29.05.2017.

Stručni izvještaj o nastupu FA Sesvetska sela, održanom 21.05.2017., u 18.30 sati, u Narodnom sveučilištu – Dugo Selo

Program je izvelo: 20 plesačica, 9 plesača i 8 glazbenika. Izvedeno je 9 folklornih koreografija, dva tamburaška intermeca, i jedna vokalna izvedba Izvedena su dva praizvedbena djela. Program je trajao 92 minute, od toga 77 minuta plesa i 15 minuta vokalno glazbenog sadržaja. Na početku je predsjednica društva pozdravila sve prisutne, predstavila komisiju i najavila program. Na kraju programa predstavljeni su i voditelji što je svakako lijepa gesta, ali njih nema? Šteta, sudeći po snažnom aplauzu, očito da su svojim radom ispunili očekivanja svojih plesača – glazbenika i gledatelja za svoj rad. No tako je kod nas folkloraša, kad treba raditi onda smo prvi, a kad se treba pokazati „nigdi nas ni“. Voditeljica ansambla je Irena Lacić, voditelj pjevanja Tomislav Habulin, voditelj tamburaškog sastava Mario Pleše.

Činjenica jest da smo gledali podosta izmijenjen program, u odnosu na prethodnu godinu, glede izbora koreografija, što zaslužuje pohvale ali sadržaj i razina njihove scenske obrade nije se bitno promijenio. Voditeljica je podosta dobro dozirala zahtjevanost programa u skladu s mogućnostima ansambla. Stručna komisija je imala sve potrebne uvjete za nesmetano praćenje programa.

Ples i stil
Plesači/ce su bili ujednačeni i složni. Pozicije – distance uredne. Kretanje u prostoru scene – organizirano. Stilski nejasno poglavito u folkloru Bačkog brijega, Imotskog i Linđa (dubrovački – hercegovački). Trebalo je finije iznijansirati stilove. Posavski dučec je izveden stilski izvrsno, a i narodni plesovi sesvetskog kraja su bili u tom pogledu vjerodostojni.

Vrsnoća koreografija
Koreografije su korektne s etnokoreološkog gledišta. No, veći broj njih imaju sličnu koreografsku potku i skromnog su scenskog potencijala. Možda je tome utisku pridonio i nedovoljan broj (muških) izvođača.

Koncepcija i zahtjevnost programa
Program je izveden prema uobičajenom konceptu. Glazbena intermeca su ipak predugo trajala i usporila tečnost programa. Zahtjevnost programa je osrednja gledajući s aspekta prosječne izvedbene moći odraslog ansambla. Primjerice praizvedbena djela su na razini koreografija za stariji dječji folklorni uzrast (uostalom) jednu sam neznatno promijenjenu već vidio. Valjalo bi u tom pogledu nešto poduzeti ili uvrstiti neke nove ideje, figure i detalje koji bi motivirali izražajnost plesača/ica tako i osnažili cjelokupni scenski utisak.

Umjetnički dojam
Osjetio sam žar, htjenje i želju kod mladih izvođača, a to je najvažnije.

Temeljem duljine trajanja i kvalitete izvedbe ansambl može zadržati status Folklorni ansambl.