Zagreb, 28.02.2018.

Stručno izvješće o nastupu dječjih folklornih skupina na 22. smotri dječjeg folklora Krapin sko-zagorske županije,održanoj 24.02.2018., s početkom u 17:00, u Osnovnoj školi Ksavera Šandora Đalskog u Zaboku

OPĆENITO

Pišući ovaj uvod, bacio sam oko na vlastita izvješća napisana proteklih godina s ciljem usporedbe pojedinih segmenata folklornih izvedbi i mogu kazati da je ove godine ostvaren velik napredak u oblikovanju folklora za scenu, uvježbanosti djece, vokalnom izričaju i poštivanju primjernosti pri izboru folklorne građe za određeni uzrast djece ili skupinu. Tu i tamo su se pojavili neki sitni detalji koje bi trebalo korigirati ili izostaviti, ali, gledajući u cjelini, skupine su dobro uvježbane i pripremljene za nastup na Smotri.

Važno je naglasiti da smo vidjeli lijepe i skladne koreografske uratke, autorske ideje te skladne prikaze u prostoru i vremenu. Vidjela se i namjera da se pri izvedbi plesova iz Hrvatskog zagorja, osim ujednačenosti, prikaže i stil plesa. Djeca su se dobro snalazila na ovom vrlo “nezgodnom” scenskom prostoru. Znatno poboljšanje je napravljeno i u prezentaciji narodnog ruha. Frizure su bile lijepo priređene, a broj nedovoljno dugačkih košuljica i suknji je sve manji. Tenisice još uvijek gledamo?????
Glazbeni prateći sastavi bili su neprimjetni, što govori da su se u potpunosti stopili s djecom izvođačima. Samo tako nastaviti. Nisam vidio niti čuo svirku na dječjim tradicijskim instrumentima, a tom području tradicijskog stvaralaštva bi zasigurno trebalo posvetiti više pažnje. Dječja igra, instrumenti i nošnje temelj su dječjeg folklora.

ANSAMBL “ZABOK”
dječja folklorna skupina
“CUNGE, CUNGE, CUNGERAJ”
dječje igre i plesovi iz Hrvatskog zagorja
———-
Autorica koreografije: Senka Jurina
Autor glazbene obrade: Petar Varga
Voditeljica skupine: Manuela Gorup
Voditelji glazbenog sastava: Petar Varga i Jakša Papafava

Vrlo brojna skupina djeca, bilo ih je preko četrdeset. Čak 15 dječaka. Najbrojnija skupina na smotri. Uvodnu pjesmu Cunge, cunge, cungeraj izveli su veselo i ujednačeno. Uz pjesmu Dili dili dana usklađeno su koračali po kružnicama. Zatim su izveli ples Polegala trava detelina. Također ujednačeno, a to se najbolje vidjelo po ujednačenom pljeskanju. Formirali su i lijepu kružnicu. Točku su završili brojalicom En-ten-tini, sava raka tini i svi otrčali s pozornice. Primjereno, solidno uvježbano i, bez obzira na velik broj djece, na pozornici je bio red. Ono što nije bilo primjereno jest nekoliko pari tenisica, a i nošnjice nisu baš sve bile izglačane na način kako na sceni treba prikazati i nositi.

 

KULTURNO-UMJETNIČKO DRUŠTVO “SLOGA” VELIKO TRGOVIŠĆE
starija dječja folklorna grupa “Tancuši”
“MALI FAŠNIK”
fragmenti Fašnika iz Hrvatskog zagorja
———-
Autorica koreografije: Iva Cvetko
Autori glazbene obrade: Iva Cvetko i Antonio Petak
Voditeljica skupine: Iva Cvetko, stručni voditelj (prema kriterijima HDFKiV)
Voditeljica pjevanja: Iva Cvetko
Garderobijerka: Iva Cvetko

