Zagreb, 17.11.2017.

Stručno izvješće o nastupima dječjih folklornih skupina na Smotri dječjeg folklora Međimurske županije, održanoj 11. i 12.11. 2017. u Maloj Subotici

 

Organizacija i realizacija Smotre u svim segmentima bila je izvrsna. Ukusno priređena pozornica s prigodnim dječjim crtežima i tradicijskim detaljima, uravnoteženo ozvučenje pjevača i svirača, osmišljena konferansa, likovno oblikovani pisani programi sa svim potrebnim informacijama o izvođačima, ispunjeno i raspoloženo gledalište, pristojno ponašanje djece koja su sjedila u gledalištu i čekala svoj nastup, uvodne riječi zvaničnika su bile prigodne i poticajne, kao član stručne komisije imao sam sve uvjete za nesmetano praćenje smotre.
Općenito, međimurci mogu biti ponosni na svoje folklorne voditelje i djecu – izvođače jer u njihovim izvedbama sačuvana je „međimurština“, a to je najbitnije. Vidna su nastojanja glede ispravnog načina prenošenja tradicije na nove generacije i to je pravi put u očuvanju lokalnog identiteta. Svjestan sam da je folklorna djelatnost vrlo skupa i zahtjevna te je teško realizirati sve zahtjeve na koje nas obavezuje odgovornost prema tradiciji, ali zahvaljujući velikom entuzijazmu malih i velikih folkloraša te njihovim voditeljima, u Međimurju se još uvijek održava na kvalitetnoj scenskoj razini.
Sve skupine su vrlo lijepo i točno pjevale s naglašenim međimurskim dijalektom. Plesovi su izvođeni manje više ujednačeno ali treba više pažnje posvetiti općenito plesnoj kulturi (držanje, scenski ponašanje, odnos u parovnom plesanju i sl.) te međimurskom plesnom stilu. Tamburaši su besprijekorno pratili djecu samo u jednom slučaju došlo je do dihotomije između djece – plesača i tamburaša. Pohvalno je što se nekoliko voditelja odlučilo uvrstiti dječje tradicijske instrumente i mogu kazati da je to vrlo lijepo „leglo“ uz tamburaški zvuk. S time treba nastaviti i pokušati cijelu izvedbu odsvirati na dječjim instrumentima.
Opet, kao i prošle godine (nešto u manjoj mjeri) vidan je bio nesklad u duljini pregača, suknji i košuljica. Na sceni suknje – košuljice trebaju biti poravnate (jednako udaljene od poda), duljina pregače i suknje treba biti iste duljine tako nalaže tradicija ili barem ako su različite duljine onda treba nastojati da ta razlika bude ujednačena. Dužina košuljice treba biti do polovine potkoljenice. Nekoliko skupina je bilo izvrsno odjeveno što govori da se može ako se hoće i zna.
Temelj za uspješnost izvedbe je primjerenost u izboru folklorne građe prosječnoj mogućnosti određene skupine djece. Podosta skupina je nastupilo u izvedbi plesova s mlađim i starijim dobnim uzrastom djece i vidjelo se kako mlađi ipak nisu što je i očekivano mogli to ravnopravno izvoditi sa starijima. Neki su ih razdvojili i mlađima dali dječje igre, a starijima plesove što je prihvatljivo rješenje i trebali bi ga svi usvojiti. Nije uputno narodni ples mijenjati zbog prilagodbe djeci jer time na neki način oštećujemo i osiromašujemo plesnu tradiciju.
Na smotri je sudjelovalo ukupno 440 izvođača od toga 277 djevojčica 78 dječaka i 97 tamburaša. Zamjetno je da u skupinama ima podosta dječaka što je veliki uspjeh.
Ovaj izvještaj ima za cilj analizirati nastupe i stručnim savjetima unaprijediti rad voditelja, dok su sva djeca -izvođači zaslužila velike pohvale.

SUBOTA,11. 11. 2017.

