Stručno izvješće o nastupi dječjih folklornih skupina Međimurske Županije, na 20. smotri dječjeg folklornog stvaralaštva, održanoj 13.11.2022. s početkom u 16.30, u Maloj Subotici

 

Održati u kontinuitetu 20 smotri dječjeg folklora vrijedno je postignuće. U posljednjih 18 godina, Smotre organizira KUU Zvon iz Male Subotice. Prvu smotru 2001. organiziralo je KUD „Bisernica“ iz Novog Sela Rok, a po drugi puta je održana u Pribislavcu u organizaciji KUD-a „Kaštel“. Na smotrama je do sada sudjelovalo 10 650 djece. Čestitam.

Na ovogodišnjoj 20 smotri sudjelovalo je 7 dječjih folklornih skupina i jedna gostujuća skupina, 88 djevojčica i 33 dječaka. Ukupno 121 dijete – izvođača i 33 tamburaša. U gostujućoj skupini sudjelovalo je 16 plesača/ica i 7 tamburaša.

Usprkos epidemiji i pauzi u radu to se nije odrazilo na kvalitetu izvedbi. Generalno, sve skupine su se držale ustaljenih kriterija glede primjernosti, etnokoreoloških obilježja i sceničnosti. I najvažnije predstavile su se s folklorom zavičaja, lepog VELIKOG Međimurja.

Sudjelovale su skupine s posebno mlađim, starijim i kombiniranim sastavom. Voditelji-koreografi usvojili su pedagoške standarde o neophodnosti primjene principa primjernosti u izboru folklorne građe za određenu dob djece što je značajno doprinijelo vedrini i dobrom raspoloženje kod svih skupina. Uspješno se integrirala dobna različitost u cjelovitost i kompaktnost.

Tamburaški sastavi su vrlo pažljivo i točno pratili djecu tako da njihov angažman i svirka zaslužuju samo pohvale. Zvuk je bio mekan i melodičan i nije „nadglasavao“ vokalni izričaj djece. Tempa su bila po mjeri djece što je pozitivno utjecalo na njihovu sigurnost, opuštenost i točnost u pjevanju.

Frizure su kod svih djevojčica bile ispravno priređene, i nisam primijetio tenisice što govori da smo postigli zavidnu scensku urednost. No još uvijek ostaje otvoreno pitanje odnosno nedorečenost glede poravnavanja duljine suknji – košuljica. Tom detalju treba ubuduće posvetiti više pozornosti. Treba nastojati duljinu košuljica (suknji) ujednačiti, poravnati, da budu jednako udaljene od poda.

Gledalište u sportskoj dvorani bilo je ispunjeno do posljednjeg mjesta što znači oko 300 gledatelja. Burnim aplauzom jednako su nagrađivali sve male izvođače. Voditeljica programa je imala vrlo sadržajnu konferansu tako da smo mogli čuti sve potrebite informacije. Ozvučenje izvrsno. Usklađena je bila jačina zvuka tamburaških instrumenata i dječjih glasova.

Kao član stručne komisije imao sam sve uvjete za nesmetano praćenje programa. Nakon koncerta održao sam okrugli stol sa voditeljima gdje smo se u opuštenoj atmosferi i konstruktivnom razgovoru osvrnuli na nastupe folklornih skupina. To su se sve vrijedni i divni ljudi koji zaslužuju povjerenje i podršku lokalne i šire zajednice jer rade nevjerojatno plemenitu, i za sve nas važnu aktivnost-očuvanje nacionalnog identiteta.

Predsjednica organizacijskog odbora Smotre Marina Držanić i KUU Zvon zaslužuju sve čestitke za izvrsnu organizaciju.

 

KUU „Zasadbreg“ Zasadbreg
Splet međimurskih plesova, igri i brojalica
„Đurđevska rosa“
Autorica koreografije: Barbara Dunjko
Autor glazbene obrade: Miroslav Novak, prof.
Voditeljica folklorne skupine: Barbara Dunjko
Voditelj tamburaške skupine: Miroslav Novak, prof.
(Đurđevska rosa, Špengljarska igra, Tancaj, tancaj črni kos, Zginula je pikuša, Vija se kolo, Din, din duka (brojalica)

Moramo istaknuti kao je ovo društvo jedino sudjelovalo na svih 20 dosadašnjih Smotri. Čestitam. Program je izvodilo 13 djevojčica i 6 dječaka. Djeca su bila dobro pripremljena za nastup. Djelovali su vedro i veselo što je i najznačajnije postignuće. U plesu su starija djeca bila ujednačeni, a mlađima još nedostaje pokoja godina. No, ipak svi su jednako skočili u plesu Črni kos, što je za pohvaliti. Špengljarsku igru izveli vrlo uživljeno, drotić nam je lijepim glasom dočarao izuzetnu melodičnost te pjesme. Dječja igra Vija se kolo izvedeno je s veseljem i radošću. Vidi se određena namjera i u koreografskom osmišljavanju scenskog prikaza, što je također za pohvaliti. Frizure uredne , a košuljice i suknje treba bolje poravnati.

 

 
2. FS DV „Cvrčak“ PO „Stonoga“ Novo Selo Rok
Dječje igre s pjevanjem iz Međimurja
Autorica koreografije: Jagoda Srša i Smiljana Nedeljko
Autor glazbene obrade: Nikola Kraljić
Voditeljica folklorne skupine: Jagoda Srša i Smiljana Nedeljko
Voditelj tamburaške skupine: Nikola Kraljić
(Ringe, ringe raja, Veliki bratec Ivo, Hok čali, Igraj kolo, Cice muce)

Naši mali vrtičanci, (15 djevojčica i 5 dječaka) su pokazali veliku želji i srčanost prilikom svog nastupa. Dvije tete su vrlo decentno bile uz njih ali kako su bili uvježbani možda to osiguranje i nije trebalo. No, slažem se nikad se ne zna kad zasjaje svjetla pozornice i proradi adrenalin. Voditeljice su se rukovodile primjernim izborom folklorne građe što je omogućilo djeci „da budu svoja“ i na vrlo lijep i uživljen način predstave svoj scenski prikaz. Uigrano i veselo s točnim pjevom izvodili su svoj program.