Dobra ideja i još bolja izvedba. Male poklade su, zamaskirane u različitu odjeću, izgledale baš kako treba (različito i suprotno svim estetskim kriterijima). Da bi to bila jedna potpuna scenska sličica, djeca su trebala bolje zamaskirati lica jer suština maškaranja jest da se sakrije identitet. Trebalo bi razmisliti da li tom prigodom i u toj razuzdanoj atmosferi prepunoj improvizacije ima smisla točno izvođenje klasičnih zagorskih plesova. Mislim da je tu prilika da se maštovito osmisle koraci i pokreti na neodređenu zagorsku glazbu. Atmosferu smo (što je najteže postići) dobili, a način korištenja plesova u takvom kontekstu prepuštam autorici.
Harmonikaš kao i prethodnih godina – izvrstan.

 

KULTURNO UMJETNIČKO DRUŠTVO “ZLATKO BALOKOVIĆ” KRAPINSKE TOPLICE
srednja dječja skupina
“DOŠLI SMO K VAMA”
dječje pjesmice i plesovi s otoka Ugljana
———-
Autorica koreografije: Gordana Kapelac
Autori glazbene obrade: Gordana Kapelac i Ivan Šoštarko
Voditeljica skupine: Gordana Kapelac, voditelj pan., din. i alpske zone (prema kriterijima HDFKiV)
Voditelj glazbenog sastava: Branko Kramarić
Voditeljica pjevanja: Gordana Kapelac
Garderobijerka: Gordana Kapelac

Jedna vrlo uredna izvedba u svim segmentima. Djevojčice su bile plesno ujednačene i sigurno se kretale po zamišljenim pozicijama, a slušali smo lijep i ugodan pjev. Kostimi i frizure su bili u skladu s izvornim predlošcima. U igri Konac, konac ipak bi trebalo prikazati autentičan obrazac. Igra Kolo, kolo, bit će pir izvedena je ujednačeno i nadahnuto.
Primjereno i uvježbano.

 

KULTURNO UMJETNIČKO DRUŠTVO ĐURMANEC
mlađa dječja folklorna skupina “Buhice”
“POLEGALA TRAVA DETELINA”
dječje pjesme i plesovi iz Hrvatskog zagorja
———-
Autorica koreografije: Petra Lovrečić Lončar
Autor glazbene obrade: Siniša Miklaužić
Voditeljica skupine: Petra Lovrečić Lončar, voditelj panonske zone (prema kriterijima HDFKiV)

Uvodni ples tipa Sirotice djeca su započela u kolonama, izvodeći točan plesni obrazac i plesanje u toj formaciji mi se svidjelo jer je, na neki način, bilo estetično. No, čim se taj isti korak trebao izvesti u plesnom paru, došlo je do određenog nesuglasja. Na pravilno postavljenom krugu ujednačeno je izveden ples Polegala trava detelina. Zatim je grupa djeca izvela ples Jelica kolce vodila na formaciji “prikladnijoj” za Zagorski tanec (zvjezdastoj) što mi se baš i nije svidjelo jer podosta odskače od autentičnog plesanja na kružnici, a vizualni dojam nije toliko jak da bi se zanemario izvorišni predložak. U jednom trenutku sam pomislio da djeca to izvode pogrešno jer se tijekom plesa”mimoilaze u suprotnim smjerovima”. To je samo moje opažanje, a autorica neka odluči što će s tim segmentom koreografije. Djeca u pozadini su to lijepo izvela. Mlađe djevojčice koje su imale šarene pregače i suknjice iznad koljena izgledale su podosta skladno i estetično odjevene, ali donji rubovi suknji ipak ne bi trebali biti iznad koljena. Ples Podmostec je trebalo izvoditi življim odskočnim korakom.
Primjerno i uvježbano, uz točno pjevanje.