1.KUD „Strahoninec“, Strahoninec
-mješovita dječja skupina
-koreografija međimurskih kola i plesova
Voditelj folklorne skupine:Majda Bujan
Voditelj tamburaške skupine:Marijan Lastavec
Djeca su ujednačeno izvodila zadane plesne predloške. Slušali smo i točan pjev. Plesovi Međimurski lepi dečki i Raca plava nepotrebno su pojednostavljeni i to izvan figurativnosti obrazaca navedenih plesova. Za vrijeme izvođenja drugog djela plesa Klinček stoji pod oblokom (okret djevojčica) djeca nisu izvodila plesne korak, a trebala su. Više pozornosti usmjeriti prema točnom izvođenju plesnih koraka.

2. KUD „Kotoriba“, Kotoriba
-dječja folklorna skupina od 10 do 15 godina
-koreografija međimurskih kola i plesova
Voditelj folklorne skupine: Zvonko Habuš
Voditelj tamburaške skupine: Vinko Horvat
Izvedba plesnih koraka je bila ujednačena ali trebalo je donijeti više stila i čvrstine u izvedbi. Isto tako pjevanje je bilo točno, ali podosta slabašno. S kontinuiranim radom navedeni detalji bi se zasigurno mogli poboljšati.

3.KUD „Mačkovec“, Mačkovec
-mješovita dječja skupina
-dječje igre s pjevanjem, izvorna međimurska kola i plesovi
Voditelj folklorne skupine:Ivana Topličanec, Lea Kovačić
Voditelj tamburaške skupine: Zoran Ratajec
Uvodna pjesma Tri djevojke izvedena je s lijepim bojom dječjih glasova. Nisam shvatio ulogu dviju djevojčica koje su sjedile na sceni ispred ostalih. Mislim da ih je trebalo postaviti za to vrijeme sa strane. Izvedba plesa Klinček je bila ujednačena ali dva plesna para i jedna trojka nisu na sceni djelovali dojmljivo. U dječjoj igri Vrapček se je ženil vidjeli smo domišljate imitacije u skladu sa sadržajem pjesme i vrlo nadahnute izvedbe. Primjeren izbor građe ali sa scenskog gledišta možda ples Klinček nije trebao biti izveden i tada bi to bio cjeloviti prikaz dječjeg folklora što bi s obzirom na dob i relativno mali broj izvođačica bilo puno bolje rješenje.

4.KUD „Sveti Jeronim“, Štrigova
-mješovita dječja skupina
-dječje igre s pjevanjem, izvorna međimurska kola i plesovi
Voditelj folklorne skupine: Valentina Bogdan
Voditelj tamburaške skupine: Slavko Bregović
Djevojčice su bile odjevene u bijele košulje, suknje i crne pregače. To odgovara lokalnoj tradiciji ali djeluje previše uniformirano i mislim da su male djevojčice mogle biti u bjeljim košuljicama kako bi se to ipak izbjeglo. Plesovi su izvedeni ujednačeno, a pjesma točna. Sasvim se opravdano za vrijeme izvede plesova mlađu djecu odvojilo od starije ali u tom slučaju nisu trebala izvoditi plesove već se igrati plesa ili primjerenih igara. U takvim slučajevima kad je na sceni dominantan ples onda se malu djecu postavi sa stane i to iza jer tako vizualno ističemo
prioritetni sadržaj. Svirka mlađe djece na tradicijskim instrumentima obogatila je glazbenu podlogu i učinila dojmljivim sam kraj izvedbe.

5.KUD „Seljačka sloga“ Donja Dubrava
-dječja folklorna skupina od 10 do 15 godina
-izvorna međimurska kola i plesovi
Voditelj folklorne skupine: Nino Klobučarić
Voditelj tamburaške skupine: Antun Horvat
Ova skupina je u svim segmentima folklorne izvedbe: ples pjesma glazba nošnja bila na visokoj razini. Posebne pohvale za izvedbu plesa Pargalais koji se rijetko viđa, a izveden je ujednačeno u koraku s jasnim akcentima u pokret i kretanjem u prostoru.

6.KU „Seljačka sloga“ Prelog
– mješovita dječja skupina
– izvorna međimurska kola i plesovi
Voditelj folklorne skupine: Suzana Lacković, Helena Fajić Voditelj tamburaške skupine: Damir Mužanić
Vidjeli smo različite tradicijske sadržaje. Dječje igre s pjevanjem , imitacije, govorkalice i narodne plesove. Djeca su u igri bili podosta uživljena, a u plesu i pjesmi usklađena. Plesni program su izvodila sva djeca, različite dobi i to vrlo ujednačeno.

