SALON ILI VATROGASNI DOM
U nevezanom razgovoru Senka Jurina je ispalila kako je Hrvatsko salonsko kolo starije od većine znanih međimurskih narodnih plesova. I, u pravu je. Iz pisanja dr. Ivana Ivančana u knjizi Međimurski narodni plesovi vidno je kako su nakon 2. svjetskog rata Jela Pavčec (Prelog) , Mijo Novak (Donja Dubrava) i onovremeni entuzijasti, stvarali plesove na tradicijske međimurske glazbeno predloške. Hrvatsko salonsko kolo svoju egzistenciju započelo je 1842, godine (osmislio natporučnik brodske krajiške pukovnije Marko Bogunović) i zadnja izvedba je zapisana u Dubrovniku 1936. godine. Zanimljivo je da su i jedni i drugi plesovi bili produkt autorskog stvaralaštva i to poznatih autora. O tome bih mogao na široko i na dugačko, ali nema se prostora.

 

 

PRVA FOLKLORNA IZVEDBA U POVIJESTI
Sigurno ste se možda zapitali tko je prvi izveo narodni ples u gradskoj sredini? Prema zapisima glasovitog hrvatskog etnomuzikologa i prvog etnokoreologa Franje Kuhača to se dogodilo 27.6.1818… u Zagrebu, za vrijeme posjeta cara Franje Josipa i carice Karloline Auguste. Biskup Maksimilijan Vrhovac (po njemu se zove park Maksmir) okupio je i uvježbao plemićku mladež (oba spola) u izvedbi kola, kao poruku o važnosti stvaranja zajedništva. Na melodiju „Zaspal Janko“ osmišljen je tekst koji je i objavljen pod nazivom „Pleszopiszni. Na fotki KUD Croatia u izvedbi Hrvatskog salonskog kola.

 

 

DRMEŠ U MATEMATICI I FIZICI
Drmeš u matematici i fizici Ipak, ovaj puta NITKO neće davati odgovore, jer na moju inicijativu prof. matematike i fizike Ivica Gregurec, umjetnički voditelj prema kriterijima HDFKiV iz Ivanić Grada napravio je izračune vezane uz narodni ples Drmeš koje u skraćenom obliku iznosim. Cjelovite formule i izračune možete za koji dan pogledati na www.ethno.hr. Drmeš u četvorki Brzina vrtnje u drmešu (prigorski drmeš) iznosi 8 km/h. U vrtnji u trajanju od 10 sekundi prijeđe se 21,6 metara Pri izvedbi, u nošnjama, 10 minuta drmeša, izgubi se 205,7 kalorija. Jučer smo imali vrlo koristan i inspirativan razgovor na FOLK ZOOM postaji na temu „Folklor za vrijeme i poslije korone“. Idući četvrtak ponovo na novu temu. Ajmo pričati kad već ne možemo plesati.

 

 

TKO SE NIJE SKRIO…..
Di ste junaci i junakinje,
tražim vas i nigdje vas nema
kad se FOLK ZOOM BOOM sprema. Možda je i to ojkao u mislima Robert Kasumović kad je grčevito tražio zainteresirane. Očito potreba za razgovorom, druženjem i promišljanjem nije atraktivna za folkloraše ili se određeni boje da ovakvi razgovori razrjeđuju „sektaške“ dogme. Nema STRAHA. Tu se ne govori protiv već ZA. Ne vrijeđa već veliča. Govori ili sluša, po želji. Ovaj puta MI (vi) O SEBI, danas u 20.00.
Da ne zaboravim, Robert je na kraju svoje potrage ipak imao veliku sreću i pronašao Ivanu Biondić te s njome zaplesao na manifestaciji Drmeš-da.