Stručni izvještaj o nastupu FA SKUD-a I.G.Kovačića održanom 10.06.2017., u 19.30 sati, u velikoj dvorani KD V. Lisinski

 

Koncert je održan pred skoro ispunjenim gledalištem i uvaženim gostima: Gradonačelnikom grada Zagreba, G. Milanom Bandićem sa suradnicima, Veleposlanikom NR Kine, Nj. E. g. Zhaoming Hu, Veleposlanik Kraljevine Danske, NJ. E. g. Anders Christian Hougardi. Izvedeno je 12 folklornih koreografija i jedna glazbeno-vokalno-plesna kompozicija. Program je izvelo 30 plesačica, 17 plesača i 16 svirača/ica i trajao je 110 minuta (u dva dijela). Voditelj ansambla je Dubravko Radić, voditelj pjevanja Tomislav Habulin, a voditelj tamburaškog sastava Mario Pleše.

Ples i stil
Ansambl je u plesu bio ujednačen i uigran. U prostoru homogen s točnim postavljanjem na zadane koreografske crteže i vrlo skladan u parovnim plesnim figurama. Stilska obilježja su manje više naznačena ali u cjelini gledano nedostajalo je „narodskog akcenta“. Plesni izričaj je vrlo je sličan ansamblu Lado, što i nije loše, ali obzirom na dugovječnost i kontinuiranu vrsnoću ansambla ipak smatram da bi se trebao odnjegovati vlastiti plesni izričaj, koji se vrlo dobro održavao u doba Brace Todića. Poneki detalji. U bunjevačkim plesovima momci previše „mlate“ nogama, a djevojke bi trebale ipak smanjiti vertikalne pomake. U folkloru Moslavine nismo vidjeli temeljeni obrazac moslavačkog drmeša, u Međimurju – izvedba plesa Idete nam japa dime trebala se približiti izvornom obrascu jer tako je i koncipirana koreografija, prilikom izvedbe plesne figure „lete“ u Vrlici trojka nije bila od velike pomoći „skakaču“, u prigorskom drmešu vertikalni pomak je ipak malo previsoko izvođen i sputavao je plesače u okretnijoj izvedbi vrtnji.
Vrsnoća koreografija
Koreografije različitih područja, autora i različite scenske vrsnoće. Skoro sve ih povezuje klasičan kanonski stil scenske obrade. U nekoliko točaka primijetio sam težnju k izvornim koreografskim crtežima što po meni nije primjereno za reproduktivni ansambl. Koreografije Zvonimira Ljevakovića su bila najupečatljivija djela i dobro je da ih je vodstvo konačno uvrstilo u svoj repertoar.
Koncepcija i zahtjevnost programa
U prvom dijelu programa izvedeno je šest folklornih koreografija, što je (neuobičajeno) rijetko ali pohvalno. To govori o dobroj „pozadinskoj“ organizaciji ansambla. Ali atmosfera i duljina trajanja pojedinih koreografija podosta su usporile dinamiku programa i učinile ga dužim nego što je ustvari trajao. Drugi dio programa je bio znatno interesantniji i dinamičniji. Izvedba Linđa – izvrsna , a glazbeni intremezzo u izvedbi glazbenika i plesačica zanimljiv i dojmljiv. Program, je sastavljen od folklora različitih etno regija i koreografskih potki te nekoliko zahtjevnijih koreografija s plesnog aspekta.
Umjetnički dojam
Nema šta, lijep folklorni koncert.

Program koncerta:
1.dio
1. “Kresnice“ – ivandanjski običaj jaskanskog prigorja
Koreografija: Ivica Ivanković,prof.
Glazbena obrada: Mario Pleše

2. Bunjevački plesovi
Koreografija: Milorad Todić
Glazbena obrada: Karlo Mikačić, Mario Pleše

3. Stari splitski plesovi
Koreografija: Branko Šegović
Glazbena obrada: Ivica Ivanković, prof.

4. Lepo naše Međimurje
Koreografija: Goran Ivan Matoš
Glazbena obrada: Tomislav Jozić

5. Vrličko kolo
Koreografija: Zvonimir Ljevaković
Glazbena obrada: Zvonimir Ljevaković

6. Prispi, prispi mlada sneha
Koreografija: Jasenka Blažeković
Glazbena obrada: Mario Pleše

2. dio
1. Od Petarde do Ižipa
Koreografija: Krunoslav Šokac
Glazbena obrada: Duško Topić

2. Moslavački plesovi
Koreografija: Ivica Ivanković,prof.
Glazbena obrada: Mario Pleše

3.„Lipo ti je u matere moje, samo da se godine ne broje“
Koreografija: Miroslav Šilić
Glazbena obrada: Tomislav Habulin

4.“Po zelinskom kraju“
Koreografija: Ivica Ivanković, prof.
Glazbena obrada: Alan Kanski

5. Dalmatinsko kolo –Poskočica“Linđo“
Koreografija: Zvonimir Ljevaković
Glazbena obrada: Zvonimir Ljevaković

6. Orkestar- teme iz Mađarskog dijela Podravine (praizvedba)
Glazbena obrada: Mario Pleše

7. Prigorski plesovi
Koreografija: Zvonimir Ljevaković
Glazbena obrada: Zvonimir Ljevaković