 

KULTURNO UMJETNIČKO DRUŠTVO “ZLATKO BALOKOVIĆ” KRAPINSKE TOPLICE
starija dječja skupina
“VESELO MI SRCE IGRA”
dječje pjesme i plesovi iz Hrvatskog zagorja
———-
Autorica koreografije: Petra Lovrečić Lončar
Autor glazbene obrade: Siniša Miklaužić
Voditeljica skupine: Petra Lovrečić Lončar, voditelj panonske zone (prema kriterijima HDFKiV)
Voditelj glazbenog sastava: Branko Kramarić
Voditeljica pjevanja: Petra Lovrečić Lončar
Garderobijerka: Petra Lovrečić Lončar

Ples Mlinček izveden je točno, sa sočnim zagorskim stilom. Ples Oberštajer je bio stilski i u koraku točan, s lijepim vođenjem kroz prostor. Ples Jelica kolce vodila vidjeli smo u istoj formaciji kao i u prethodnoj točki. Polka je izvedena u raznim plesnim varijacijama. U tom kontekstu, ne bih preporučio varijacije izvan parovnog plesanja. U izvođenju vrtnje, zabacivanje noge bi trebalo biti snažnije i okretnije.
Ujednačeno u plesu i skladno u prostoru, s vidnim nastojanjima da se izvedba i koreografski oplemeni.

 

KULTURNO UMJETNIČKO DRUŠTVO ĐURMANEC
starija dječja folklorna skupina “Tratinčice”
“POD NARANČOM LEPO KOLO IGRA”
pjesme i plesovi iz Međimurja
———-
Autorica koreografije: Petra Lovrečić Lončar
Autor glazbene obrade: Siniša Miklaužić
Voditeljica skupine: Petra Lovrečić Lončar, voditelj panonske zone (prema kriterijima HDFKiV)

Vidjeli smo “standardne” međimurske plesove koji su prikazani točno, u skladu s izvornim predlošcima.
Djeca su bila ujednačena, uz dobro pozicioniranje u prostoru scene. U pojedinim plesovima (odnosno figurama) izblijedio je međimurski stil i temperament, ali, sve u svemu, jedan vrlo korektan scenski uradak i izvedba.

 

KULTURNO UMJETNIČKO DRUŠTVO HORVATSKA, VELIKA HORVATSKA
kombinirana dječja folklorna skupina
“SVE PTIČICE ZAPJEVALE”
pjesme i plesovi iz Hrvatskog zagorja
———-
Autorica koreografije: Lucija Halužan
Autor glazbene obrade: Rudolf Tramišak
Voditeljica skupine: Lucija Halužan
Voditelj glazbenog sastava: Rudolf Tramišak
Voditeljica pjevanja: Lucija Halužan
Garderobijerka: Lucija Halužan

Uvodnu pjesmu djeca su otpjevala zvonkim glasovima i to vrlo vedro i veselo. Djevojčica starijeg uzrasta otpjevala je to u falsetu, što je na neki način umanjilo vedrinu na sceni. Naredni ples, Muha v melin nosila, izvela su mlađa djeca. Prva figura (bočno koračanje lijevo i desno) izvedena je ujednačeno, ali trčni korak nije bio u skladu s glazbenim impulsom. Bilo bi bolje da su djeca izvodila poskočni korak. Ples Oberštajer izvela su nam tri plesna para ujednačeno i usklađeno u koracima. Ples Dva koraka također je izveden ujednačeno i stilsko uvjerljivo. Na kraju, svi su zajedno izveli ples Podmostec, i to vrlo efektno.

 

KULTURNO UMJETNIČKO DRUŠTVO “LJUDEVIT GAJ” MAČE
predškolska folklorna skupina
“TRI GUSKE BIJELE”
pjesme i igre iz Podravine
———-
Autorica koreografije: Josipa Petreković
Autor glazbene obrade: Danijel Rožanković
Voditeljica skupine: Josipa Petreković
Voditelj glazbenog sastava: Danijel Rožanković
Voditeljica pjevanja: Josipa Petreković
Garderobijerke: Barbara Sokolić i Katarina Sokolić

Vrlo uspješna i nadahnuta izvedba dječjih igra s pjevanjem Tri guske bijele, Brala sam žito i pšenicu te Birajmo si frajlicu. Mališani (vrtićanci) su stvarno bili dojmljivi. Točno su pjevali i uspješno se raspoređivali na kružnici. Dobra je odluka da ih prate dva instrumenta – prim i brač. No, onda je došla dječja igra s pjevanjem Srebrna kola, zlaten kotač koju djeca nisu savladala u pokretu pa se dogodio nepotreban nesklad u koračanju. Bez te završne igre ili njene izvedbe u ovakvoj formi, ovo bi bio jedan vrlo uspješan prikaz i izvedba.
Veselo i razigrano.

