Stručno izvješće o nastupu dječjih folklornih skupina na
Regionalnoj smotri dječjeg folklora, održanoj 16.04. 2023. s početkom u 16.00 u Jastrebarskom

UVOD

Na početku malo statistike. Program je trajao 45 minuta. Nastupilo je 6 dječjih folklornih skupina, različitih dobnih uzrasta, ukupno 108 izvođača (55 djevojčica,30 dječaka i 23 glazbenika/ica). Obzirom da su prošle godine sudjelovale samo tri dječje folklorne skupine sa ukupno 62 izvođača (30 djevojčica, 18 dječaka i 14 glazbenika/ica) evidentan je napredak i očito je kako su se dječje folklorne skupine uspjele oporaviti od posljedica korone.

Sve dječje skupine su bile uredne, i nastojalo se u svim segmentima postići najviše. Od frizura, izbora nošnji i obuće. Razvidno je bilo da su pojedine kostimografi poradili i na osmišljenoj kostimografiji dok su se poneki morali zadovoljiti s onim što se ima i što je moguće nabaviti. Ali bitno je da su svi vodili računa o urednosti i etnološkoj korektnosti.

Tamburaši/ice su pomno pratili djecu i nije bilo odstupanju tempu i redoslijedu zacrtanih tema. Čuli smo i neke aranžerske zahvate vrlo muzikalne. Intonacije za vokalne izvedbe su vrlo dobro odabrane i djeca su mogla spontano i bez naprezanje pjevati. Stoga smo slušali točan i ugodan uhu dječji pjev.

Općenito, voditelji i koreografi su se koristili načelom primjerenosti i nastojali su djeci omogućiti izražavanje kroz dječji folklor i primjerne narodne plesove, što je svakako pohvalno. Istaknuo bi kako nije uputno i opravdano narodni ples mijenjati odnosno prilagođavati jer time na neki način oštećujemo tradicijski sadržaj.

Koreografski uradci su bili su korektni. Značajan pomak na tom području vidjeli smo u koreografiji Snježane Skenderović, Slavonskog dječjeg folklora. U ostalim izvedbama vidna su bila nastojanja da se na neki način održi scenska ravnoteža i dinamika.

U programu bi svakako trebalo navesti kod svih skupina etno porijeklo odabrane folklorne građe, te ime i prezime koreografa jer dječji folklor nije ništa manje vrijedan od odraslog folklora. Scenski prikaz bez navođenja etno porijekla nema folkloristički značaj i vrijednost. Svako pojavljivanje na sceni je određeno autorsko djelo, za minimalne intervencije možemo navesti za – scenu priredio- ili za uobičajene scenske obrade -koreografija.

Prošle godine tri, a ove šest skupina. To je veliki napredak i potvrđuje kako se u jaskanskom kraju ima interesa djece za bavljenje folklorom ali tu moramo pohvaliti voditelje koji su značajan i možda i presudni čimbenikom u promociji i očuvanju folklornih tradicija među djecom i mladima. Svakako voditelji zaslužuju svekoliku podršku kako financijsku tako i društvenu jer bez njih teško ćemo biti na putu napretka. Ovo stručno izvješće je namijenjeno voditeljima i koreografima, a sva djeca sudionici zaslužuju samo pohvale i sve nagrade.

KUD „Seljačka sloga“ Kupinec
Voditelj: D.Šimunović
Ajmo se igrati
-Kradi žito, Ide maca oko tebe, Sjedi ježo, Ja posijah lan, Repa
Program je izvodilo 6 djevojčica i pet dječaka. U dječjem folkloru djeca su se vrlo lijepo i sigurno snalazila i izražavala. U igri Ide maca obično dijete koje uzme maramicu iza leđiju „tucka“ prvo dijete sa lijeve (desne) strane i trči za njim. U plesu Ja posijah lana vidjeli smo primjerene pokrete i korake ali ja do sada nisam vidio da se taj naš poznati ples pleše na prikazan način. No, narodni stvaratelj je kompleksan. U plesu Repa, prvi dio (skočni) vidjela se određena disharmonija u skokovima dok je drugi, šetani dio, bio lijepo izveden. Uz ples djeca su i cijelo vrijeme zdušni i točno pjevala za što zaslužuju posebne pohvale. Treba navesti etno porijeklo kako bi bili vjerodostojni, a i stručna komisija onda može točnije vrednovati scenska postignuća.

