Stručni izvještaj o nastupu dječjih skupina KUD-a „Dragutin Domjanić“- Vugrovec na 38. smotri folklornih amatera Grada Zagreba održanom 30. 05. 2015. s početkom u 17.30 u dvorani Doma kulture u Vugrovcu

Program je izvelo 65 malih izvođača/ica razvrstanih, prema dobi, u tri dječje skupine. Izvedeno je šest folklornih koreografija i jedan glazbeni inetermezzo. Izvedena je jedna praizvedba – Buj, buj zelce. Program je trajao 50 minuta. Gledalište je bilo ispunjeno. Nakon programa, u prostorijama ansambla, održan je okrugli stol s voditeljima, u vrlo konstruktivnoj atmosferi.
Dugo, dugo vremena  je prošlo, od kada sam jednom prilikom prošao kroz Vugrovec, i sada nisam bio siguran gdje se točno nalazi ali uz pomoć „kazivača“, uz cestu, uspio sam ga pronaći. No, kako sam uspješan bio u pronalaženju Vugrovca, tako sam  neuspješan bio u pronalaženju nekakvog kafića da prije “žiriranja„ sredim malo misli. I opet uz pomoć „kazivača“ otkrio sam da u Vugrovcu nema kafića ili kako bi po narodski rekli birtije. To me uistinu neugodno iznenadilo, ali zato su me nadasve ugodno iznenadili mali folkloraši i njihovi voditelji s izvedenim programom.
Već sam i prije spoznao da se u Vugrovcu s mlađom djecom kvalitetno radi. Voditeljica Snježana Fister prepoznala je vrijednost dječjeg folklora i vrlo ga uspješno prenosi na svoje mališane. No, ono što me je posebno ugodno iznenadilo to su izvedbena (plesačka)  postignuća djece starijeg uzrasta. Svima je poznato da je s tom dobnom skupinom ( 10 – 15 godina) vrlo teško uspostaviti ozbiljan i kontinuiran rad jer u pravilu toj dobi počinju zazirati od folklora i priklanjaju se „modernijim“ sadržajima. To ima za posljedicu kronično manji broj izvođača ali očito voditelj Dražen Zovko našao je načina kako animirati i okupiti veliki broj djece tog uzrasta i izvrsno ih je pripremio za ovaj nastup. Vidjeli smo ujednačene i sigurne plesne izvedbe pri čemu smo  prepoznali stilske akcente krajevnih tradicija. O nekim sitnim detaljima koje bi trebalo dotjerati ili ispustiti navesti ću u osvrtu.

1.IDEMO K SAVE VOD
(pjesme i plesovi Posavine) – stariji dječji uzrast
Voditelj plesa i koreograf: DRAŽEN ZOVKO
Voditeljica pjevanja: SANDA BAJUK
Voditelj tamburaša i glazbena obrada: DANIJEL PAVLOVIĆ
Sigurno  i ujednačeno. Pozicije i kretanje u prostoru točno. U drmešu sam osjetio dah Ljevakovićevog drmeša toga bi se trebalo riješiti. Dučec je ples neprimjeren bilo kojem uzrastu djece i u njihvoj izvedbi to izgleda samo kao plesna vježba. Djeca nisu vjerodostojno u tom plesu bez obzrira koliko ga ujednačeno i točno izvela. To sam već mnogo puta pisanim i usmenim putem obrazložio.

2.BUJ, BUJ ZELCE – mlađi dječji uzrast
(dječje igre,pjesme i plesovi Međimurja)
Voditeljica skupine i koraograf: Snježana Fišter
Voditelj tamburaškog sastava i glazbena obrada: Danijel Pavlović
Voditeljica pjevanja: Snježana Fišter
Dječje igre s pjevanjem, Buj, buj, zelce, Igra kolo, Mali bratec Ivo I Ide cug djeca su izvela razigrano i raspoloženo. Točno su se kretala u prostoru i izvodila korake, pokrete i geste.  U plesu Sejala je baba lena djeca na krugu nisu bila sigurna u izvođenju drugog djela tog plesa, dok su ostali, na polukrugu, vrlo uživljeno imitirali rukama – sadržaj.  Lijepo postavljena dinamika prikaza.

3.BRALA SAM ŽITO
(dječje igre i plesovi Podravine)
Voditelj plesa i koreograf: DRAŽEN ZOVKO
Voditeljica pjevanja: SANDA BAJUK
Voditelj tamburaša i glazbena obrada: DANIJEL PAVLOVIĆ
Primjeren izbor građe  i koreografska rješenja. Djeca su ujednačeno i točna izvodila zadane plesove. Jedino bi trebalo u podravskom drmešu prikazati i prvi dio drmeša, a ne koračati. Kretanje u prostoru i pozicioniranje na pozicije – točno.

4.MARICA SE PO ČAKOVCU ŠETALA
(pjesme i plesovi Međimurja)
Voditelj plesa i koreograf:DRAŽEN ZOVKO
Voditeljica pjevanja: SANDA BAJUK
Voditelj tamburaša i glazbena obrada: DANIJEL PAVLOVIĆ
Nemam zamjerke već samo pohvale za sve segmente ove izvedbe. Jedino na kraju treba ispustiti Hej haj šuhaj haj jer to je iz druge koreografske priče.

5.NA DRVENOM KONJIĆU
(dječje igre iz Slavonije)
Voditeljica skupine i koraograf: Snježana Fišter
Voditelj tamburaškog sastava i glazbena obrada: Danijel Pavlović
Voditeljica pjevanja: Snježana Fišter
Ovu sam koreografiju prošle godine uvrstio na  završnu večer najuspješnijih izvedaba 37. Smotre i nema potrebe je ponovo komentirati. I ovom prilikom to je bio lijep prikaz dječjeg folklore  i nadahnuta izvedba djece. U drugom djelu dječje igre Kalo,kalo došlo je do neujednačenosti koraka, ali tome je po mom mišljenju bio glavni razlog, aranžerska obrada. Slušali smo nekakav parlando koji nije bio dovoljno snažan ritmički oslonac djeci. Treba voditi računa o dinamici prikaza i  potrebnoj  progresiji tempa tako da Igra konja bude u „galopu, a ne u kasu“.

6.MEĐIMURSKI SPLET i NA DUNAVU ČARDA
Tamburaški intermezo glazbena obrada; Danijel Pavlović i Mario Pleše

7.JELICA KOLCE VODILA – pjesme i plesovi Zagorja
Voditelj plesa i koreograf:DRAŽEN ZOVKO
Voditeljica pjevanja: SANDA BAJUK
Voditelj tamburaša: DANIJEL PAVLOVIĆ
Glazbena obrada: Marijan Sivoš
I opet jedna izvrsna izvedba. O ovoj koreografiji sam pisao prošle godine i moram kazati da je sad to što se tiče stila puno bolje izvedeno. Neke sugestije koje sam tada napisao su prihvaćene, a neke nisu, pa prema tome prepuštam autoru odluku.

Na kraju upućujem sve čestitke voditeljima i predstavnicima KUD Dragutin Domjanić iz Vugrovca na jednom uspješnom dječjem folklornom  programu. Temeljem duljine trajanja programa i kvalitete izvedbe možemo s velikim zadovoljstvom konstatirati da je Grad Zagreb dobio još jedan DJEČJI FOLKLORNI ANSAMBL. Živjeli!