Stručni izvještaj o nastupu dječjeg folklornih skupina na 38. smotri folklornih amatera Grada Zagreba održanoj 24. 05. 2015. s početkom u 11.00 u maloj dvorani KD Vatroslava Lisinskog

Na četvrtom koncertu dječjih folklornih skupina, program je izvelo devet folklornih udruga s deset koreografija,  od toga tri praizvedbene. Gledalište je bilo ispunjeno. Da se ne ponavljam, sugeriram svim voditeljima da pogledaju stručna izvješća od već održanih programa jer će se tu zasigurno pronaći. Na ovom nastupu se dogodilo nekoliko po meni nepotrebnih pogrešaka u scenskoj obradi i izboru folklorne građe za djecu koje su podosta utjecale na ukupni dojam o izvedbi. Često sam koristio izraz šteta, ŠTETA.

Ukupno izvođača/ca: 171 djevojčica i 32 dječaka
Kulturno umjetničko društvo Orač, Demerje
Mlađa dječja folklorna skupinaš
Mi smo djeca vesela – igre, plesovi i pjesme iz Slavonije
Autor/ica koreografije: Matija Plar
Autor/ica glazbene obrade: Mario Belan
Voditelj/ica skupine: Verica Radić
Voditelj/ica tamburaškog sastava: Mario Belan
Voditelj/ica pjevanja: Verica Radić
Garderobijeri: Vesna Šantek

Djeca su vrlo razigrano i nadahnuto izvodila građu iz područja dječjeg folklora. Vidjeli smo dječje igre s pjevanjem  Mi smo seke bosonoge, Umro Čovjek i Oj ptičice lastavčice, rugalice, i govrkalicu Pošto kume pćele. Možda nije trebalo dvaputa izvoditi iste rugalice već uvrstite druge uz slične poruke. Nije mi jasno  iz kojeg razloga je uvršten narodni ples Nebesko jer tu ne pripada ni po sadržajau, a ni po korografskoj logici. Starija djecu su koliko toliko to ujednačeno izvela za razliku od mlađih. Ako se htjelo efektno završiti ima podosta adekvatnih dječjih igara  i primjerenijih narodnih plesova iz Slavonije. Šteta.
Izvođački sastav: 16 djevojčica i 2 dječaka

Kulturno umjetničko društvo Prepuštovec
Kombinirana dječja folklorna skupina
Došla sam vam japa dimo – dječje pjesme i plesovi Međimurja (praizvedba)
Autor/ica koreografije: Marina Šebek
Autor/ica glazbene obrade: Viktor Brezak
Voditelj/ica skupine: Marina Šebek
Voditelj/ica tamburaškog sastava: Viktor Brezak
Voditelj/ica pjevanja: Marina šebek

Djeca su plesove izvela ujednačeno i tu se vidi voditeljski trud. No nismo vidjeli stilska obilježlja međimurskog plesnog folklora, a i trebalo bi više vremena posveti tehnici samog plesa. Koreografski je to korektno postavljeno s dobro postavljenom progresijom scenske dinamike.
Izvođački sastav: 7 djevojčica i 3 dječaka

Kulturno umjetničko društvo Prigorski zdenec
Mlađa dječja folklorna skupina
Jurjevski običaji – pjesme i plesovi Turopolja
Autor/ica koreografije: Štefica Sruk
Autor/ica glazbene obrade: Josip Jordanić
Voditelj/ica skupine: Štefica Sruk
Voditelj/ica tamburaškog sastava: Josip Jordanić
Voditelj/ica pjevanja: Štefica Sruk

Primjeren način prikaza jurjevskih običaja. Srečom nisu uvršteni plesovi, već obredni prohodi i ophodi kako je nekada i bilo. Na kraju smo vidjeli i nekoliko prigodnih jurjevskih govorkalica koje su djeca baš „srčano“ izgovarala i izvela.  Moglo je i bez poklona.
Izvođački sastav: 17 djevojčica i 3 dječaka

Kulturno umjetničko društvo Sijač, Lučko
Kombinirana dječja folklorna skupina
Pačići – dječje igre, pjesme i plesovi Baranje (praizvedba)
Autor/ica koreografije: Matija Čabrajec
Autor/ica glazbene obrade: Nikola Biondić
Voditelj/ica skupine: Matija Čabrajec
Voditelj/ica tamburaškog sastava: Nikola Biondić
Voditelj/ica pjevanja: Matija Čabrajec
Garderobijeri: Iva Petrović