 

KUD „ Lipa „ – Slavetić
Voditeljica: Tatjana Golešić, Mario Kambić)
Berem, berem grožde- dječje igre sjeverozapadne Hrvatske
Program je izvodilo 10 djevojčica i 6 dječaka.
Na početku su se djeca poigrala igre Berem, berem grožđe da bi zatim na scenu došli i ostali te započeli igru biranja Igra kolo u 22. Dobro pogođen tempo dao je mogućnost djeci da se raspjevaju i stvore baš dobru atmosferu. Gledali smo primjerene imitacije na tekst pjesmice Sova sedi na pajničku. Zanimljivo su raspisani glazbeni u vodi u pjevne teme. Zatim je izveden ples Tri koraka, uigrano dok u plesanju polke ima još prostora za napredak. Jedna vrlo simpatična izvedba u kojoj je dominirala vokalno glazbena komponenta.

KUD Sveta Jana
Voditeljica: J. Vojvodić

Dječje igre i pjesme iz Posavine
Program je izvelo 14 djevojčica i 6 dječaka i to je bila najbrojnija skupina na smotri. Vidjeli smo dječji folklor Posavine, znači dječje igre s pjevanjem koje su izabrane prema stupnju sceničnosti i voditeljica je to dobro procijenila. Izvedene su dječje igre s pjevanjem Čoro, Ko je moje guske krao, Burmutica i Škanjec. Djeca su bila dobro organizirana na sceni i vrlo sigurno i nadahnuto su izvodila svoj program. Jedno bi ipak trebalo malo više pozornosti posvetiti kostimografskoj komponenti jer u ovim univerzalnim bijelim nošnjama nismo prepoznali Posavinu. Možda je trebalo tu bjelinu obogatiti s posavskim detaljima(pojas, mašna i sl.).

KUD „Magdalena“ – Donja Kupčina
Voditelji: A.Puček, I. Konječić

Dječje igre i pjesme iz Donje Kupčine
-Tri koraka, Igra kolo, Bicikel i Repa)
Program je izvodilo 6 djevojčica i 5 dječaka.
Na početku smo slušali lijepo solo pjevanje prvo djevojčice pa dječaka. Baš ih je bilo lijepo slušati a ništa manje vrijedno nije bio i njihovo izvođenje plesa Tri koraka. Zatim su svi zajedno izveli dječju igru biranja Igra kolo u 22 i to u veseloj i vedroj atmosferi kakva je primjerena toj igri. Zatim je izveden ples Bicikel, ujednačeno i organizirano u prostoru. Ples Repu izvelo je
osmero veće djece – ujednačeno, dok su manja djeca mogla odsjediti taj ples ili se u pozadini igrati i na svoj način prezentirati određenu plesnu improvizaciju.

KUD Desinec
Voditelji: J.Režek, I.Hlebić

Ide maca oko tebe, Racice na pašu, Ja sam sirota, Repa i Poljka)
Program je izvodilo 10 djevojčica i jedan dječak.
Na početku su djeca izvela igru Racice na paši i pri tom smo čuli razgovjetno i glasno izgovaranje teksta, čak sam i ja u zadnjem redu balkona čuo i razumio što su djeca govorila. To se inače vrlo rijetko događa jer voditelji zanemaruju taj detalj scenske izvedbe i obaveze prema publici. Izvedeni su plesovi Tri koraka i Repa. Ujednačeni u koraku i pokretu uz vrlo snažan i točan pjev. Bilo ih lijepo za slušati. Na kraju su uz muziku polkice plesali u kolu, mogao se izdvojiti i pokoji plesni par.

KUD „Bratinečko srce“ – Bratina
Voditeljica S. Skenderović

Ajde kolo nemoj stati – (dječje igre, pjesme i plesovi iz Slavonije)
-Mi smo djeca vesela, Ajmo cure, ajmo se okretat, Sad ću pjevat što istina nije, Ajde kolo nemoj stati, Trganca, rezanca, Trči miš po polici, Navrh kapa)
Raznoliko, razigrano i vrlo lijepo osmišljeno uz korištenje nekih dječjih igara koje mi nisu poznate. Djeca su to vrlo uživljeno izvodila i donijela su nam dječje u dječjemu. Koreografski crtež je dobro osmišljen i djeca su ga točno pretočila na scenu. Izvrsna likovnost kostimografije
je također doprinijela vrijednosti izvedbe. Svirka samičara je bila primjerena i u potpunosti je s glazbenog i zvučnog aspekta „sjela“ u ovu dječju priču.

Najuspješnije izvedbe po mojem mišljenju na ovogodišnjoj smotri su:
1. „Ajde kolo nemoj stati“ – KUD „Bratinečko srce“
2. Dječje igre i pjesme iz Posavine – KUD Sveta Jana