Napisao sam podosta tekstova o folklornoj tematici i ponekad mi je padalo na um osvrnuti se na moje prvo društvo, KUD Zagreb, ali već pri pomisli javljala se nekakva nelagoda koju nikako nisam uspio sebi objasniti i svoje nakane odlagao sam za bolja vremena kad će te uspomene ipak izazvati neko bolje raspoloženje. I nisam pogriješio, jer neki dan sam prolazio kraj naše “buhare” i začuo folklorni pjev, ciku, tamburaše (probu su održavali članovi FA SKUD-a “Ivan Goran Kovačić”) i odjednom su me preplavile divne uspomene vezane uz KUD “Zagreb” koji je svojevremeno djelovao u tom prostoru. Zastao sam kraj “raspela” i uživao te nakon nekog vremena, raspoložen produžio dalje. Ipak je vrijedilo čekati i pustiti vremenu neka iščisti fleke u sjećanjima.

Naime, po povratku iz vojske 1983. i godine dana “prisilnog” razmišljanja o vlastitoj budućnosti, između ostalog i o mome daljnjem angažmanu u KUD “Zagreb”, zaključio sam da nas postojeća koncepcija rada neće daleko dovesti, a kako se ja barem svjesno ne pronalazim u besciljnim aktivnostima, to me je počelo značajno opterećivati. Udrugaštvo i stvaralaštvo u određenom trenutku postaju nepomirljive i suprotstavljene aktivnosti. Po povratku u nekoliko navrata nastojao sam o tome porazgovarati s “odgovornima” ali bez uspjeha. Po svemu sudeći nije se imalo petlje stati uz moje prijedloge. Kako nisam želio prouzročiti lomove u mojem društvu i dovodite dobre ljude u situaciju da se opredjeljuju jer oni su ipak tu došli plesati, nastupati i zabavljati se, otišao sam i nastojao realizirati svoju viziju. To nerazumijevanje mojih ideja očigledno je ostavilo traga jer ipak podosta vremena, truda i iskrenih emocija ugradio sam u to Društvo.

Ukratko o mojem djelovanju u KUD “Zagreb”. Već u samom početku 1976., uključio sam se u rad folklorne sekcije, od 1978. godine bio sam predsjednikom folklornog ansambla i zamjenikom voditelja. Nakon odsluženja vojnog roka, u jesen 1983. godine osnovao sam KUD “Prečko” u koje sam od tada vezao sve svoje društvene i stvaralačke potencijale. U KUD – u “Zagreb” proveo sam službeno još dvije godine da bih zatim po potrebi nastupao, a zadnji nastup sam imao 1989. godine na ljetnim nastupima u Motovunu. U narednim godinama gledao sam KUD “Zagreb” kako polako posustaje, a najteže mi je bilo kad je Dražen Jakopović vrijedan i odgovoran mladi čovjek 1994. “hodočastio” po kvalitetnim društvima u nastojanju da najvjernijim “zagrebašima” pruži kakvu takvi folkloru budućnost. Bio je i kod mene u Ethnu. Nedugo potom sam čuo da se sprema inicijativa o integriranju KUD – a “Markovac” i KUD -a Zagreb koja se nakon nekog vremena i ostvarila, potom više nisam čuo u folklornoj zajednici termin “zagrebaši”. Nade još postoje.

KUD Zagreb je definitivno bilo jedno od najperspektivnijih društava u Zagrebu i Hrvatskoj. Folklorni ansambl je prvih nekoliko godina svojom kvalitetom nastupanja na smotrama i pred ocjenjivačkim komisijama doskakutao do završne gradske i republičke smotre. Dramska grupa “Klapa Lučica” je svojim lucidnim i originalnim predstavama dobrano uznemirila dramsku amatersku scenu. Šteta što su se prerano raspali (1980.), imali su izvrsnu perspektivu. Članovi društva su bili vrlo skloni društvenom životu. Tulumi, rođendani, izleti, sportska natjecanja, dobrotvorne i dobrovoljne akcije i svi ostali oblici druženja vrlo domišljato su njegovani. U takvim okolnostima dogodilo se izobilje vrijednih, sadržajnih i neponovljivih trenutaka koji ostaju u trajnom sjećanju. KUD “Zagreb” je jedina kulturno umjetnička udruga nastala na području Srednjaka i zbog toga će možda biti zanimljiva u možebitnim povijesnim osvrtima na lokalnoj razini. Okolnosti uspona i pada KUD-a Zagreb mogu biti vrlo koristan i poučan primjer drugima kulturno umjetničkim udrugama. KUD “Zagreb” je stvarno imalo peh. Šteta.

