10.11.2014.

„Čitav svijet se miče onome koji zna“ – napisala jedna polaznik/ca u anonimnoj anketi

Izuzetno sam ponosan na moje kolege, voditelje dječjih folklornih skupina, što su se u velikom broju odazvali na seminar iz pedagoške grupe predmeta, koji se održao 25. i 26. 10.2014. godine u OŠ dr. Ivana Mertza u Zagrebu. Bilo nas je od Zadra preko Krka do Županje, nekoliko generacija, a ponajviše veseli brojnost mladih, na kojima ipak ostaje budućnost ove djelatnosti. Po prvi puta smo se mi voditelji našli u „pravim“ školskim klupama i slušali teoretska predavanja koja se nisu, do sada događala u folklorističkoj struci. Naučeni na ples, pjesmu, glazbu i plesne dvorane ovo je bilo jedno novo i drugačije programski osmišljeno predavanje i bio sam vrlo znatiželjan kako će se sve to odvijati i završiti. Podosta nas je davno izašlo iz školskih i studentskih klupa, neki već osjećaju prve znakove reume, skolioze, artroze, kičmobolje i sl., neki su iskoristili noćni život Zagreba, ali to se nije odrazilo na pažnju i koncentraciju. Već na samom dolasku i početku osjetio sam ozbiljnost i entuzijazam lišen uobičajene folkloraške graje što se održalo do zadnjeg trenutka seminara. Možda je tome pridonijelo i pozicija učione, smještene na trećem katu. Dok smo do nje doklipsali nije nam preostalo snage za šale i varijacije. Kako ja uobičavam kazati ozbiljnost i odgovornost se prepoznaje prema poštivanju zadane satnice i tu su svi bili besprijekorni.

Za mene je ovako veliki odaziv bio pomalo neočekivan jer poznato je da „u folkloru svi sve znaju“ i nisam naslućivao postojanje tolikog interesa prema usvajanju novih znanja te u konačnici i polaganju ispita. Tim više što podosta voditelja godinama vrlo uspješno vodi dječje folklorne skupine, završili su brojne edukacije i za pretpostaviti je kako im dodatno obrazovanje nije neophodno. Stoga je za pohvaliti „želju za znanjem“ i nikako ne stoji uvriježeno mišljenje o nama, folklornim voditeljima, kao zatucanim i izgubljenim osobama u prostoru i vremenu jer smo ovime pokazali spremnost naučiti moderne i znanstveno dokazane metode iz pedagoške struke. To je svakako pravi put jer jedino ćemo na taj način opstati u ovim vrlo za nas vrlo nepovoljnim vremenima. Svojim nastojanjima glede stalnog obrazovanja voditelji dječjih folklornih skupina pokazali su veliku odgovornost u svom radu i djelovanju, prema tradiciji, prema pedagogiji i na kraju ono najvažnije – prema djeci. Mala digresija ali važna. Folklorni voditelji – skupine djeluju izvan obrazovnog (obaveznog) sustava i djeca se ne upisuju po sili zakona već po nahođenju i želji i sl. Treba vrlo veliko umijeće voditelja da ih privoli i zadrži u svijetu folklora. Kako na raznoraznim smotrama i susretima dječjeg stvaralaštva mali folkloraši su najbrojniji možemo kazati da su voditelji dječjih folklornih skupina najutjecajniji i najproduktivniji društveni animatori i stručnjaci.

Uvaženi predavači (OPĆA PEDAGOGIJA i DIDAKTIKA – izv.prof.dr.sc. Ljubica Bakić Tomić, RAZVOJNA PSIHOLOGIJA – Mirjana Milanović, viši predavač, METODIKA – Diana Atanasov Piljek, viši predavač) bili su izvrsni, angažirani i nadahnuti, s vidnom željom da nam prenesu svoja znanja i predstave recentne i potvrđene metode te mogućnosti njihove implementacije u radu s malim folklorašima. Nisu nas zamarali s nepotrebnim činjenicama već su nastojali uroniti u suštinu, i brojnim primjerima iz prakse nas zainteresirati i motivirati. Time su stvorili izvrsnu interakciju i dali nam potrebno samopouzdanje za aktivnije učešće u analizama. Vidjelo se da i voditelji imaju ogromna iskustava te da su spontano prepoznali i koristili solidne metode te da možemo biti zadovoljni i ponosni na dosadašnja korištena pedagoška načela. Usput, predavači su nas između ostalog poučili kako kvalitetno raspoređenim predavanjima i načinom prezentacije pridobiti, potaknuti i održati pozornost slušatelje, to svakako treba upamtiti i nastojati primijeniti.

Dana 9.11.2014. godine u 11.00 održani su ispiti iz sva tri kolegija. Neposredno prije, u dvorištu škole, polaznici šapuću i nikome više nije do šale i graje. Nitko ne ulazi u školu, radije se smrzavaju i nastoje iskoristiti posljednje minute za međusobno preispitivanje i ohrabrivanje. Na moj poziv, svi se vuku poput zagrebačke magle i nekako su se ušuljali u razrede i ispiti su krenuli. Svi su bili vrlo disciplinirani i tihi, muha se čula nije, a predavači nisu trebali nit jednom intervenirati. Temeljem rezultata – bodova, većina polaznika je iz sva tri ispita prešla bodovni prag od 50% dok će nekolicina naknadno polagati te ispite. To je odličan rezultat i pokazatelj da su se voditelji izvrsno pripremili. Na kraju su polaznici imali prilike u anonimnoj anketi napisati svoje mišljenje o predavačima, organizaciji, pa evo nekoliko citata:

„ Izuzetno koristan, dobro osmišljen i vrhunski odrađen. Odlična organizacija i predavačice“

„ Odlična ideja organizatora da se educira ljude u ovoj aktivnosti. Svaka pohvala profesoricama što su na vrlo zanimljiv način održale našu koncentraciju tokom ta dva dana. Svojim nastupom i načinom su me još više zaintrigirale za rad s djecom.

„ Lijepa riječ i ljubav otvaraju sva vrata“

„ Sve je super organizirano, ugodna i pozitivna atmosfera, maksimalna učinkovitost i praktičnost na seminaru.

„ Također bi Vam se htjela zahvaliti što sam napokon u 16 godina školovanja (još sam student) upoznala i slušala tako divne predavače koji vjerujte mi ima tako malo.

„Smatram da je ovaj seminar bio pun pogodak za nas koji nismo iz učiteljske struke“

„Bio sam skeptičan ali ste me razuvjerili, vrlo ugodno iskustvo“.

„Od srca veliko hvala za ove dane s vama provedene. Obogatili ste moj život, ne samo rad s djecom. Otvorili novi prozor gledanja srcem i razumijevanja samih sebe, obitelji i društvene zajednice u okruženju.“

 Na kraju kao organizator mogu kazati kako sam vrlo zadovoljan što je ovaj vrlo kompleksan seminar ispunio očekivanja polaznika. Zahvaljujem vodstvima folklornih ansambala i skupina što su počeli zahtijevati relevantne potvrde o obrazovanju od svojih voditelja. Naslućujem kako egzistencija samozvanih i neobrazovanih voditelja u folklornoj praksi i stvaralaštvu više neće biti moguća. Jako dobro.