STRUČNO IZVJEŠĆE O NASTUPU DJEČJIH FOLKLORNIH SKUPINA NA DJEČJOM SMOTRI U JASKI ODRŽANOJ 5.06. 2022. U JASTREBARSKOM

 

Na Smotri dječjeg folklora u Jastrebarskom sudjelovale su tri dječje folklorne skupine, 30 djevojčica, 18 dječaka i 14 tamburaša. Ukupno 62 izvođača. Svi su bili dotjerani i uredni glede narodnog ruha i frizura tako da to neće posebno napominjati. Očito je korona epidemija utjecala je na brojnost i rad dječjih folklornih skupina te ostavila određen posljedice no mišljenja sam kako će se folklorna djelatnost brzo opraviti i omasoviti. Uostalom bilo je sličnih kriza u proteklim vremenima i folklorna djelatnost se pokazala vrlo žilavom i otpornom. Stoga, nema brige jer ćemo zasigurno već iduće godine vidjeti znatan napredak.

 

1. KUD “Bratinečko srce, Bratina
„U školskem dvorišću“
(dječje igre s pjevanjem iz Bratine)
Voditeljica i koreografkinja: Snježana Skenderović
Djeca su pjevala točno i organizirano se kretala u prostoru scene . U uvodnom dijelu slušali smo govorkalice zanimljivog i primjernog sadržaja naslovljenoj temi. Govornici su bili pripremljeni i dobacili su svojim glasovima čak i do mene na balkonu. U plesnim formacijama tipa kolone djeca su pomazala zavidnu ujednačenost u koraku. Dječje igre s pjevanjem izvedene su uživljeno i s većim brojem djece dojam bi zasigurno bio snažniji. No najvažnije je da su djeca ispravno pedagoški vođena što će ih vjerujem ipak zadržati u svijetu folklora.

 

2. KUD Sveta Jana
(dječje igre i pjesme iz Međimurja)
Voditeljica i koreografkinja: Janica Vojvodić
Voditelj tamburaškog sastava: Leon Vlašić
Nema šta. Voditeljica je jako dobro uvježbala djecu kako u vokalnom tako i plesnom aspektu. izvedbe. Djeca su dobro snalazila u prostoru i postavljala na zadane pozicije. Pohvale malom drotiću na točnom pjevanju. Slušali smo vrlo ugodan, mekan, neforsiran dječji pjev cijele skupine. Tamburaški sastav je nenametljivo pratio djecu i bio u funkciji njihove izvedbe. Glasnoća svirke izvrsno je izbalansirana dječjim glasovima, a tempo s koracima i pokretima. U dječjoj igri Cin, can, cvrgudan treba bolje uskladiti poskočne korake ili ih izvoditi u šetanom koraku. Vrlo uspjela folklorna izvedba i scenski prikaz.

 

 

3. KUD Magdalena Donja Kupčina
„Sova sedi na klju“
Dječje igre i plesovi Donje Kupčine

Skupina djece različitog dobnog uzrasta izvela su dječje igre i narodne plesove vlastitog kraja. Uvodna govrkalica nažalost nisam najbolje čuo. Djevojčicu koja je odgovarala trebalo je postaviti naprijed da je bolje čujemo. Dječja igra s pjevanjem Čvorak lijepo je izvedena i to je po meni bio primjeren materijal za ovu skupinu. Već u izvedbi narodnih plesova Rašpa, Šemička i Repa vidjela se velika razlika u plesnim mogućnostima mlađe i starije djece. Plesovi su prikazani u autentičnom obliku. „Stariji“ izvođači su ih ujednačeno i vjerodostojno prezentirali. Makar su i „malci“ vrlo motivirano izvodili plesne zadaće. Posebnu pohvalu zaslužuju za vrlo snažan i u tempu točan pjev u plesu Repa što nije nimalo lako postići. Tamburaški sastav brojan i dobro pripremljen za ovu svirku.

 

 

Najuspješniji nastup su ostvarila djeca iz KUD „Sveta Jana“ te ih predlažem za nastupanje na Županijskoj smotri.