 

KULTURNO UMJETNIČKO DRUŠTVO “PREGRADA”
dječja folklorna sekcija
“NA DVORIŠĆU”
dječje igre, brojalice i pjesme iz Hrvatskog zagorja
———-
Autorica koreografije: Marija Klasić
Autor glazbene obrade: Franjo Kaučić
Voditeljica skupine: Marija Klasić, voditelj dj. folklora i voditelj alpske zone (prema kriterijima HDFKiV)
Voditelj glazbenog sastava: Franjo Kaučić
Voditeljica pjevanja: Marija Klasić
Garderobijerka: Marija Klasić

Izbor dječjih igara i njihova scenska obrada odgovora naslovu točke. Imali smo dojam da su djeca stvarno na dvorištu – sve pjesme su otpjevala točno, nadahnuto su recitirala, skladno se kretala u prostoru i “osjetilo” se dvorište. Možda i malo previše jer kakofonija koja se dogodila kad je jedna grupa djeca pjevala pjesmu Miš mi je polje popasel, a ostala djeca izgovarala određenu govorkalicu, možda je ipak pretjerana. Ono što je uobičajeno na dvorištu, za scenu ipak treba dotjerati. Treba u tome naći mjeru. U izvedbi igre Regiment trebalo je malo žešće stupati. Sličice svadbe uz pjesmu Slaviček se ženil bile su vrlo scenične.
Primjeren izbor građe, maštovito scenski predstavljen. Djeca uvježbana, suknje konačno poravnate.

 

KULTURNO UMJETNIČKO DRUŠTVO “LJUDEVIT GAJ” MAČE
dječja folklorna sekcija
“SLAVIČEK SE ŽENIL”
pjesme i plesovi iz Hrvatskog zagorja
———-
Autorica koreografije: Josipa Petreković
Autor glazbene obrade: Danijel Rožanković
Voditeljica skupine: Josipa Petreković
Voditelj glazbenog sastava: Danijel Rožanković
Voditeljica pjevanja: Josipa Petreković
Garderobijerke: Barbara Sokolić i Katarina Sokolić

Krasna uvodna scena. Mnogo djece koja lijepo pjevaju i imitiraju svadbu. Ples Mlinček, ako se već odlučilo za njega, trebalo je prikazati u njegovom originalnom obliku, s “valcer korakom”. Makar je i ovako djelovalo simpatično. Dječja igra Na okolo šalata bila je lijepo i uživljeno izvedena, no određen nesklad u završnim uzastopnim skokovima nije mi se dopao. To nije trebalo izvoditi. Isto tako, nije trebalo izvoditi ni igru tipa prasičkanja jer igre sportskog karaktera nemaju scenskih vrijednosti. Igra Igra kolo izvedena je u dobrom tempu i veselo, kako i dolikuje toj igri. Uigrane izvedbe govorkalica Cinci lanci na kamenci te Ivek i Marica vrlo su veselo i uvjerljivo zaželjele sreću “Iveku” i “Marici”.
Primjerno i vrlo nadahnuto izvedeno.

 

KULTURNO UMJETNIČKO DRUŠTVO “LJUDEVIT GAJ” MAČE
mlađa folklorna sekcija
“IŠLA JE DJEVOJKA”
pjesme i plesovi iz Hrvatskog zagorja
———-
Autorica koreografije: Ivana Herceg
Autor glazbene obrade: Danijel Rožanković
Voditeljica skupine: Ivana Herceg
Voditelj glazbenog sastava: Danijel Rožanković
Voditeljica pjevanja: Ivana Herceg
Garderobijerke: Barbara Sokolić i Katarina Sokolić

Vrlo zrela i ujednačena izvedba zagorskih plesova. Čak smo vidjeli i stilska obilježja koja krase prikazane plesove. Osim, naravno, u završnom drmešu, gdje je trebalo malo jače “stisnuti” korak. No, pri tome je ipak napravljen primjeren raspored izvođača – starija djeca su plesala drmeš dok su mlađa djeca bila u pozadini.