U prvom djelu točke, vidjeli smo izvedbi  šest dječjih igara s pjevanjem, bez glazbene pratnje,  koje su djeca izvela korektno ali ipak ih je bilo premalo ( 6 curica i 1 dečko) da bi stvorila veselu dječju atmosferu na sceni. Potom su izvedena tri plesa ( na scenu su došle još četiri djevojčice) Jabuke, Sitne bole i Pačići. Ples Jabuke poznatije Jabučice izveden je uz pjesmu i to se do sada vrlo rijetko čulo i vidjelo. Plesno ujednačeni ali nedostajalo je čvrstoće u vertikalnim pomacima tipičnim za Baranju. U plesu Pačići vidjeli smo ujednačen korak ali u prohodima  nije bilo točnosti u plesnoj formaciji linije. Poklon ujednačen.
Autor koreografije zaslužuje pohvale što se potrudio pronaći podsta „novih“ – scenski ne korištenih  dječjih igara s pjevanjem  iz Baranje te za ples  Pačići –  koji nisam imao prilike do sada vidjeti.  To bio trebao biti poticaj i  drugim koreografima da krenu tim putem . Očigledno ima još materijala na izvoru, samo treba krenuti. Šteta što je skupina nije brojnija.
Broj izvođača/ica: 10 djevojčica i 1 dječak

Kulturno umjetničko društvo Kupinečki Kraljevec
Mlađa dječja folklorna skupina
Raca plava – pjesme i plesovi Međimurja
Autor/ica koreografije: Vlasta Prenner
Voditelj/ica skupine: Vlasta Prenner
Garderobijeri: Vlasta Prenner

Dječje igre s pjevanjem Pilići,  Mali bratec Ivo i Ide cug izvedeni su na dječji, veseli  način i tu je bilo sve kako treba.  Čak u igri Ide cug nije smetalo što su to djeca izvodila svako svojom nogom jer najbitnije je da cug stigne, na vrijem, na svoje odredište. Ovom prilikom je bilo u sekundu točno. Ples Raca plava izvela su starija djeca u pozadini scene, dok su  mala djeca sjedila i pljeskala ispred njih. To svakako nije dobro scensko rješenje jer logično je da starija djeca koja plešu budu u prvom planu,  a mlađa djeca u pozadini.   Ples je Raca plava izveden je prema izvornom predlošku ali tu nismo vidjeli stil i tempo vezan uz taj ples.
Izvođački sastav: 24 djevojčica i 6 dječaka

Kulturno umjetničko društvo Frankopan – Remete
Kombinirana dječja folklorna skupina
Mi smo djeca vesela – pjesme i plesovi Slavonije
Autori koreografije: Marina Marić, Đurđica Miškulin, Petra Rodić, Mario Jagarinec
Autor/ica glazbene obrade: Emil Strasser
Voditelji skupine: Petra Rodić i Mario Jagarinec
Voditelj/ica tamburaškog sastava: Emil Strasser
Voditelj/ica pjevanja: Petra Rodić Garderobijeri: Petra Rodić

Ovo je već bila jedna jako dobra izvedba dječjeg folklora i primjernih narodnih plesova.  Tempa su jako dobro postavljena što je rezultiralo sigurnom i vrlo sceničnom izvedbom. U dječjoj igri Strina rodu trebalo bi započeti s jednom curicom „rodom“, a zatim uvesti veći broj djece u tu ulogu. Kod dječje igre s pjevanjem Mi smo seke bosonoge šetani korak se izvodio na način da su se na jednu četvrtinku izvodila dva osminska titraja. To nije bilo potrebno jer to nisu sva djeca usvojila i davalo je utisak neujednačenosti. Bilo bi bolje da su djeca to izvodila bez vertikalnih titraja.
Ples Kalendara nije izvođen točno. Drugi dio koji su djeca izvela ustavri  je prvi dio, a drugi dio su sitni ali oštri trokoračni koraci.  Ples Ćire je dobro izveden ali predugo na rampi, gdje nisu sva djeca mogla stali, pa je došlo do „gužvanja“ linije.
Koreografija je prostorno dobro postavljena i djeca su bila točna u pozicionaranju na sceni. No napravljen je jedan previd glede progresije dinamičke linije. Koreografija je trebala završiti  s plesom Sjedi  Ćiro .  Tada bi to bilo jedno sasvim pristojno koreografsko  djelo.Potom smo vidjeli dvije „mirne“ dječje igre s pjevanjem Ljuljuška se vrbičica i Pleti kolo koje su potpuno urušile dinamiku točke i scesnki utisak. Šteta.
Izvođački sastav: 25 djevojčica i  8  dječaka