Na području MZ Horvati Srednjaci najaktivniji je bio tadašnji omladinski klub u Hećimovićevoj ulici koji je imao i svoj prostor na adresi br 15. To ne treba čuditi jer zgrada u Hećimovićevoj je nakon izgradnje slovila za najveću građevinu u Zagrebu. Imala je 343 stana i oko 1200 stanovnika. Organizirale su se sastanci, plesne večeri i zajednička druženja da bi 1975. Mirna i ja započeli voditi plesnu školu. To je bio pun pogodak jer je bilo puno zainteresiranih i svaki petak se je plesao valcer, tango i ost. Zanimljivo, prestali smo raditi, jer nas je bilo previše i fizički nismo mogli stati u postojeći prostor. Plesnu školu smo premjestili u MZ Knežija i tu je ta aktivnost i nekako završila. Osim toga u Buhari djelovao je boksački klub kojeg je vodio bivši evropski prvak u poluteškoj kategoriji Ivan Prebeg. U tom klubu je stasao i svjetsku slavu stekao Damir Škaro. U MZ zajednici se moglo koristi subotom i nedjeljom za igranje stolnog tenisa ili šaha. U Gredicama je postojala jedna napuštena kuća koju smo nazivali Vila vajs i bila je valjda prva, neslužbena, teretana u Zagrebu. Tu su lokalni agresivci nastojali na pozitivan način utrošiti svoju energiju i nabrekle mišiće ponuditi po disko klubovima za održavanje reda. Prenoseći ta iskustva i znanja s generacije na generaciji neki su postali poznati i u današnjoj državi. Glavna okupljališta mladih bili su u Lovačkom rogu (Br. Domany 2), kafiću “Galeb” (B Domany 4), te Mini Baru (Hećimovićevoj 3). Na mjestu današnjeg Doma zdravlja bila Pečenjara (limenka – neka vrsta krčme) koju je vodila atraktivna mađarica i gdje se ispijala žestica u ogromnim količinama. Na košarkaškom – nogometnom igralištu iza Hećimovićeve ulice svakodnevno se natjeravala lopta i tu smo prolili znoja i znoja. “Frajerice i frajeri” osnovnog školskog uzrasta dane i noći provodili su na “vagonu” smještenom u parku do dječjeg vrtića “Srednjaci”. U Osnovnoj školi Josipa Račića djelovala je folklorna sekcija pod vodstvom prof. Zore Bujanović i tamburaški orkestar kojim je dirigirala prof. Novosel.

U travnju mjesecu 1976. Ilija Vidović i Jasna Jablanović došli su u naš prostor u Hećimovićevoj 15 i obavijestili nas o inicijativi osnivanja folklorne sekcije u Buhari. Kako je tu već djelovala spomenuta plesna škola i mnogi su savladali osnovne plesne korake to je bilo dovoljno da se bez straha okušaju i u narodnim plesovima. Odazvali smo se u velikom broju. Probe je vodio Ilija Vidović, a korepetirao vojni ročnik Šolaja. Usput budi rečeno uz folklornu sekciju počela se formirati i dramska grupa te započela sa uvježbavanjem predstave “Jazavac pred sudom” ali to je trajalo jedno mjesec dana da bi prestali s radom. U novom sastavu pod nazivom DG “Lučica” započeli su u 1979. godine.

Ilija je srećom na vrijeme uvidio kako on ipak ne može biti voditeljem folklorne sekcije i uspio je, u rujnu 1976., angažirati Josipa Guberinu tadašnjeg tajnika u SIZ za sportske djelatnosti na Općini Trešnjevka, a bivšeg plesača u FA Joža Vlahović i učitelja tjelesne kulture u OŠ Braće Ribar. To je bio značajan potez za budućnost društva jer je Guberina bio izvrstan voditelj i pedagog, animirao je znatan broj svojih bivših učenika koji su bili njegovi plesači u OŠ Braće Ribar, a nekolicina je u međuvremenu plesala u FA Joža Vlahović. Po sjećanju tada su plesali Jasna Jablanović, Duška Graovac, Jadranka Damjanović, Vesna Nedeljković, Stanko Ratešić, Jasna Jakovčić, Miroslav Brenčić, Jovo Radiša, Boro Bjelić i drugi. Josip Guberina je doveo slijedeće plesače/ice Nadu Kovačević, Željku Mazalin, Amru Hadžović, Vericu Rukavinu, Berislava Monsidera, Krešimira Matijevića. U manje-više takvom postavu smo plesali do siječnja 1978. i održali dva nastupa. Tada je i Guberina polako posustajao i doveo novog voditelja, Ivana Ivančana ml., profesionalnog plesača Ansambla “Lado”. Do tad smo djelovali kao folklorna sekcija MZ Horvati Srednjaci da bi se društvo službeno osnovalo u lipnju 1978. pod imenom KUD “Zagreb”. Na osnivačkoj skupštini dva su bila prijedloga za ime društva: Leo Rukavina Munja narodni heroj sa Srednjaka (predstavnici Mjesne zajednice) i Zagreb (predložio Ivan Ivančan ml). Srećom skupštinari, sastavljeni u većem broju od plesača društva odlučili su se za KUD “Zagreb”.

