Hrvatsko društvo folklornih koreografa i voditelja jedina je strukovna udruga za folklornu djelatnost u Hrvatskoj koja ima demokratski donesene i stručno utvrđene kriterije za vrednovanje i verificiranje rada voditelja folklora i umjentičkog stvaralaštva čime se opredijelila za stručnost i znanje te postala legalni i legitimni društveni nosioci procesa očuvanja folklorne baštine kroz njenu primjenu u pedagoškom procesu i scenskoj prezentaciji.

Činjenica je, da se malo tko na ovim prostorima, nastoji pridržavati zakonskih odredaba jer to su tekovine i običaji koji su nam očito duboko urasli u svijest i tvrdokorno se opiru svakom pokušaju promjene na bolje. Čim zakoni stupe na snagu po defaultu se traže načini za njihovo opstruiranje i zaobilaženje. Jedino se za sada unisono poštuju svjetlosni signali na semaforu. I to ne zbog tuđe ili vlastite sigurnosti već zbog grozničavog straha od oštećenja vlastitog limenog ljubimca. Kada je tako sa zakonom možemo pretpostaviti kako se onda odnosimo prema ostalim društvenim normama i pravilima.

Jednom prilikom, znanac iz svijeta folklora podsmješljivo me pozdravio s riječima „bok, mr. Kriterij“ i odmahnuo s rukom. Nije me pogodilo njegovo otvoreno ironiziranje čak što više bio sam neobično ponosan i zadovoljan jer moja dugogodišnja nastojanja u tome
pogledu konačno su došla do jednog od mnogih, koji su u folklornom svijetu podosta profitirali na iskorištavanju iskrenog amaterskog zanosa djece i mladih te naivnih “čelništva“. Kriterij – to je za medikritetete i mutikaše opasna pojava, horor, đavolska podvala, buuuu, od koje se zazire i nastoji se je rastočiti u začetku kako ne bi previše razotkrila i dovela u pitanje dobro organizirane fluidne odnose i hijerarhiju. Takva situacija je prisutna i u folklornom amaterizmu čemu je uvelike pridonijela činjenica – da kroz relatvno dugi period njegove egzistencije (od 2. svjestkog rata) društvo u cjelini nije pokazalo interes za njegovu stručno i znanstveno valoriziranje i smještanje u adekvatan obrazovni, kulturološki i umjetnički okvir. Isklijali su, između ostalog, tako brojni samozvani voditelji i koreografi, neuka i samoljubiva predsjedništva, a društveni subjekti (Zajednice KUD-ova , Odjeli društvenih djelatnosti, Narodna sveučilišta) i lokalne samouprave netransparentnim načinom financiranja samo su pogodovale njihovom održanju, čineći veliku štetu folklornoj djelatnosti i baštini.

Moji vrlo slabašni potencijali druželjubivosti jedino izmaknu kontroli kad se nađem u društvu folklornih kolega – članova FOKE, a to se događa na festivalima, skupštinama i stručnim skupovima. Tada se super osjećam. To su sve ljudi sa stručnim i umjetničkim pokrićem, a uz to odašilju dobre i pozitivne vibracije. Takvo nešto sam opet osjetio na stručnom skupu i izvanrednoj skupštini održanoj 16. 11. 2013. godine u domu obrtnika u Zagrebu, gdje su između ostalog teme za diskusiju bile – provedba licence u praksi i dodjeljivanje certifikata vrsnoće folklornim ansamblima i izvornim skupinama. Valja podsjetiti da je do sada Društvo donijelo pravilnike o stjecanju stručnog statusa voditelja, procjeni visine honorara za voditelje koji su zaživjeli u praksi, a sad je taj proces usmjeren prema stvaranju i razradi novih kriterija.

Poznato je da se nakon završenog višeg ili visokog stupnja obrazovanja na pojedinim učilištima treba dodatno i usmjereno obrazovati kroz teoretski i praktičan rad kako bi se došlo u situaciju zaposliti i napredovati. Posebno je to naglašeno u pedagoškim osjetljivim djelatnostima izvan službenih institucija (sport, ples, glazba) gdje nestručan rad može imati određene psihofizičke posljedice na sudionike. Stoga su propisani vrlo jasni kriteriji glede obrazovanja voditelja, sposobnosti za rad s određenom dobnom skupinom, plan i program rada, obaveze daljnjeg usavršavanja i ost. U većini tih sadržaja propisana je Licenca za rad ili dozvola za rad koja se obnavlja nakon određenog perioda i bez koje nije moguće raditi.

Poznavajući multidisciplinarnost praktičnog uvježbavanjem folklornih sadržaja (ples, pjevanje, scensko ponašanje, javno izvođenje u narodnim nošnjama, sociološka osjetljivost i nacionalna važnost tradicije) s djecom, mladima i veteranima smatram izuzetno važnim i opravdanim uvođenje licence za folklorne voditelje jer to je jedino način da se uščuva i popularizira folklorna djelatnost kao struka. Ljubav prema folklornoj baštini i radu s djecom i mladima, urođeni talent pojedinaca neophodno je oplemeniti znanjem i stalnim usavršavanjem. Smatram da bi ubuduće „državni financijeri“ (lokalne zajednice i dr.) trebale zahtijevati od folklornih ansambala i skupina podatke o voditeljima s naglaskom na njihovom stručnom statusu i dozvoli za rad. Isto tako predsjedništva društva, bi konačno trebala shvatiti da nije pošteno i odgovorno prema svojim članovima angažiranje voditelja bez propisanih dokumenata i potvrda. Jasno je svakom da je to proces ali treba krenuti s time već slijedeće godine i primjenjivati u praksi. Npr. voditelju bez licence i priznatog statusa u FOKI, u državnim dotacijama neće biti predviđena sredstva za njegov honorar.

Izdavanjem Certifikat vrsnoće za folklorne ansamble i izvorne skupine Društvo nastoji implementirati svoju stručnost i znanje u folklorno stvaralaštvo i amaterizam te pružiti podršku kvalitetnim folklornim ansamblima i izvornim skupinama. Ima podosta vrednota koje će ovaj certifikat donijeti folklornoj zajednici: saznanje koji folklorni ansambli ili skupine u ovoj državi prezentiraju folklornu baštinu na zadovoljavajućoj umjetničkoj razini i imaju izvođački potencijal (broj izvođača, dužina programa, adekvatno narodno ruho) za izvođenje cjelovečernjih programa. Potvrda vrsnoće zasigurno će biti: vrlo važna pri apliciranju na državne dotacije i sponzorsku ugovore; veliki poticaj izvođačima i vodstvu ansambla; potvrda vrijednosti rada voditelja i njegovog stručnog ugleda u folklornom i kulturnom okružju; izvrsna preporuka za ulazak u službene programe na festivale u zemlji i inozemstvu te nastupe na uglednim mjestima i prilikama.

Sve o kriterijima i uvjetima izdavanja licenci i certifikata može se pročitati na web stranici Hrvatskog društva folklornih koreografa i voditelja www.hdfkv.org. i uvidjeti da „samozvanim“ voditeljima istječe vrijeme trajanja.

Sve je dobro kad je dobro. Ali kad krene ukrivo onda se počne pitati tko, zašto, kako i sl. Zato bolje spriječiti nego liječiti.