Stručni izvještaj o nastupu FA Zagreb-Markovac, održanom 4.06.2017., u 20.00 sati, u GK Komedija

 

Program je izvelo: 25 plesačica, 15 plesača i 10 glazbenika/ica. Izvedeno je 10 folklornih koreografija, dva tamburaška intermeca, i dvije vokalne izvedba Vidjeli smo dvije premjerne i jednu praizvedbenu koreografiju. Program je izveden u dva dijela i trajao je ukupno 118 minuta. Gledalište je bilo ispunjeno. Umjetnički voditelj ansambla je Gordan Vrankovečki, voditeljica pjevanja Mirjana Crnko, voditelj tamburaškog sastava Zoran Jakunić.

Unatrag nekoliko godina pratim nastupe ovog ansambla i pokušavao sam svojim osvrtima usmjeriti vodstvo prema stvaranju prepoznatljivog umjetničkog izričaja koji ansambl takve tradicije mora iskazati. Mislim da je na ovom koncertu svjesno ili nesvjesno trasiran put prema tom cilju. Koreografski stil Andrije Ivančana vrlo uspješno slijedi i koreograf Gordan Vrankovečki i događa se sintetiziranje u jedinstvenu formu koju krase: upečatljive grupne (brojne) scenske formacije i njihova brza izmejna, skladna i brojna prostorna rješenja, izvrsno postavljena dinamika u plesnoj i glazbenoj komponenti. Očito navedeni detalji posebno motiviraju i nadahnjuju zagrebmarkovčane što je vjerojatno utjecalo na napredak u odnosu na prošlu godinu.

Ples i stil
Ovom prilikom voditelj je vrlo mudro postupio i uvrstio u program koreografije koje plesači/ce u znatnoj mjeri sa aspekta plesne zahtjevnosti mogu kvalitetno i ujednačeno izvoditi. U tome je uspio. U stilu izvođenja plesova još uvijek postoji prostor za napredovanje. Neki detalji. U folkloru Rame trebalo pokazati više žestine, kod kordunskih plesova profiniti taj specifični „dinarski akcent “, moslavački starinski drmeš ostao je nejasan, u podravskom čardašu iskazati više temperamenta. U prostoru su se plesači manje više točno pozicionirali na zadane koreografske crteže te se skladno i homogeno kretali u prostoru. Tijekom programa često sam vidio nasmiješeno lice jednog mladog plesača koji uz to i izvrsno pleše, zove se Marko Švenda.

Vrsnoća koreografija
Vidjeli smo koreografije pet autora, sve koreografski pismene i etnokoreološki vjerodostojne ali ipak različitih scenskih vrijednosti o čemu bi vodstvo trebalo razmisliti. U tom pogledu isticale su se koreografije Andrije Ivančana i Gordana Vrankovečkog. Praizvedbena koreografija Andrije Ivančana „Sviraj svirče drmeša, nećeš svirati badava (pjesme i plesovi južne Moslavine)“ predstavlja još jedno izvrsno scensko djelo iz njegovog novijeg opusa scenske obrade folklora, a zagrebamarkovačani su ga izveli izuzetno nadahnuto i razigrano.

Koncepcija i zahtjevnost programa
Mišljenja sam da nije bilo neophodno izvoditi folklor Rame i Jezera ne zbog manje vrijednih koreografija već su svojom atmosferom na neki način nepotrebno gasili „rasplamsalu“ atmosferu na sceni. Program je bio raznolik i postavljen u klasičnu formu s dinamičkom progresijom od početka prema kraju. Koreografije su se u većini slučajeva bazirale se na grupnom izričaju i vrsnoći.

Umjetnički dojam
Bila je vidna, vrlo izražena međusobna sinergija izvođača. Uložili su veliku energiju i plesne izvedbe natopili svojim izuzetnim nadahnućem, željom i strašću. Narodni ples uz ovako angažirane i raspoložene izvođače dobiva svoj puni smisao i vrijednost.

 

IDEJU SVATI
Koreografija: dr. Ivan Ivančan
Glazbena obrada: Zoran Jakunić

GOSPE RAMSKA MOLIT ĆU SE TEBI, pjesme i plesovi Gornje i Donje Rame
Koreografija: Miroslav Šilić
Glazbena obrada: Dunja Rihtman Šotrić, Mirjana Crnko, Zoran Jakunić

VRTI KOLO, pjesme i plesovi Korduna, premijera
Koreografija: Gordan Vrankovečki
Glazbena obrada: Mirjana Crnko, Zoran Jakunić

STAŽNJEVAČKI GOSTI, svadbeni običaj sela Stažnjevec, Hrvatsko zagorje
Koreografija: Andrija Ivančan, prof.
Glazbena obrada: Siniša Leopold

DRAGANIĆU OJ, ZAVIČAJU MOJ
Glazbena obrada: Zoran Jakunić

EJ, OJ BUŠEVEC
Glazbena obrada: Zoran Jakunić

DEVOJKA, DEVOJKA
Glazbena obrada: Zoran Jakunić

SIMO HOTE MLADENCI- svadbeni običaj Turopolja
Koreografija: Andrija Ivančan, prof.
Glazbena obrada: Zoran Jakunić

ODMOR

ZIŠEL NAM JE MJESEC, pjesme i plesovi Sesvetskog Prigorja
Koreografija: Gordan Vrankovečki
Glazbena obrada: Zoran Jakunić, Mirjana Crnko

DVORU MILI KRAJ ZELENA BORA, pjesme i plesovi Jezera, otok Murter, premijera
Koreografija: Hrvoje Vlašec
Glazbena obrada: Mirjana Crnko, Hrvoje Vlašec, Zoran Jakunić

RENDAJTE SE MILO LANE MOJE, pjesme i plesovi Kalinovca
Koreografija: Andrija Ivančan, prof.
Glazbena obrada: Zoran Jakunić

URODILA ŽUTA KRUŠKA
Glazbena obrada: Mirjana Crnko

EVO KUĆE EVO I AVLIJE, pjesme i plesovi Bosanske Posavine
Koreografija: Miroslav Šilić
Glazbena obrada: Marijan Makar

TAMBURAŠI POKRAJ DUNAVA
Glazbena obrada: Zoran Jakunić

SVIRAJ SVIRČE DRMEŠA, NEĆEŠ SVIRAT BADAVA, pjesme i plesovi južne
Moslavine, praizvedba
Koreografija: Andrija Ivančan, prof.
Glazbena obrada: Zoran Jakunić