Folklorni ansambl Vrapčanci
Kombinirana dječja folklorna skupina
Žive žabe preko grabe – dječje igre i pjesme sela Miklouš u Moslavini
Autor/ica koreografije: Josip Živković
Autor/ica glazbene obrade: Josip Živković i Dalibor Medvedec
Voditelj/ica skupine: Jadranka Lončarić – učitelj folklornog plesa (učitelj dječjeg folklora) (prema kriterijima HDFKiV)
Voditelj/ica tamburaškog sastava: Dalibor Medvedec
Voditelj/ica pjevanja: Jadranka Lončarić
Garderobijeri: Nevenka Miholčić

Djeca u dječjem folkloru su se vrlo dorbo snalazila i veselo izvodila svoj program. Kolo iz Miklauša, šetani korak, nije trebalo izvoditi jer djeca još uvijek to nisu u stanju opušteno i točno izvesti. Uspjeh je da su se djeca te dobi uspješno postavljala na kružnicu i to je dokaz dobrog vođenja. Kraj je dobro zamišljen i izveden.
Izvođački sastav: 8 djevojčica i 5  dječaka

Kulturno umjetničko društvo Mladost, Odra
Mlađa dječja folklorna skupina
Dječje igre iz Međimurja
Autor/ica koreografije: Miljenko Papić
Autor/ica glazbene obrade: Ivan Gledec
Voditelj/ica skupine: Miljenko Papić
Voditelj/ica tamburaškog sastava: Ivan Gledec
Voditelj/ica pjevanja: Ivan Gledec

Dječje igre s pjevanjem Pilići, Mali bratec Ivo izvedeni su prema izvornim predlošcima. Možda ipak nije trebalo lupati nogam o pod za vrijeme igre Mali bratec Ivo jer se nepotrebno čula neusuglašenost. U igri s pjevanjem Šečem, šečem, drotičko djevojčicu koja je glumila Drotića–ku trebalo je opskrbiti s adekvatnom rekvizitom kako bismo ipak vidjeli i čuli smisao te igre. Primjereno.
Izvođački sastav: 19 djevojčica

Kulturno umjetničko društvo Mladost, Odra
Starija dječja folklorna skupina
Pjesme i plesovi Hrvatskog zagorja
Autor/ica koreografije: Miljenko Papić
Autor/ica glazbene obrade: Ivan Gledec
Voditelj/ica skupine: Miljenko Papić
Voditelj/ica tamburaškog sastava: Ivan Gledec
Voditelj/ica pjevanja: Ivan Gledec

Zagorski plesovi izvedeni su ujednačeno ali bez stilskih akcenata. U plesu Oberštajer prva doba ipak mora u koraku biti naglašena. Ples Ajnezrica preuzet je iz koreografije dr. I. Ivančana – Zagorski drmešari i to bi svakako trebalo ubuduće ispustiti iz izvedbe i korisiti pravilnu – izvornu figuru plesa Ajnzerica. Ples Pod mostec je dobro scenski osmišljen u prostoru i djeca su se točno kretala po zadnim scenskim crtežima ali treba su to izvoditi živhanim (svadbarskim korakom.)
Izvođački sastav: 16 djevojčica

Zagrebački folklorni ansambl dr. Ivana Ivančana
Kombinirana dječja folklorna skupina
Dvoje milih, dvoje dragih – pjesme i plesovi Slavonije (praizvedba)
Autor/ica koreografije: Ana Marić
Autor/ica glazbene obrade: Marko First
Voditelj/ica skupine: Ana Marić – plesni korepetitor, voditeljica dječjeg folklora (prema kriterijima HDFKiV)
Voditelj/ica tamburaškog sastava: Marko First

Ovoj koreografiji i izvedbi nema se što prigovoriti. Mlađa djeca su izvodila dječji folklor (Ide vlak teretnjak, Gdje si bila curice, Dvoje milih, dvoje dragih i završila s Mi smo djeca vesela. Starija djeca su nam izvela Kalo kalilo, Ljuljška se vrbičica, Opa cupa skoči i Kalendari u točnim plesnim obrascima i primjerenim koreografskim crtežima.  Primjeren izbor plesova toj dobnjoj skupini. Dinamička linija je bila sigurna i dobro vođena od početka prema kraju. Možda je sam kraj i korakom i pokretom trebalo naglasiti.
Izvođački sastav: 29 djevojčica i 4 dječaka