Stručno mišljenje o izvedbama dječjih folklornih skupina na 23. smotri dječjeg folklora u Kutini, 6.04.2013.

Uvod

Ovo je moj 23. dolazak u svojstvu ocjenjivačkog suda na dječju smotru u Kutinu. Gledam brojna meni draga lica koja još uvijek traju u svom plemenitom radu s djecom. Nasmijani i uvijek strastveni kad je u pitanju folklor, uporno nastavljaju okupljati djecu i stvarati scenske prikaze usprkos brojnim društvenim nedaćama i ne razumijevanju nadležnih društvenih struktura. Svakako zaslužuju velike pohvale za svoj rad i nadamo se da neće podleći vremenu i okolnostima. Nakon tolikih godina razgovora, stručnih savjetovanja i pisanih izvješća mogu kazati da je sve imalo smisla jer očito je da su voditelji usvojili ispravna pedagoška, etnološka i scenska načela te ih nastoje primijeniti u radu s djecom. Tamburaški sastavi su izvrsno pratili djecu, odijevanje i nošenje narodnog ruha na zavidnoj je razini i jedino bi možda više trebalo posvetiti pažnje kvaliteti sceničnosti prikaza i scenskom ponašanju djece. Svima nam bi trebao biti cilj postići uspješan scenski uradak koji će imati ideju, smisao, sklad i dinamičku liniju. O tome bih mogao puno pisati ali odlasci na moje seminare i školu folklora vjerojatno bi značajno potaknulo i proširilo obzore zainteresiranih u tom pogledu. Djeca na sceni trebaju biti opuštena, vesela i nasmijana. To postižemo primjernim izborom građe i kontinuiranim radom kroz duži period. Ako to nismo uspjeli ostvariti teško da ćemo vidjeti nasmijana dječja lica.

Organizacija smotre i ove godine bila na visokoj razini u svim segmentima i to je uostalom tradicija poduži niz godina. Stoga upućujem sve pohvale gospođi Ljerki i ekipi.

Hrvatsko društvo folklornih koreografa i voditelja jedina je stručna strukovna udruga u Hrvatskoj koja okuplja voditelje i koreografa te je nadležna za izdavanje licenci za rad i utvrđivanje statusa folklornih voditelja. Kako uskoro ulazimo u Evropu vjerojatno će se mnogo toga trebati regulirati u svezi rada s djecom i mladima. Želja i entuzijazam više neće biti dovoljni već papri i potvrde o stručnosti. Stoga pozivam sve voditelje da se učlane u Hrvatsko društvo folklornih koreografa i voditelja. Sve obavijesti na tel. 098 1794460 Blaženka Halambek – tajnica Društva.

Stručno osvrt ove godine smatram nekako suvišnim jer nema se potrebe, srećom, puno pisati jer sam u uvodnom dijelu skoro sve rekao ali kako ipak je to dio ugovornih obaveza iste ću izvršiti kako se od mene očekuje.

1. KUD „Moslavčanka“-Donja Gračenica
Moslavačke pjesme i plesovi
Voditeljica folklora: Marija Tomljenović
Voditelj tamburaša: Drago Denković

Stariji uzrast djece predstavio nam je narodne plesove Lepi Ivo, Okreni se, Milica i Drmeš. Zadani plesovi su izvedeni ujednačeno ali ipak je trebalo malo više proradit na stilskim značajkama jer ih u ovoj izvedbi nismo primijetili.

2. KUD ČEŠKA BESEDA – Međurić
Dječje igre i plesovi iz južne Češke
Voditelj: Dana Stakor

Izvrsna razigranost i uživljenost djece. U takvoj veseloj i vedroj atmosferi greške se ne primjećuju ili naprosto prekrije dječji smiješak. Sve čestitke za to postignuće voditeljici.

3. Dječji folklorni ansambl „ KUD „ Moslavina“ – Kutina
Voditeljica folklora Aleksandra Savić Nikotović
Arijana Rudić
Voditelj tamburaša: Matija Krmek

Izuzetno dobro napravljen izbor dječjih igra s pjevanjem i plesova te dobro raspoređen prema dobnim skupinama. Djeca su prikazala vrlo lijepo i točno pjevanje. Možda je ipak trebalo mahnuti publici jer ova djeca su zaslužila velik i poduži pljesak.

4. KUD „Ilova“
Voditeljica folklora: Aleksandra Savić Nikotović
Voditelj tamburaša: Josip Ferenčaković

Izvedba djece je za pohvaliti. Točno i lijepo pjevanje, „znalačko“ kretanje po zadanim prostornim crtežima, ujednačeno pokreti i koraci Skaldno uvježbano i nadahnuto. . Poklon je svakako trebalo izvesti.