Ukratko ću se osvrnuti, više statistički, na period od 1978.- 1982. jer je vladalo snažno početničko uznesenje i entuzijazam. Stvarali smo iz ničega, novi društveni i kulturni organizam i to nam je bila velika motivacija za ustrajnost. Te godine se pamte. Skoro sve svoje slobodno vrijem provodio sam uz društvo i bio aktivan sudionik svih službenih i neslužbenih dogodovština pa ću iznijeti određene podatke vezane uz taj period. Naravno puno toga lijepog se “između toga dogodilo” ali o tome možda nekom drugom prilikom ili možda netko drugi. Najveće mi je zadovoljstvo pri pisanju ovog teksta pričinilo navođenje članova društva jer sa svakim imenom navirale su i uspomene. Ako sam nešto ispustio pozivam suplesače nek’ mi pošalju eventualne nadopune ili ispravke.

KUD “Zagreb”
1978. – 1982.

Voditelj:
Ivančan Ivan ml.
Asistent voditelja:
Knežević Goran
Voditelj tamburaškog sastava:
Meglajec Branko
Predsjednici društva:
Ratešić Stanko, Mokriš Darko
Predsjednik folklornog ansambla:
Knežević Goran
Članovi društva koji su nastupali:

1978.

Plesačice:

Kovačević Nada, Jablanović Jasna, Mazalin Željka, Jakovčić Jasna, Graovac Duška, Damjanović Jadranka, Nedeljković Vesna, Subotić Tanja, Rukavina Verica, Pejaković Željka, Pejaković Anita, Radaković Anita, Požgajčić Renata, Bulovec Majda, Tanjica Juranić, Rajšić Snježana, Luketić Mirjana, Martinović Darinka, Zagorec Mirjana, Jevtić Vesna, Grgac Sonja, Dejanović Mira

Plesači

Mokriš Darko, Čivrag Siniša, Mavrlja Boris, Bjelić Boro, Mavrlja Pavle, Zoran Vuletić, Sokač Ivan, Stjepan Herceg, Ratešić Stanko, Matijević Krešo, Monsider Berislav, Alebić Predrag, Goran Knežević
1979.

Plesačice

Kovačević Nada, Jablanović Jasna, Mazalin Željka, Jakovčić Jasna, Graovac Duška, Damjanović Jadranka, Nedeljković Vesna, Subotić Tanja, Rukavina Verica, Pejaković Željka, Pejaković Anita, Radaković Anita, Požgajčić Renata, Bulovec Majda, Tanjica Juranić, Rajšić Snježana, Mirjana Luketić, Martinović Darinka, Zagorec Mirjana, Jevtić Vesna, Grgac Sonja, Dejanović Mira, Grubišić Goranka, Klepac Mirka, Liplin Dinka, Nevajda Nataša,Kosanović Milica

Plesači

Mokriš Darko, Čivrag Siniša, Mavrlja Boris, Bjelić Boro, Mavrlja Pavle, Sokač Ivan, Stjepan Herceg, Ratešić Stanko, Matijević Krešo, Monsider Berislav, Alebić Predrag, Goran Knežević, Tunjić Stjepan, Božić Tomo, Korunić Željko, Grivec August, Dragićević Slobodan, Brcko Dražen, Mesarić Miroslav.

1980.

Kovačević Nada, Mazalin Željka, Jakovčić Jasna, Graovac Duška, Pejaković Anita, Radaković Anita, Bulovec Majda, Tanjica Juranić, Jevtić Vesna, Grgac Sonja, Dejanović Mira, Luketić Mirjana, Grubišić Goranka, Klepac Mirka, Liplin Dinka, Nevajda Nataša,Kosanović Milica, Jakovčić Vesna.

