FOLKLORAŠKA VJENČANJA

Ples, pjesma, glazba, radost, strast, emocija, druženje, zajedništvo, solidarnost sve to je utkano u folklornu aktivnost. Prirodni rezultat ovih lijepih i pozitivnih duševnih stanja je romantika, ljubav, svadba, djeca i unuci. Brojni brakovi su nastali u folklornim društvima i njihova djeca – unuci nastavili su njihovim stopama. Ta poetika živi i danas bez obzira na suvremene društvene procese. Naprosto folklor nadahnjuje, spaja, razvija pozitivu i sva topla i plemenita čuvstva. Pametni su to na vrijeme shvatili.

FA ZAGREB MARKOVAC, 51 U 41
Baš, zadnja rečenica od prethodne moje objave, glede folkloraših svadbi, potaknula me je na pomnije razmišljanje o toj prekrasnoj pojavi i pomislim bilo bi dobro znati i javno kazati što se događalo po tom pitanju u ansamblima s podužom tradicijom. Osjetio sam da u FA Zagreb Markovac vlada posebna kemija kako prema umjetnosti tako i međusobno i upitao sam njihovog umjetničkog voditelja Gordana Vrankovečkog ima li podatak o broju folkloraških svadbi (oboje članovi ansambla) u ansamblu. Odgovor me je oduševio, dogodila se 51 folkloraška svadba od 1980. godine. Znači u prosjeku 1 svadba godišnje. Svaka čast i čestitke. Pozivam zagrebmarkovačke mladence nek’ nam jave i kažu koliko su nam podarili malih folkloraša. Na fotografiji FA Zagreb-Markovac.

 

 

DIVNO, PREDIVNO
Posljednjih godina postala je moda „prošnje“ u razno raznim atraktivnim prigodama i mjestima. Pa tako i mi u svijetu folklora imamo svoje junake, to su a članovi KUD-a Željezničar iz Osijeka. Naime Ivan Jeršer je na godišnjem koncertu održanom 2005. u Osijeku, na sceni, zaprosio Božidarku Mikić, koja je rekla naravno daaaaaa. U sretnom su braku i imaju dvoje djece. Divno, predivno.

 

 

FOLKLORAŠA ROMANTIKA
(priču mi je kazivao Tomislav Miličević, voditelj FA Turopolje)
Prije neki dan došao je kod njega čovjek kojeg nije vidio 35 godina. Nijemac pravi. Dakle prije 35 godina njegov ansambl je gostovao u Njemačkoj i jedna plesačica se upoznala s „našim“ Nijemcem. Po povratku, nakon desetak dana, došao je za njima Nijemac, zaprosio i odveo djevojku u Njemačku. Oženili su se, imaju troje djece, a jedna kćer živi u Vukovini. Baš lijepo. Inače u FA Turopolju od 1973. godine dogodilo se 43 folkloraških vjenčanja. Čestitamo. Na fotki Barbara Grgić i Mislav Katušić, manifestacija Drmeš-da, 2014.

 

 

ZDRAVI ŽIVOT I PUNO DJECE
Zagorci/ke i vino stoljećima su u sretnoj vezi i to je postala čvrsta i prepoznatljiva tradicija. U skladu s time članovi ansambla Zabok ponijeli su na jednu inozemnu turneju 30 litara vina, ali gle čuda, vratili su se doma s 25 litara vina. Očito ni zagorci više nisu kaj su bili. Ali zato naši zabočani njeguju plemenitije navade i emocije koje su utkali u 22 folklorna vjenčanja. Tako je. Zdravi život i puno djece.

 

 

ŠUMSKE VILE
Priče o šumskim vilama i njihovim običajima duboko su ukorijenjene u našu tradiciju. I stoga je sasvim prirodno da članovi KUD-a Šumari iz Vinkovaca njeguju vilinske korake, pokrete i geste. Uostalom to se vidi i na fotografiji. Iduće godine proslaviti će 70. obljetnicu i možda pripreme kakav prigodni vilnski program. Voditelj odraslog folklornog ansambala Dario Grčić kazuje kako je samo u njegovoj eri u društvu bilo 18 folklornih vjenčanja. Danas ima više malih vila i vilenjaka nego drveća u okolnim šumama. Samo tako, bravo.

 

 

I u FA Zori, GORI
Zamislite, u velebnoj Rijeci nema KUD-a ali zato u Opatiji od 1948. godine djeluje FA Zora. Jedini u Kvarneru, opstali i u kontinuitetu djelovali. Izvode cjelovečernji folklorni program, a desetljećima ih vodi Gabrijel Funarić. Pravo su, toplo i porodično društvo u kojem se dogodilo 37 folklornih vjenčanja. Dana 24.11.1979. održala su se čak tri vjenčanja. Iz folklornih brakova u društvu je plesalo 27 djece. Ideš……Na fotografiji FA Zora iz Opatije.