7. KHUU „Sveti Martin na Muri“
-mješovita dječja skupina
-dječje igre s pjevanjem, izvorna međimurska kola i plesovi
Kad na sceni vidimo 42 djece različitih dobnih uzrasta između kojih 12 dječaka već sama ta činjenica zaslužuje sve pohvale. Djeca su bila odjevena u tri tipa nošnji što je znatno obogatilo vizualni utisak. U uvodnim dječjim igrama djeca su bila svoja na svome i bez obzira što se radi o neobaveznom sadržaju bila su pri tom vrlo organizirana. U izvedbi plesova starija su se djeca ipak u tome bolje snalazila što je bilo i za očekivati. Možda je trebalo skupinu podijeliti u dvije izvedbe gdje bi mlađi izvodili dječji folklor, a stariji narodne plesove.

NEDJELJA 12.11.2017.

1.KUU „Zvon“župne zajednice Mala Subotica
-dječja folklorna skupina do10 godina
-koreografija međimurskih kola i plesova
Voditelj folklorne skupine:Marija Jelenić
Voditelj tamburaške skupine: Valentino Škvorc
Djevojčice su na početku izvele uspavanku Pujo hajo pri čemu su nosila lutke i „uspavljivale ih primjernim pokretima ruku i tijela. Zatim smo vidjeli vrlo dojmljivu izvedbu dječjih igara s pjevanjem Cin can cvrgudan, Oj Suza suzena, uz pratnju na dječjim tradicijskim instrumentima. Naredni plesovi su izvedeni ujednačeno. Kostimografija je bila primjerena, mlađa djeca u košuljicama, a stariji u nošnjama. Primjeren izbor građe dobi djece-izvođača.

2.KUD „Dr. Vinko Žganec“, Vratišinec
– starija skupina
-dječja folklorna skupina od 10 do 15 godina
-koreografija međimurskih kola i plesova
Voditelj folklorne skupine:Maritina Kuretić-Sedlar
Voditelj tamburaške skupine: Nikola Kraljić
Plesovi su izvedeni na formaciji kružnice s time da je autorica osvježila „scenu“ u plesu Klinček…s imitacijama na tekst pjesme. To je bilo originalno i šteta što nismo vidjeli više takovih zamisli. Završni Čardaš glazbeno je izvrsno zvučao čemu je pridonijela i svirka na dječjim tradicijskim instrumentima, ali nažalost u plesu četiri djevojčice nisu još u cijelosti ovladale tim zahtjevnim plesom. Možda je moglo i bez Čardaša čime bi točka u cjelini bila puno uspješnija. Ostali plesovi i pjesme izvedeni su uvježbano i skladno.

3.KUD „Šandorovec“, Šandorovec
-mješovita dječja skupina
-dječje igre s pjevanjem, međimurska kola i plesovi
Voditelj folklorne skupine:Jelena Gornik
Voditelj tamburaške skupine: Nikola Kraljić
Voditeljica nam je prikazala podosta iz dječjeg folklornog stvaralaštva, djevojčice su nosile lijepo pripremljen vjenčiće, slušali smo svirku na dječjim tradicijskim instrumentima i vidjeli smo dječje igračke. U uvodnom dijelu djeca su se lijepo zaigrala i uz spomenute rekvizite to je bila baš lijepa i vjerodostojna scena. Narodni plesovi izvedeni su uigrano jedino bi trebalo u plesu Vu toj Turskoj zemlji izvesti jači akcent u pokretu i uskladiti s ritmičkom strukturom.

4.KUD „Fijolica“ Orehovica
– dječja folklorna skupina od 8 do 12 godina
– izvorna međimurska kola i plesovi
Voditelj folklorne skupine: Maja Srnec
Voditelj tamburaške skupine: Zlatko Bacinger
Ova su nam djeca donijela veselu atmosferu na scenu i k tome su uspješno pokazala svoje pjevno i plesačko umijeće. Lijepo pjevaju, uigrano plešu i još malo treba poraditi na čvrstini i međimurskom plesnom stilu.