 

KULTURNO UMJETNIČKO DRUŠTVO BELEC
dječja folklorna sekcija
“NEBO DAJ OKU”
prikaz božićnih običaja iz Hrvatskog zagorja
———-
Autorica koreografije: Jasmina Petrinec
Autor glazbene obrade: Robert Mihovilić
Voditeljice skupine: Jasmina Petrinec i Ines Bručić
Voditelj glazbenog sastava: Robert Mihovilić
Voditeljica pjevanja: Ines Bručić
Garderobijerka: Marija Bručić

Lijep scenski prikaz božićnih običaja. Nemam primjedbi. Sve je izvedeno ujednačeno, skladno i nadahnuto. Osobno mislim da je uz “štalicu” trebalo otpjevati neku prigodnu betlehemarsku pjesmu jer su njihovi ophodi bili vrlo značajni.
Primjereno, kratko i slatko.

 

KULTURNO UMJETNIČKO DRUŠTVO “GOLUBOVEC”
mlađa dječja folklorna skupina “Slavičeki”
“SAKA PUCA RADA TANCA”
dječje igre, pjesme i plesovi iz Hrvatskog zagorja
———-
Autorice koreografije: Martina Brozd i Vlatka Brozd
Autor glazbene obrade: Damir Mumlek
Voditeljica skupine: Vlatka Brozd
Voditelj glazbenog sastava: Damir Mumlek
Voditeljica pjevanja: Vlatka Brozd
Garderobijerka: Vlatka Brozd

Za ovaj scenski prikaz mogu kazati da je izuzetno dobro “vođen”, sve do igre s pjevanjem Muha v melin nosila. Osim spomenute, vidjeli smo još nekoliko zanimljivih dječjih igara s pjevanjem, točno otpjevanih i otplesanih. Prije svake pjesmice tamburaši su odsvirali kratak uvod pa su djeca, vrlo snažim i zvonkim glasom, točno započinjala s pjevanjem. No, u igri Muha v melin nosila s vremena na vrijeme su se “pogubila” u intonaciji – međutim, u plesu su djeca bila podosta sigurna.
Mislim da završnu dječju igru Muha v melin nosila nije trebalo izvoditi, već je trebalo završiti s pjesmom Saka puca rada tanca. Tada bi to bio odličan scenski uradak.

 

KULTURNO UMJETNIČKO DRUŠTVO “LOVRO JEŽEK” MARIJA BISTRICA
dječja folklorna grupa “Tičeki”
“DJEČJE IGRE HRVATSKOG ZAGORJA”
———-
Autorica koreografije: Karmen Klancir
Autor glazbene obrade: Robert Mihovilić
Voditeljica skupine: Karmen Klancir
Voditelj glazbenog sastava: Robert Mihovilić
Voditeljica pjevanja: Karmen Klancir
Garderobijerke: Maja Ozimec i Mira Čičmak

Djeca su točno pjevala i imitirala svirku na naslovljenim instrumentima. Igra Igra kolo izvedena je veselo, ali pomalo “gužvasto”. Dječje igre Gdje si bila curice i Mali bratec Ivo ne spadaju u folklor Hrvatskog zagorja. “Miješanje” tradicija iz raznih krajeva Hrvatske nije prihvatljivo i opravdano. Za vrijeme igre Pošto kume lonac prikaz se pomalo “izgubio” u vremenu, ali bitno je da su djeca u tome uživala i iskoristila svoj trenutak pod svjetlima pozornice.

