijepo. Ugodno za oko i uhu. Uživali smo.