5.KUD „Zasadbreg“, Zasadbreg
– mlađa skupina
-dječja folklorna skupina do 10 godina
-dječje igre s pjevanjem
Voditelj folklorne skupine: Barbara Dunjko i Lucija Šajnović
Voditelj tamburaške skupine: prof. Miroslav Novak
Slušali smo lijepo i mekano pjevanje, a djeca su bila ujednačena u koraku i kretanju na sceni. To su najbolje manifestiralo u ujednačenom skoku prilikom izvedbe plesa Crni kos. Jedino malo nesigurnost se primijetila u izvedbi plesa Komar gdje su se djeca neujednačeno tijelom zakretala. Scenska dinamika je bila jako dobro posložena.

6. KUD „Zasadbreg“, Zasadbreg
– starija skupina
– dječja folklorna skupina od 10 do 15 godina
– međimurska kola i plesovi
Voditelj folklorne skupine: Barbara Dunjko i Lucija Šajnović
Voditelj tamburaške skupine: prof. Miroslav Novak
U ovoj točki vidjeli smo klasičnu izvedbu međimurskih plesova od strane starijeg dječjeg uzrasta. Sve je izvedeno na manje-više izvornim prostornim formacijama i plesnim koracima. Ujednačeno u plesu i pjesmi ali ova skupina obzirom na dob trebala bi pokazati više međimurskog stila. U završnom plesu Mlinček, izvođači nisu savladali korak valcera.

7.KUD „Žiškovec“
-dječja folklorna skupina od 3 do 10 godina
– izvorna međimurska kola, pjesme i plesovi
Voditelj folklorne skupine:Katrin Kotur
Voditelj tamburaške skupine: Nikola Kraljić
Uvodna pjesma je lijepo i točno otpjevana da bi se nastavilo s dječjom igrom s pjevanjem Igra kolo u dvadeset i dva. Tu je postignuta dobra dinamiku scenskog prikaza. Potom je uslijedio ples Rašpa koji je izveden podosta neujednačeno u prvom djelu. Po meni, nije ga trebalo izvoditi jer nije primjeren ovoj skupini djeca, a drugo ne pripada međimurskoj plesnoj baštini. To je ples koji se početkom stoljeća počeo izvoditi na našim prostorima, a pripada meksičkoj glazbenoj tradiciji. Ples Žena išla na gosti izveden je korektno.

8.Dječja folklorna skupina DV „Stonoga“, Novo Selo Rok
– dječja folklorna skupina do 10 godina
– dječje igre s pjevanjem
Voditelj folklorne skupine: Jagoda Srša, Smiljana Nedeljko
Voditelj tamburaške skupine: Nikola Kraljić
Vrtičanci su me ugodno iznenadili svojim izvedbom. Prvo valja pohvaliti voditeljice koje su izabrale primjeren program za ovu dob djece i vrlo su pažljivo, obučene u nošnje, na sceni pratile i bila im podrška. Možda su mogle i „zaigrati se“ s djecom te im u nekoliko navrata pomoći da se brže snađu u prostoru i održe tempa izvođenja. Djeca su jako lijepo pjevala. U izvedbi je sudjelovalo uz devet djevojčica i devet dječaka što cijelom prikazu daje dodatnu vrijednost i potvrdu dobrog pedagoškog rada.
9.KUD „Donji Vidovec“ -mješovita dječja skupina -koreografija međimurskih kola i plesova
Voditelj folklorne skupine: Monika Cenko Voditelj tamburaške skupine: Nikola Matulin
Izvrsno. Ples, pjesma, glazba i narodna nošnja maksimalno su bili usklađeni i to je ono što želimo vidjeti na sceni. Tempo izvedbe plesa Klinček stoji pod oblokom treba usporiti. Vidjeli smo i nekoliko uspješnih koreografskih zahvata. Samo tako nastaviti.

Temeljem zahtjeva organizatora izdvojio bi slijedeće skupine poredane po vrsnoći izvedbe:
1.KUD Donji Vidovec
2.KUD „Seljačka sloga“, Donja Dubrava
3. KUU Zasadbreg
– mlađa skupina
5. KUU „Zvon“
4. KUD „Seljačka sloga“ Prelog
6. HKUD Sveti Martin na Muri