 

KULTURNO UMJETNIČKO DRUŠTVO “LOVRO JEŽEK” MARIJA BISTRICA
dječja folklorna grupa “Žveglice”
“TRI GUSKE BIJELE”
brojalice, igre i plesovi iz Podravine
———-
Autorica koreografije: Mirjana Micak
Autor glazbene obrade: Robert Mihovilić
Voditeljica skupine: Mirjana Micak
Voditelj glazbenog sastava: Robert Mihovilić
Voditeljica pjevanja: Mirjana Micak
Garderobijerke: Maja Ozimec i Mira Čičmak

Sve je posloženo kako treba. Primjereno, s izuzetno dobrim vremenskim okvirom za svaku dječju igru. Nisam zamijetio koreografske zahvate, ali na sceni je svaka sekunda bila ispunjena. Poruka je – u jednostavnosti se krije ljepota.

 

KULTURNO UMJETNIČKO DRUŠTVO “LOVRO JEŽEK” MARIJA BISTRICA
dječja folklorna grupa “Kolovrti”
“STARA MAJKA”
plesovi iz Hrvatskog zagorja
———-
Autor koreografije: Alen Šušković
Autor glazbene obrade: Robert Mihovilić
Voditelj skupine: Alen Šušković
Voditelj glazbenog sastava: Robert Mihovilić
Voditeljica pjevanja: Tatijana Lenart
Garderobijerke: Maja Ozimec i Mira Čičmak

Sve što smo vidjeli bilo je u skladu sa zagorskim pjevnim i plesnim folklorom. Vrlo ujednačena skupina djece, plesno dobro pripremljena, dobrog držanja, mogli bismo kazati čak i plesno školovana. Plesači/ce se izvrsno snalaze u prostoru i postavljaju na koreografske “crteže”. Izbor plesova je bio dobar i primjeren pa su ih djeca sigurno savladala i stoga se točno kretala po vrlo zahtjevnim koreografskim linijama i pozicijama.
Nadam se da će ova generacija i nadalje ostati u svijetu folklora.

Temeljem zahtjeva organizatora, predlažem sljedeće skupine za predstavljanje Krapinsko-zagorske županije na prigodnim manifestacijama:

MLAĐI UZRAST

KULTURNO UMJETNIČKO DRUŠTVO “PREGRADA”
dječja folklorna sekcija
“NA DVORIŠĆU”
dječje igre, brojalice i pjesme iz Hrvatskog zagorja
Autorica koreografije: Marija Klasić
Autor glazbene obrade: Franjo Kaučić
Voditeljica skupine: Marija Klasić, voditelj dj. folklora i voditelj alpske zone (prema kriterijima HDFKiV)
Voditelj glazbenog sastava: Franjo Kaučić
Voditeljica pjevanja: Marija Klasić
Garderobijerka: Marija Klasić

STARIJI UZRAST

1. KULTURNO UMJETNIČKO DRUŠTVO “LOVRO JEŽEK” MARIJA BISTRICA
dječja folklorna grupa “Kolovrti”
“STARA MAJKA”
plesovi iz Hrvatskog zagorja
Autor koreografije: Alen Šušković
Autor glazbene obrade: Robert Mihovilić
Voditelj skupine: Alen Šušković
Voditelj glazbenog sastava: Robert Mihovilić
Voditeljica pjevanja: Tatijana Lenart
Garderobijerke: Maja Ozimec i Mira Čičmak

2. KULTURNO UMJETNIČKO DRUŠTVO “ZLATKO BALOKOVIĆ” KRAPINSKE TOPLICE
starija dječja skupina
“VESELO MI SRCE IGRA”
dječje pjesme i plesovi iz Hrvatskog zagorja
Autorica koreografije: Petra Lovrečić Lončar
Autor glazbene obrade: Siniša Miklaužić
Voditeljica skupine: Petra Lovrečić Lončar, voditelj panonske zone (prema kriterijima HDFKiV)
Voditelj glazbenog sastava: Branko Kramarić
Voditeljica pjevanja: Petra Lovrečić Lončar
Garderobijerka: Petra Lovrečić Lončar