43. smotra folklornih amatera Grada Zagreba

Ipak se 43. smotra folklora amatera grada Zagreba počela održavati, usprkos svakojakim zebnjama i strahovima, u kojima nas uporno održava korona epidemija. Svima sudionicima, gledateljima i organizatoru ČESTITKE. Koncert se održao u velikoj dvorani KD V-Lisinski, 24.10.2021. u 19.00. Dvije trećine gledališta je bilo ispunjeno. Sudjelovalo je pet dječjih i četiri odrasla folklorni ansambla. To su ansambli koji su na posljednjoj smotri ostvarili nastup u duljini trajanja od 45 minut (djeca) odnosno 90 minuta (odrasli). Atmosfera na sceni i u gledalištu bila je ispunjena silnim ponosom i veseljem jer ipak smo pokazali da mi folkloraši želimo, možemo i znamo.

IKEC, PIKEC….
(43.Smotra)
Djeca su bila posebno izvođački nadahnuta. Vesela, poletna i vrlo razigrana ali u isto vrijeme i odgovorna prema scenskim zamislima svojih voditelja i koreografa. Pojedina, ponesena burnim aplauzom „držala“ su scenski prostor i nisu se htjeli olako odreći svojih zasluženih trenutaka slave. Tako i treba. Zanimljivi su bili mali vugrovčani koji su inače podugačku i zahtjevnu koreografiju od početka do kraja srčano izvodili i „nisu se dali“. Kako je evidentno da nastup na Smotri (u ovim uvjetima) kod djece stvara veliku radost i motivaciju smatram da bi svakako trebalo pružiti mogućnost i ostalim dječjim skupinama nastup na Smotri. Na fotografiji dječja skupina FA I. G. Kovačić.

CRVENI TEPIH
Po prvi puta sam se dovezao na Smotru s taxijem, kao gospodin s osjećajem ponosa što pripadam ovoj hrabroj, odvažnoj i najbrojnijoj amaterskoj družbi. Izađem ispred dvorane Lisinski i ostanem zatečen mnoštvom ljudi, poglavito mladih. Svi zrihtani, sređeni i uglađeni te pomislih ovdje nedostaje samo crveni tepih za cjeloviti ugođaj. Kad smo već kod toga nakon koncerta njime bi se po mom izboru prva prošetala Marijana Šimunović (ZFA dr. Ivana Ivančana) zbog senzacionalne izvedbe međimurske pjesme Jarebica lepa ptica.

EMOTIVNO
Što kazati o organizacijskim i motivacijskim načelima vodstva FA Zagreb Markovac kad na sceni, u jeku najžešće korone, vidite 16 glazbenika i brojni izvođački ansambl. Vodstvu ansambla bi odmah trebalo dati vođenje Ministarstva kulture. Da su samo odstajali već to bi bilo impozantno. Svoje izvedbe su natopili poznatim „zagrebmarkovačkim srcem“ uzrokujući tako kod nas „običnih“ bujicu radosnih i toplih emocija koje nas oplemenjuju i inspiriraju na učešće u tom čarobnom svijetu folklorne umjetnosti.

ZLATOVEZ
U svim prilikama i neprilikama, raznoraznim pozornicama, svjetskim meridijanima i kontinentima, vlahovićanci (ZFA dr. Ivana Ivančana) su od osnutka, započeli zlatnim koncem vesti svoj izvođački i umjetnički vez prožet raznolikim matricama i krasopisom dr. Ivana Ivančana. Stvorili su i održali jedinstven i originalan fluidan zlatovez koji ne gubi svoj sjaj, čak što više. U njemu se zrcali nevjerojatno moćna izvođačka ekspresivnosti ali i vjerodostojni otisak hrvatskih folklornih tradicija. Na fotografiji ZFA dr. Ivana Ivančana.

ESTETSKI SKLAD
U svom desetljećima dugom kreativnom procesu Goranovci su ostali dosljedni svojim nastojanjima isticanja estetike lijepog i uznositog nastojeći očuvati što veći stupanj u autentičnosti prezentacije folklorne građe. Pred takvim estetskim skladom čovjek osjeća perspektivu, optimizam i zadovoljstvo te uviđa svu veličinu našeg narodnog stvaratelja. Brojni, uredni, na sceni usklađeni. Uostalom fotografija u prilogu govori sve.

SPAJANJE
Stvarno, nakon dugo vremena uživao sam u folklornom koncertu. Prva večer 43.smotre folklornih amatera Grada Zagreba pokazala je kako je folklorni amaterizam očuvao svoju brojnost i izvođački vrsnoću usprkos pandemiji. U to nisam sumnjao jer kvaliteta, brojnost i tradicija folklornog amaterizma u Hrvata ravna je najboljima u Svijetu. Folklorni amaterizam je izuzetno važna i vrijedna društvena, kulturološka i pedagoška aktivnost jer čuva, njeguje, stvara, okuplja, uči , odgaja, produhovljuje, estetski oblikuje, osvještava i najvažnije SPAJA. Samo u mojim ansamblima dogodilo se 11 folkloraških svadbi. Te činjenice trebamo stalno i svagdje isticati jer se ne mogu oteti dojmu kako ih nadležne društvene institucije i mediji ne prepoznaju i zanemaruju. Na fotografiji FA Ententin.

51 u 41
Baš, zadnja rečenica od prethodne moje objave, glede folkloraših svadbi, potaknula me je na pomnije razmišljanje o toj prekrasnoj pojavi i pomislim bilo bi dobro znati i javno kazati što se događalo po tom pitanju u ansamblima s podužom tradicijom. Osjetio sam da u FA Zagreb Markovac vlada posebna kemija kako prema umjetnosti tako i međusobno i upitao sam njihovog umjetničkog voditelja Gordana Vrankovečkog ima li podatak o broju folkloraških svadbi (oboje članovi ansambla) u ansamblu. Odgovor me je oduševio, dogodila se 51 folkloraška svadba od 1980. godine. Znači u prosjeku 1 svadba godišnje. Svaka čast i čestitke. Pozivam zagrebmarkovačke mladence nek’ nam jave i kažu koliko su nam podarili malih folkloraša. Na fotografiji FA Zagreb-Markovac.