Plesači

Mokriš Darko, Čivrag Siniša, Mavrlja Boris, Bjelić Boro, Mavrlja Pavle, Sokač Ivan, Stjepan Herceg, Rudi Maraković, Ratešić Stanko, Matijević Krešo, Monsider Berislav, Alebić Predrag, Goran Knežević, Tunjić Stjepan, Božić Tomo, Korunić Željko, Grivec August, Dragićević Slobodan, Mesarić Miroslav, Kunkera Kruno, Ban Eduard.

1981.

Kovačević Nada, Mazalin Željka, Jakovčić Jasna, Graovac Duška, Pejaković Anita, Radaković Anita, Bulovec Majda, Tanjica Juranić, Jevtić Vesna, Grgac Sonja, Dejanović Mira, Luketić Mirjana, Grubišić Goranka, Klepac Mirka, Liplin Dinka, Nevajda Nataša,Kosanović Milica, Jakovčić Vesna, Žakula Gordana, Buzančić Ana, Ivanjko Renata, Milić Željka, Babić Sanja, Runtas Mirjana, Vujkov Sanda, Karan Katarina, Lopac Ruža, Dijanić Sanja, Romić Zrinka, Poić Renata, Markov Jadranka, Vlahek Višnja, Grkčević Branka.

Plesači

Mokriš Darko, Čivrag Siniša, Mavrlja Pavle, Sokač Ivan, Stjepan Herceg, Ratešić Stanko, Rudi Maraković, Alebić Predrag, Goran Knežević, Tunjić Stjepan, Korunić Željko, Grivec August, Dragićević Slobodan, Ban Eduard, Ljubić Josip, Veliki Krešimir, Jurak Mladen, Žlibar Marijan, Vinković Spomenko, Veliki Darko, Jakopović Igor.

1982.

Kovačević Nada, Jakovčić Jasna, Juranić Tanjica, Jevtić Vesna, Dejanović Mira, Luketić Mirjana, Grubišić Goranka, Klepac Mirka, Žakula Gordana, Buzančić Ana, Ivanjko Renata, Milić Željka, Babić Sanja, Vujkov Sanda, Dijanić Sanja, Poić Renata, Šlogar Ivanka, Vlahek Višnja, Grkčević Branka, Burić Suzi, Karabajić Nives, Kološić Gordana, Lobor Martina, Pupavac Sanja, Rendulić Tatjana, Sabljarić Tatjana, Vejić Dubravka, Mikulčić Ljiljana, Žužić Dijana, Kalafatić Renata, Resinović Senka, Bajsić Nada.

Plesači

Mokriš Darko, Čivrag Siniša, Mavrlja Pavle, Sokač Ivan, Stjepan Herceg, Ratešić Stanko, Rudi Maraković, Alebić Predrag, Goran Knežević, Tunjić Stjepan, Korunić Željko, Grivec August, Dragićević Slobodan, Ban Eduard, Ljubić Josip, Veliki Krešimir, Jurak Mladen, Žlibar Marijan, Vinković Spomenko, Veliki Darko, Jakopović Igor, Dijanić Dean.
Tamburaški sastavi:

1979. – Rukavec Kruno, Mrkša Vladimir, Darko , Ćosić Zlato-Rista, Bubnjar Ivica-Ivča,

1981. – Akšamović Dalen, Kumanović Denis, Devčić Davor, Kozina Miro, Šehović Zaim, Davor Matašić

Korepetitori:

Bubnjar Ivica, Jasmin Boić, Kozina Miro

Klapa “Lučica”

Posinković Ante, Drakulić Darko, Mirković Mijo, Božić Danijela i ostali.

Uvrštenje u završnu večer najuspješnijih izvedbi na zagrebačkoj smotri folklora:

1980. “Posavčica”

1981. “Trno mome i Šopsko Oro”

1982. “Oko žetvenog vijenca”

Republička smotra
1981. Metković
Putovanja:
Smotra “Lijepo ti je druga Tita kolo”, Sarajevo, travanj 1978.
Gostovanje u Bistarcu pokraj Tuzle, BiH 1979.

Okupljalište:
Burekdžinica “Kod Nikole”

Mjesto održavanja proba:
Buhara, Omiška – dvorana je danas u sklopu Crkve Marije Pomoćnice na Knežiji.

Ostalo
Sudjelovanje na turnirima u malom nogometu. Zajedničko vađenje konaca iz materijala za posavačke nošnje. Cure su sudjelovale na turniru u streljaštvu 1980. Dobrovoljno davanje krvi 1980. Izleti na Japetić, Veliki dol, Čatež i ost. I brojni izvrsni tulumi.

Proslava novih godina:
Buhara, Planinarski dom pod Storžićem (Slovenija), Lovački rog (Križevci)

Grafički prikaz broja upisanih članova