22.05.2017.

Stručni izvještaj o nastupu dječjeg folklornog ansambla HKUD-a Željezničar, održanom 14.05.2017. s početkom u 18.00 sati, u velikoj dvorani HKUD – a Željezničar

Koncert je održan u plesnoj dvorani društva, uz primjerenu rasvjetu i ispunjeno za ovu priliku improvizirano gledalište. Bez obzira što se radi o „domaćoj“ atmosferi trebalo je na početku programa pozdraviti prisutne, predstaviti voditelje, stručnu komisiju i kazati par zanimljivosti o društvu, interesantnih za javnost. Tijekom samog programa nije bilo najava što je u skladu (vrijeme) s praksom kad program prezentiraju ansambli.

U izvedbi programa sudjelovalo je 30 djece (4 dječaka) – 11 svirača – tamburaša. Djeca su bila raspoređena u dvije dobne skupine. Program je trajao 51 minutu. Izvedeno je: 1 dječja igra, jedna brojalica, četiri koreografije iz područja dječjeg folklora i tri temeljene na narodnim plesovima, jedna mješovita te jedan glazbeni intermezzo. Izvedena je jedna praizvedba. Stručna komisija je imala sve uvjete za nesmetano praćenje programa.

Izvođačka razina ansambla je vrlo visoka. Djeca su bila uigrana, raspoložena i nastojala su nam donijeti – dječje. Stariji su bili ujednačeni i složni u izvedbi narodnih plesova također s vrlo dobro vladanjem u scenskom prostorom i pozicijama. U ponekim izvedbama dojam bi zasigurno bio snažniji da je bilo više izvođača na sceni. Program je bio interesantan i skladno postavljen.

Veći broj viđenih koreografija u nekoliko navrata sam stručno prokomentirao, i autori/ca je usvojila određene sugestije tako da za iste mogu kazati da su postala cjelovita scenska djela s etnokoreološkog, pedagoškog i stvaralačkog gledišta i stoga ću pomnije analizirati samo praizvedbenu točku.

PROGRAM

1. Mali gizdelin – dječje igre, pjesme i plesovi Splita i Kaštela
Koreografija: Katarina Horvatović
Glazbena obrada:Marko Robinić

2. Brojalica iz Dugopolja

3. Manfrina- gradski ples s otoka Lošinja
Koreografija: Vesna Robinić
Glazbenaobrada: Marko Robinić

4. Slipi miš – dječja igra s Lošinja

5. Kolo kolo bit će pir
(dječje igre, pjesme i plesovi otoka Ugljana) – praizvedba
Na početku su nam četiri djevojčice starijeg školskog uzrasta otpjevale pjesmu “ljubavnog” karaktera (Moj mi dragi sa drugoga škoja, poručuje da češ biti moja). Potom su nam mlađa djeca izvela dječju igru s pjevanjem Konac u ipak nešto sporijem tempu od očekivanog jer djeca za vrijeme te igre trebaju veselo skakutati. Dječje igre s pjevanjem Došli smo iz daleka grada i Kolo kolo bit će pir izvedene su u „svečarskom“ tonu. Na kraju su četiri starije djevojčice izvele nekoliko koraka iz otočkog (dinarskog) folklora, za što i nije bilo potrebe jer time se nije ostvarila ni dinamička, a niti sadržajna kompaktnost izvedbe. Izvedba je bila ujednačena i složna, ali nedostajalo vedrije atmosfere, tempa i snažnijeg koreografskog angažmana. Možda je trebalo ipak uvrstiti prigodnu instrumentalnu pratnju što bi možda doprinijelo boljem utisku.

6.Da znaš čoro – dječje igre, pjesme i plesovi Slavonije
Koreografija: Katarina Horvatović
Glazbena obrada: Marko Robinić

7. Ti Marička tancaj– pjesme i plesovi Gorskog kotara
Koreografija: Marko Robinić
Glazbena obrada: Marko Robinić

8. Lepi moj vrtić – dječje igre, pjesme i plesovi Međimurja
Koreografija: Katarina Horvatović
Glazbena obrada: Marko Robinić

9. Žena muža ljepo otpravljala – pjesme i plesovi Zagorja
Koreografija: Katarina Horvatović
Glazbena obrada: Nikola Tuškan

10. Gradec potočec – glazbeni intermezzo
Glazbena obrada: Božo Potočnik

11. Eketepekete – dječje igre, brojalice, pjesme i plesovi Moslavine – praizvedba
Koreografija: Katarina Horvatović
Glazbena obrada: Marko Robinić

Temeljem duljine trajanja i kvalitete izvedbe ansambl može i nadalje zadržati status dječji folklorni ansambl.