3. DFS KUD -a „Žiškovec“ Žiškovec
„Ftiček lepo fučka“
(splet Međimurskih kola, plesova i igara)
Autorica koreografije: Katrin Kotur
Autor glazbene obrade: Nikolina Novak
Voditeljica folklorne skupine: Katrin Kotutr
Voditelj tamburaške skupine: Nikolina Novak
(Žugice, Beli vropci, Ftiček lepo fučka, Sejala je baba lena, Vija se kolo, Sveti Petar)

Program je izvodilo 12 djevojčica, 3 dječaka i 8 tamburaša. Dječje igre s pjevanjem i narodni plesovi izabrani su baš po mjeri djece koja si ih s uživanjem izvodila. Uigrano i ujednačeno u koraku s vrlo urednim kretanjem po zamišljenoj kružnici. Lijepa scenska slika je priređena u dječjoj figuri Ftiček lepo fučka. Djeca su točno i zvonko pjevala baš je bilo ugodno uhu.

4. DFS OŠ „Sveta Marija“ Sveta Marija
„Ja sam sirota“
Izvorna međimurska kola i plesovi
Autorica koreografije: Helena Vadija
Autor glazbene obrade: Nikola Karažinec
Voditeljica folklorne skupine: Helena Vadija
Voditelj tamburaške skupine: Nikola Karažinec

Ova folklorna skupina baš nam je školski način, u pozitivnom smislu , prikazala međimurske narodne plesove. Uvježbani i ujednačeni u koraku i plesnim figurama i kretanju u prostoru. Točno i lijepo pjevaju. Ženske nošnje odnosno kostimi su bili podosta „siromašni“ i nisu bili na razni kvalitete izvedbe. Tu svakako ima prostora za napredak.
(Ja sam sirota, Žena išla na gosti, Međimurski ljepi dečki, Raca)

5. DFD „Sončece“ Varaždin
„Podmostec“
(plesovi Hrvatskog Zagorja)
Autorica koreografije: Pjerino Hrvačanin
Autor glazbene obrade: Vatroslav Aračić
Voditeljica folklorne skupine: Tim Hrvačanin
Voditelj tamburaške skupine: Tomislav Čampa
O gostima sve NAJ.

6.DFS KUD -a „Fijolica“ Orehovica „Prvo leto služim“
Autorica koreografije: Petra Ružić
Autor glazbene obrade: Zlatko Bacinger
Voditeljica folklorne skupine: Petra Ružić
Voditelj tamburaške skupine: Zlatko Bacinger
(Prvo leto služim, Igraj kolo, Klinček stoji pod oblokom, Šoštar polka, Zginula je pikuša)

Program je izvodilo 10 djevojčica, 4 dječaka i 6 tamburaša. Organizirano kretanje u prostoru i vrlo dobra dinamika događanja na sceni. Uigrano u plesu i pjesmi. Plesovi su bili izvedeni u nešto bržem tempu što su djeca odlično slijedila. Raspored plesova je znalački postavljen, a ples Pikuša je bio dobar izbor za završetak izvedbe.

7. KUD „Seljačka sloga“ Donja Dubrava
Izvorna međimurska kola i plesovi
Autorice koreografije: Dora Čmrlec i Marija Duhović
Autor glazbene obrade: Antun Horvat
Voditeljice folklorne skupine: Dora Čmrlec i Marija Duhović
Voditelj tamburaške skupine: Antun Horvat
(Vu toj turskoj zemlji, Senkoše tam pri gaju, Igrajte nam japa, Tri divojke)

Program je izvodilo 18 djevojčica, 3 dječaka i 5 tamburaša. Djeca su bila izvrsna u svim segmentima scenske izvedbe. Znalački su koristila scenski prostor i održavala kružni raspored. Ujednačeni i uigrani. Sve je išlo kao po špagi. Frizure uredne kostimi dotjerani i suknje poravnate. Zasigurno bi se i teta Liza ponosila s ovom djecom.

8. DFS KUD -a „Donji Vidovec“ Donji Vidovec
Autorica koreografije: Gordana Zvošec
Autor glazbene obrade: Nikola Matulin
Voditeljica folklorne skupine: Gordana Zvošec
Voditelj tamburaške skupine: Nikola Matulin
(Klinčec stoji pod oblokom, Igrajte nam japa, Sinkoše tam pri gaju, Žena ide na gosti, Vu toj turskoj zemlji)

Program je izvodilo 13 djevojčica, 7 dječaka i 9 tamburaša. I ovu izvedbu posebno pohvaljujem jer sve što sam trebao vidjeti i procijeniti ocjenjujem s najvišom ocjenom. S time da je u ovom slučaju visoka kvaliteta postignuta sa različitim dobnim uzrastom i čak sedam dječaka. Najmlađi plesni par djece, mislim da su još uvijek vrtičanci, izvrsno je izvodio zadane plesne figure. Već sam voditeljici najavio mogućnost poziva da sudjeluju u revijalnom dijelu manifestacije Drmeš-da. Nošnje sređene, frizure uredne i samo tako nastaviti.

Najuspješniji:
1. KUD Donji Vidovec
2. KUD Seljačka Sloga, Donja Dubrava
3. KUD Žiškovec