5. KUD “REPUŠNICA”, Repušnica
Voditeljica folklora: Đurđica Radošević
Voditelj tamburaša: Siniša Pastula

Ova nam dječja skupina već nekoliko godina prezentira program u sličnom scenskog formatu koji je po meni opravdan i održiv. Sve tri skupine raspoređene po dobnim uzrastima odmah su izašle na scenu i redom su izvodile svoj program. Najmanji su bez glazbene pratnje izveli nekoliko dječjih igara to je izgledalo lijepo i vrlo uvjerljivo. Malo starija grupe djece predstavila nam se s nekoliko primjerenih plesova i to je također bilo dosta organizirano i ujednačeno izvedeno.
Najstarija su uigrano i točno izveli nekoliko složenijih narodnih plesova. Ipak iz scenskog ugođaja je nestalo vedre atmosfere poglavito u jačini vokalnog izričaja, jedva smo čuli dječje glasove. A to je i bilo za očekivati jer je veliki broj mlađih izvođača otišao sa scene.

6. KUD „Ivančice“
Voditeljica folklora: Katica Tomac
Voditelj tamburaša: Damir Kralj

U ovoj scenskoj prikazu vidjeli smo podosta zanimljivih dječjih igara s pjevanjem koje su izvedene veselo i vrlo raspoloženo. U igri Princeza trebalo je „princezu“ postaviti ispred kola ili u polukrug da vidim te njezine imitacije. U igri Mi smo djeca vesela solisti nisu baš sigurno pjevali za razliku od ostalih koji su to sigurno izvodili. Primjerne i ispravan pedagoški rad i pohvale za izbor igara koje rijetko viđamo na scenama.

7. Dječji folklorni ansambl „ KUD – a„ Martinčani“, Martinska Ves
Voditeljica folklora: Ana Prelac
Voditeljica folkloraša: Ivan Kleković

Uvodne dvije dječje igre Burmutica i ‘Ko je moje guske krao, djeca su prezentirala na ispravan način jer smo vidjeli koji je smisao tih igara s time da bi trebalo obratiti pozornost na točnost u pjevanju. Plesove Milicu (Janicu) i Repu djeca su izvela ujednačeno. Malu djecu je nakon njihove izvedbe trebalo izvesti sa scene jer sjedenjem na prednjem dijelu scene zaklonila su starije plesače.

8. KUD „ POTOČANKA“, Potok
Voditeljica folklora: Ljiljana Masnjak

Prvi dio ove izvedbe je u cijelosti pogodio i obuhvati sve elemente dječjeg folklornog stvaralaštva. Mala djeca se igraju, a starija ima sviraju na dječjim tradicijskim instrumentima. Nakon ovo idilične scenske prezentacije, na sceni ostaje desetak starijih curica koje su nam prikazale nekoliko šetanih kola. Sa scenskog gledišta nastup ovih starijih curica je bio nepotreban no vjerujem da sa sociološkog gledišta bio opravdan.

9. KUD „Ivančice“
Voditeljica folklora: Katica Tomac
Voditelj tamburaša: Damir Kralj
„Urodila Žuta Dunja“
(dječja kola iz Moslavine)

Starija grupa djece nam je prikazala primjerne narodne plesove iz moslavačkog kraja. Na početku su se curice „malo kao upjevavale“ ali to je trebalo scenski bolje obraditi. Sve plesove su djeca izvela ujednačeno i točno na način adekvatan plesnoj tradiciji. No ovih šest minuta u koreografskom smislu nije baš najbolje iskorišteno izgubila se dinamička linija pri odlasku mlađih i dolasku starijih na scenu. Makar sam način toga izvođenja, učinjen je vrlo umješno i zanimljivo.

10. Matica Slovačka Međurić
Svakako najzanimljiviji dio ove izvedbe dogodio se kad su se djeca igrala imitacije ovčica. To su djeca baš sočno i uživljeno izvodila. Igre imitacije su vrlo poticajne djeci i koja mogu samostalno stvarati divne kreacije nekad čak kao plod trenutnog nadahnuća. To je dječji folklor i šteta što ga nije bilo više u ovoj izvedbi. Završni ples na linijama nije bio neophodan. Nepotrebno smo gledali plesnu neuvježbanost djece

11. KUD „Moslavec“
„Idemo se igrati prediva“

Cijela izvedba se temeljila na imitacijama poslova oko prerade lana. To je vrlo doro osmišljeno i postavljeno na sceni. Djeca su naravno takve predloške vrlo dobro izvodila ali možda je ipak trebalo malo više prostora ostaviti njima za trenutna nadahnuća i vlastite improvizacije i imitacije. Imitacija to prestaje biti ako je dirigiran u takvom slučaju brzo prelazi u plastičnost i grotesku. U svakom slučaju čestitke na originalnosti.
Voditeljica folklora: Jasminka Bartolić
Voditelj tamburaša: Branka Pastula

Obzirom na vrlo veliku ujednačenost pojedinih izvedbi vrlo teško mi je bilo odlučiti o konačnom poretkku stoga iznosim prve tri najuspješnije izvedbe.
1. KUD „ Ilova“ – Dječje igre i plesovi iz Mosalvine
2. KUD „Ivančice“ –Ja sma mala pinceza a
3. KUD „Moslavec“ – Idemo se igrati prediva

Goran Knežević